GEZOND 5 Ivf kan zonder kweek in laboratorium Crashdieet niet slechter Zoutarme soep (met kruiden) went snel le problemen sneller worden gesignaleerd en opgelost. Voor Albert kwam in Almere een einde aan een problematisch kluizenaarsbestaan. In zijn huis in Utrecht kreeg hij één keer in de week bezoek, van de psychiater die bij hoge uitzondering naar hem toe kwam. „Ze hebben het etiketje schizofrenie-para- noide op mij geplakt", vertelt Albert. „Ik schudde onder meer auto's van me af, om dat ik dacht dat ze me achtervolgden en misschien achtervolgden ze me ook wel. Wat ik ook heel vaak heb, is geweld in mijn hoofd. Dat zijn wreedheden die zich maar blijven herhalen. Het met hakmessen op elkaar inslaan zoals de Hutsi's en de TXit- si's in Rwanda destijds deden, dat had ik al lang gezien. Ik denk dan dat ik het voor spel. Ondertussen hebben ze dat uit mijn hoofd gepraat, en dat zeg ik ook tegen me zelf, maar het werkt niet altijd." Albert is blij dat hier medewerkers zijn bij wie hij iedere dag zijn werkelijkheid kan toetsen. Als hij zijn hoofd wil leegmaken, fietst of wandelt hij naar de Oostvaarders- plassen, het natuurgebied dat vlakbij is. Nooit gaat hij dan de andere kant, die van de stad, op. Want mensen, die kunnen hem verstoren. „In Utrecht kwam ik vrij- Schizofrenie is een beladen woord. Mensen in de wijk zijn bang en houden afstand wel nooit buiten. Als ik naar de super markt moest voor mijn melk, kaas en brood nam ik de zijstraatjes om de drukke hoofdstraat te vermijden. Daar stonden vaak groepjes jongeren. Als ik psychotisch was en er werd wat tegen me gezegd, dan stormde ik er gelijk op af. Ik had dan een heel grote mond en moest uitkijken dat ze mij niet sloegen." Hij heeft nare herinneringen aan de keren dat zijn psychoses ertoe leidden dat hij in een cel belandde. In Amsterdam is er sinds een halfjaar voor dergelijke acuut verwarde mensen een proef met een psycholance. De initiatiefnemers vinden dat je zieke mensen, waar het hier om gaat, niet ge boeid op de achterbank van een politieauto kunt zetten. Ook in Den Haag regelt de po litie efficiënte zorg voor verwarde perso nen, zodat zij niet in een cel terechtkomen. Zorginstelling Triade zorgt er al bijna tien jaar voor dat ook de woonomgeving afge stemd is op mensen met een psychiatri sche ziekte. Triade gaf gehoor aan een op roep van ouders van kinderen met schizo frenie. Die zochten, gefrustreerd door erva ringen met zware behandelprogramma's door de GGZ, een zo normaal mogelijk le ven voor hun kinderen. Sindsdien biedt Triade hen en anderen onderdak in veertig woningen in Almere en sinds 2011 in een even groot aantal huizen in de Stavoren straat in Lelystad. „Ook daar is het een succes. Het bieden van een prikkelarme omgeving zorgt er voor dat mensen met schizofrenie niet te rug hoeven te vallen op veel duurdere, in tensieve, zorg", zegt bestuurssecretaris Renate Lanjouw van Triade. Door de over heveling van zorgtaken van rijk naar ge meente vanaf komend jaar vreest zij dat nieuwe psychiatrische patiënten niet meer in speciale straten terechtkunnen. Nu kan dat ook in Breda, Leusden, Den Bosch, Ol- denzaal, Rossum en Terneuzen. Wouter (39), bewoner van het eerste uur, wil niet voor de rest van zijn leven aan het Kick Wilstraplantsoen wonen, al weet hij hoe het was in een 'gewone' straat. Na on der meer een verblijf op de afdeling psy chiatrie van het ziekenhuis in Ermelo en een jaar in het AMC in Amsterdam woon de Wouter zelfstandig in Lelystad. Hij had er nauwelijks contact met zijn buren. „Schi zofrenie is een beladen woord. Mensen in de wijk zijn bang en houden afstand. Dat doet pijn. Ik ben een mens^net als ieder een." mrnrnm DINSDAG 28 OKTOBER 2014 in de smaak. Na vijf opeenvolgende da gen de soepen geproefd te hebben was de waardering voor de zoutarme soep met extra kruiden echter weer net zo hoog als die van de soep met de normale hoeveelheid zout. Bron: Bron: Appetite Een kind dat via ivf wordt verwekt, brengt normaal gesproken de eerste vijf dagen na de bevruchting door in een kweekschaaltje in het laborato rium. Pas daarna wordt het beginnend embryo in de baarmoeder geplaatst. Amerikaanse onderzoekers hebben een methode ontwikkeld waarbij em bryo's al enkele uren na de bevruch ting in het lichaam van de moeder kunnen worden gebracht. Niet in de baarmoeder maar in een speciaal 'kweekcyclindertje', INVOcell ge noemd, dat wordt ingebracht in de va gina van de moeder. Na vijf dagen wordt de cylinder uit de vagina ge haald en de embryo's, net als in de tra ditionele ivf-methode, op kwaliteit be oordeeld. Het meest geschikte em bryo wordt vervolgens in de baarmoe der geplaatst. In een kleine vergelij kende studie (17 vrouwen via de klas sieke methode, 16 vrouwen via de nieuwe methode) was de nieuwe aan pak even succesvol als de klassieke methode wat betreft geslaagde zwan gerschappen. De nieuwe methode is volgens de onderzoekers goedkoper en gemakkelijker uit te voeren. Bron: American Society for Reproduc tive Medicine meeting, Honolulu Bewoners en medewerkers in het inloophuis voor schizofrenie-patiënten aan het Kick Wilstraplantsoen in Almere. foto Goos van der Veen/Hollandse Hoogte Anders dan gedacht, maakt het niet uit of je snel afvalt of langzaam. De kans dat je het verloren geraakte ge wicht langdurig kwijtraakt, is even groot (klein). In een studie volgden 200 mensen een dieet De helft volg de een 'crashdieet' om in 3 maanden 15 procent gewicht kwijt te raken. De andere helft een dieet waarmee het gewicht in 9 maanden 15 procent af nam. De deelnemers van beide groe pen kwamen na het stoppen met het dieet even snel en evenveel aan, circa 10 kilo in 2,5 jaar. Beide groepen had den in die periode regelmatig een bij eenkomst met een diëtist. Bron: The Lancet Diabetes Endocrinology Uit oogpunt van een gezonde bloed druk en gezonde hart- en bloedvaten is het verstandig bescheiden te zijn met zout in het eten. Veel mensen vin den zoutarm voedsel echter minder smakelijk. Zout vervangen door krui den levert ook niet meteen een 'lek ker* resultaat op, blijkt uit Brits onder zoek. Maar even doorzetten doet won deren, toont dezelfde studie aan. De onderzoekers lieten 148 proefperso nen de smaak van 3 versies tomaten soep beoordelen: soep met een 'nor male' hoeveelheid zout (0,6 gram per 100 ml), zoutarme soep (0,25 gram per 100 ml) en zoutarme soep met extra kruiden (o.a. basilicum, peper, knoflook, selderij). Bij de eerste proef- ronde vielen de zoutarme soepen niet foto iStock Wouter Albert is een gefingeerde naam. reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41