Voor de bijl als je eten ruikt GEZOND 7 meer." VOEDING Frank van Berkum In mijn vorige column be sprak ik het eetgedrag van emo-eters. Zij eten om ne gatieve gevoelens te onder drukken, want door het eten voelen zij zich prettiger. De impuls om te eten komt dan van binnen en ontstaat uit een negatief gevoel, zoals ver driet, frustratie of boosheid. Een ander veelvoorkomend eetgedrag is het externe eten. Een externe eter eet op prikkels van buiten zichzelf. Als hij eten ziet of ruikt, gaat hij voor de bijl. Externe eters zijn ook wat hun stemming betreft gevoeliger voor prikkels uit hun omgeving. Een van mijn patiënten vertelde, dat als zijn favoriete voetbalclub verliest hij niets door zijn keel kan krijgen en als ze winnen neemt hij een dubbele portie fri tes. Hoe weet u nu of u ook een exter ne eter bent? Allereerst moet u zich afvragen of uw eetgedrag problemen oplevert. Bent u ge zond en niet te dik dan maakt het niets uit welk eetgedrag u heeft. Maar als u te dik bent of lijdt aan type 2 suikerziekte of andere aan doeningen die met overgewicht te maken hebben dan is het wel belangrijk te weten wat uw eet- prikkel is. Met die kennis kunt u zich beter wapenen tegen te veel eten. Externe eters willen eten als ze het zien of ruiken, ze willen eten als anderen dat ook doen. Ze snoepen meer als ze snoep zien of het binnen handbereik hebben en ze eten meer dan ze willen op feestjes, dinertjes of als het gezel lig is. Hun lichaamsgewicht blijft toenemen. Ze krijgen last van hun overgewicht en toch blijven De meeste externe eters eten meer als ze zijn afgeleid ze maar door eten. Herkent u zichzelf in deze beschrijvingen? Dan bent waarschijnlijk een ex terne eter. Wat kunt u daar zelf aan doen? Al lereerst moet u precies weten in welke situaties u snaait, snoept of te veel eet. Externe eters zijn ten slotte gevoelig voor die omstan digheden en omgevingsinvloe den. Besteed met name aandacht aan het eten in aanwezigheid van an deren. De meeste externe eters eten meer als ze zijn afgeleid, dus tijdens een gezellig diner, voor de tv of op feestjes. Eenvoudige eet regels helpen extern eetgedrag te beperken. Zo'n eetregel op een feestje kan zijn: 'Ik neem na een glas bier een glas water'. Of'Ik neem slechts één warme snack per avond.' Belangrijk is dat de externe eter weet dat hij zwicht voor invloe den vanuit zijn omgeving en daar heel bewust zijn strategie op moet afstemmen. Uit ervaring weet ik dat zodra ex terne eters herkennen waardoor hun eetgedrag wordt bepaald, zij zeifin staat zijn hun ongewenste eet- en snaaigedrag te verbeteren. Daardoor kunnen ze afvallen en zullen hun gezondheidsproble men, zoals type 2 suikerziekte, duidelijk verminderen. Ze is beplakt met kleine senso ren op haar handen, enkels en heupen. Ook draagt Wil ly Aarsse (58) om haar romp een tuigje, dat met een ste vig koord is gekoppeld aan het plafond. Dan klinkt van af de zijkant een vraag: „Bent u er klaar voor? Starten maar!" Er komt een lopende band onder haar voeten in beweging. Ze pakt, licht aarzelend, twee steunbalken aan weerszijden van haar lichaam vast en be gint dan door het bos te wandelen. Plafond? Lopende band? Bos? Welkom in de virtuele wereld van de zogeheten Grail. Dit is een geavanceerde looptrainer en dia gnostisch instrument ineen. Patiënten staan voor een reusachtig groot scherm en wandelen door een virtueel bos, balance ren zogenaamd op een bootje op zee of denken met een auto door het verkeer te sturen. Ze wanen zich in een computer spel, aangestuurd door hun medisch bege leider naast het scherm. Aarsse werd eind vorig jaar getroffen door een beroerte. Ze raakte linkszijdig verlamd. Na maandenlange therapie hervond ze beetje bij beetje het gevoel, de coördinatie én het zelfvertrouwen in haar lichaam. „De revalidatie bij de Sint Maartenskliniek in Ubbergen was zwaar. Maar geleidelijk aan leerde ik weer te lopen, strijken en koken; zelfstandiger