Bij draadjes en vakjesvest geen risico nemen Geen risico Lichte daling aantal Inter Scaldes op eerste plaats in starters Zeeland Lekker, Pure C weer op tien commentaar ZEELAND 23 Nieuwe directeur voor Terra Maris De 23-jarige Vlissinger die zondag avond vier uur lang de Kouder- kerkseweg in z'n greep hield met een vermeend bomvest, is afge voerd naar Torentijd. Zijn cel staat onder cameratoezicht. Vol gens Don blijft hij zich Vreemd' gedragen. Veelzeggend over de psychische staat waarin de man kennelijk verkeert, is ook dat hij de behandeling van de schot wond aan zijn knie in het zieken huis zonder enige blijk van pijn heeft ondergaan, schetst Don de situatie van de jongeman. De ver wonding werd veroorzaakt door een politiekogel, afgevuurd toen hij ook na een waarschuwings schot geen gehoor gaf aan het be vel te blijven staan. Over het waar om hij het zó ver heeft laten ko men, tastte de politie gisteren nog in het duister. De Vlissinger heeft nog steeds niet gesproken. Het begon zondag om kwart over vijf met een trap tegen een huis deur aan de Koudekerkseweg. En eindigde vier uur later toen de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) vaststelde dat het 'zwarte vest met blokken erin' ongevaar lijk was. De draadjes waarop de in eerste instantie ingeschakelde agenten eveneens waren aangesla gen, liepen naar een muziekspeler die hij bij zich droeg. Niets aan de hand dus, achteraf. „Alle aanwij zingen die de collega's op dat mo ment hadden, gaven alle aanlei ding dit uiterst serieus te ne men", zegt Don. „Dat doen wij ook, zonder uitzondering", is al les wat EOD-woordvoerder Suzan ne van Rijn over de inzet kwijt wil. „Zelfs op 1 april!" De bomexperts worden tegen zes uur opgeroepen. Ze moeten van de landmachtbasis in Soesterberg komen. Twee uur later staan ze met een robot op de Koudekerkse weg. Dat het volkomen onlogisch zou zijn dat iemand met een bom- gordel een praktisch uitgestorven straat op een zondagavond zou uitkiezen in plaats van een druk ke locatie, 'is niet hoe wij als poli tie denken', vervolgt Don. „We zien iets wat we niet vertrouwen en handelen volgens die feiten. Als het sterke vermoeden bestaat dat de verdachte explosieven bij zich draagt, is het niet aan ons daar een oordeel over te vellen. Je neemt geen enkel risico. De veilig heid van de hulpverlening gaat op dat moment voor. Stel dat de man levensbedreigend gewond was ge raakt, dan was mogelijk een ande re afweging gemaakt." Bijkomend probleem was dat ook de onderhandelaars van de politie geen woord uit hem kregen. Don: „Zoals de collega's het omschrij ven; 'al die tijd kijkt hij wel, maar ziet hij niks en zegt hij niks." Een Verwarde jongen' (23) uit Vlissingen werd zondagavond door de politie in zijn been geschoten. Een dag later licht de politie dit optreden toe. Bij twijfel wordt gewoon geen enkel risico genomen, meldt politiewoordvoerder Al- win Don. Geen vreemde opstel ling, want met kordaat ingrij pen in benarde situaties kan soms ernstig onheil voorko men worden. Toch past een kanttekening bij deze wijze van handelen. Want de aanwijzingen dat de jonge man explosieven bij zich had, waren uiterst vaag. Aanleiding voor het schot was dat hij een politieman negeerde, zich vreemd gedroeg en een oortele foontje droeg. Ais die feiten een dergelijk politieoptreden rechtvaardigen, dan mogen heel veel mensen zich ernstige zorgen over hun veiligheid ma ken. Het is begrijpelijk dat de politie geen enkel risico wil ne men, maar het gevolg daarvan kan zijn dat onschuldigen daar door juist extra gevaar lopen, zo leert dit incident. OOSTKAPELLE - Het museum voor landschap en natuur in Zeeland Terra Maris in Oostkapelle heeft een nieuwe directeur. Sven van Rijswijk volgt Marten Hemminga op. Van Rijswijk was mede-direc teur van Zeeland Attracties (Het Arsenaal, Mini Mundi, Bambini en Voetbal Museum). Dat bedrijf is opgesplitst en verkocht. Van Rijswijk gaat twee dagen per week aan de slag als directeur. Hij heeft als doelen het aantal bezoe kers te verhogen, de bestedingen per bezoeker te verhogen, nieuwe exposities te bedenken en nog meer activiteiten voor gezinnen aan te bieden. „Maar daar gaan we rustig over nadenken. Terra Maris draait nu al goed." Dat blijkt uit een kwartaalbericht van ING Economisch Bureau. Vo rig jaar gingen tussen januari en september 1748 Zeeuwen als zelf standig ondernemers aan de slag. Dit jaar waren dat er 1693 in de zelfde periode, een daling van 5,6 procent. De teruggang kan worden ver klaard door het grotere aantal ont slagen In 2013 ten opzichte van 2014, waardoor mensen die werk loos zijn geworden het noodge dwongen als zzp'er proberen. Vooral in de zorg en de bouw was dat het geval. Het kabinet bestrijdt inmiddels steeds intensiever de zogeheten schijnzelfstandigheid. Het gaat om zzp'ers die worden ingehuurd door werkgevers. Soms is dat het bedrijf waar ze eerder zijn ontsla gen. Volgens het kabinet hoort de ze categorie fiscaal thuis in het werknemersstelsel. ING verwacht dat de aanpak van de schijnzelfstandigheid de snelle groei van het aantal zzp'ers enigs zins zal afremmen. Chefkok Iannis Brevet van Inter Scaldes roemt de teamprestatie. „De chefkok krijgt altijd alle aan dacht, maar we leveren de presta tie met 22 tot 24 personen. Zoveel mensen hebben we in dienst." Van Iannis Brevet wordt vaker ge zegd dat de keuken zijn enige po dium is. Daar voelt hij zich het beste en daar brengt hij ook de meeste tijd door. Zijn echtgenote Claudia Brevet is het gezicht in de zaak, de gastvrouw. Iannis Brevet: „Voor veel gasten is deze gids toch de leidraad voor de keuze van een restaurant. Het staat vast dat de hoge notering in Lekker meer klandizie oplevert. Hoeveel is moeilijk meetbaar. We hebben begrepen dat Lekker ook de Belgische markt op gaat. Dat is belangrijk voor ons, omdat we veel Belgische gasten ontvangen." België is dichtbij voor de Zeeuw se restaurants. En daar heeft ook Pure C in Cadzand profijt van. Net als vorig jaar vestigde het res- tauarant zich op de tiende plaats. In de keuken staat de creatieve kok Syrco Bakker. De Kromme Watergang (Slijk- plaat), vorig jaar nog op plaats 18 in Lekker, moest twee plaatsen toegeven, Katseveer uit Wilhelmi- nadorp handhaafde zich op de 36e plaats en La Trinité uit Sluis steeg van plaats 38 naar 37. DINSDAG 28 OKTOBER 2014 De 23-jarige Vlissinger kort voor zijn arrestatie in de Koudekerksestraat. Ondanks de schotwond aan zijn rechterbeen, ging hij staan. Het vermeende bom- vest onder zijn jas bleek een trainingsgordel te zijn, gebruikt voor krachttraining en dat met gewichten kan worden verzwaard, foto Lex de Meester door Marcel Modde VLISSINGEN - „Bij twijfel wordt ge woon geen enkel risico genomen." Dat is niet meer of anders gewor den onder de huidige internationa le terrorismedreiging verzekert po litiewoordvoerder Alwin Don. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Waar landelijk meer mensen een eigen bedrijf zijn be gonnen (plus 1 procent), is het aan tal starters in Zeeland gedaald. door Edith Ramakers KRUININGEN - Manoir restaurant In- ter Scaldes in Kruiningen is net als vorig jaar op de eerste plaats geëin digd van de restaurantgids Lekker. Zeeland is met vijf restaurants in de top 100 vertegenwoordigd. Lekker top 10 2015:1Inter Scaldes, 2. De Leest, 3. De Librije, 4. Boreas, 5. De Zwethheul, 6. De Lindenhof, 7. FG Restaurant, 8. Da Vinei, 9. La Rive, 10. Pure C. 20. De Kromme Watergang, 36 Katseveer, 37 La Trinité. De restau rantgids ligt vandaag in de winkel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45