te worden. Stilzitten, nee dat wilde ik absoluut niet. Stilstand is achter uitgang." Haar revalidatie verliep voorspoedig. In het voorjaar werd ze uitgenodigd zesmaal als testpersoon mee te gaan naar het Militair Revalidatiecentrum in Doorn, het eerste re validatiecentrum in Nederland met een Grail. Inmiddels is de simulator ook ge plaatst in de Sint Maartenskliniek en een aantal andere klinieken in het land. Op dit moment vinden de laatste testen plaats. Vanaf november worden de eerste (doorverwezen) patiënten ontvangen en begeleid. Normaal gesproken, wordt in een bewegingslaboratorium onderzocht hoe mensen hun spieren gebruiken, wanneer ze over een soort krachtplaten lopen. Ook dan zijn spieren beplakt met sensoren en wordt gemeten hoe groot de krachten op de spieren en gewrichten zijn. De Grail gebruikt deze techniek om een in teractieve virtuele trainingsomgeving te maken. Hierin kunnen patiënten veilig al- leflei situaties uit het dagelijks leven oefe nen. Bart Nienhuis van de afdeling Re search van de Sint Maartenskliniek: „De si mulator heeft de krachtplaten in de grond vervangen. De band bestaat uit een linker en rechterdeel, die onafhankelijk van el kaar in snelheid kunnen bewegen. Zelfs het uitglijden met één been over een ba naan kunnen we simuleren, waarna we kunnen meten hoe de patiënt hierop rea geert. Ook kan de band omhoog en naar be neden gaan, zoals bij een stijgend of da lend bospaadje of de golven waarop een bootje deint." Projectleider en fysiotherapeut Henrike van Proosdij vult aan: „Veel meer dan in een bewegingslab of oefenzaal kunnen we situaties nabootsen uit het dagelijks leven. We kunnen vanaf de zijkant van het beeld zorgen voor afleiding en extra prikkels, waarmee de patiënt punten kan verdienen. Heel speels en uitdagend allemaal om de motoriek te stimuleren." GRAIL-TRAINING Willy Aarsse heeft haar ritme inmiddels te pakken. Wat een half jaar geleden nog niet lukte, is nu wel mogelijk: tijdens het wan delen, vliegen af en toe vogels recht op haar af die ze met armbewegingen moet wegtikken. Soms verschijnen er bovendien sommen in beeld die ze moet uitrekenen. Van Proosdij: „Al dit soort activiteiten ge ven ons aanvullende informatie. We kun nen er vervolgoefeningen op afstemmen." Aarsse is vereerd dat ze testpersoon was, naast de gewone trainingen die ze meerde re keren per week voortzet bij de fysiothe rapeut in haar eigen woonplaats. „Op de Grail zag ik mijn oefeningen terug en con stateerde dat ik netter liep dan ik dacht. Dat heeft me veel zelfvertrouwen gegeven. Door de speelse benadering en de afwisse ling van de oefeningen, werd ik vaak afge leid. Zonder dat ik het altijd doorhad, voer de ik soms meerdere taken tegelijkertijd uit. Mijn stok gebruik ik bijna niet meer. De simulator heeft mijn revalidatie flink versneld." Dobberen op zee of wandelen in het bos. Met Grail, een geavanceerde loopsimulator kunnen patiënten in een uitda gende virtuele omgeving sneller veilig leren lopen. „Mijn stok gebruik ik bijna niet DINSDAG 28 OKTOBER 2014 Dr. Frank van Berkum is internist o„ urau-iraining oerenen patiënten levensechte situaties, zoals wandelen in de stad of staan in een drukke bus. foto Flip Franssen/Hollandse Hoogte Revalideren in het bos Behalve in Doorn en Ubber gen hebben ook revalidatie centra in Arnhem (Groot Klimmendaal), Breda (Re- vant) en Haren (Bea- trixoord) een Grail aange schaft. De simulator kan zeer breed worden ingezet voor de behandeling van men sen met loop-en balanspro blemen, zoals patiënten na een beroerte en bij amputa tiepatiënten. Ook kinderen met cerebra le parese (een aangeboren hersenbeschadiging) heb ben er baat bij. „Voor een behandeling op de Grail is wel altijd een verwijzing van de revalida tiearts nodig", aldus fysio therapeut Henrike van Proosdij. reageren? gezondheid@depersdienst.nl door Arnoud Kluiters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43