Spiegels tegen spoken 4 GEZOND In Almere wonen veertig mensen met schizofrenie al jarenlang succesvol bij elkaar in de straat. Dat ontlast niet alleen de buurt, maar ook de patiënten zelf. GRIJS GEBIED Verkleurde en vallende bladeren kondigen Hallo- ween aan. Overgewaaid uit Amerika, doen ook hier pompoenlampionnen en af schrikwekkende maskers van geesten het steeds beter. Kinde ren vieren zo ons eeuwenoude verbond met heilige geesten en onze dierbare overledenen. Ook iedere arts heeft zo zijn ei gen verbond met de dood, hoe wel de moderne Nederlandse ver sie van de eed van Hippocrates er geen woorden meer aan vuil maakt. Dat verbond is intensiever naarmate die dokter meer op het scherpst van de snede werkt. Een intensivecare-arts of geriater heeft immers vaker een afspraak met magere Hein, dan een reuma toloog of bedrijfsarts. Toch heeft iedere arts een eigen kerkhof van patiënten, bij wie hij een fout of verkeerde inschatting heeft gemaakt. Gelukkig is er vrij wel nooit sprake van dood door schuld. Toch blijven die mensen door je geest spoken, omdat je graag had gezien dat het anders was gelopen. Het zou een uitgele zen kans zijn op Halloween rond deze patiënten besprekingen te organiseren, waarbij dokters, ver pleegkundigen en naasten probe ren beter te begrijpen wat er is ge beurd. Als dokter zou ik bijvoorbeeld graag zo'n bespreking organise ren rond een zeer magere oudere patiënt die ons dit jaar ontglipte. Hij was agressief omdat hij naast zijn lichamelijke ziekte leed aan een ernstige psychiatrische ziek te. Voor hemzelf, zijn familie en ons was het een moeizame lijdens weg. Hij overleed op een bed in een andere regio, omdat palliatie- ve psychiatrie nog slechts op en kele plaatsen in Nederland be schikbaar is. Met een van zijn dochters had ik op haar verzoek maanden later een spiegelgesprek. Deze terug blik gaf zowel haar als mij veel meer begrip van wat er gebeurd was. In de praktijk hebben we echter veel te weinig besprekin gen, waarin artsen en families, open en lerend terugkijken op hun spannendste momenten. Emoties, tijdgebrek en angst om ons kwetsbaar op te stellen staan vaak in de weg. De nazorg en nascholing op dra matische ziektegeschiedenissen zou er echter sterk door kunnen verbeteren. Artsen, verpleegkun digen, studenten en nabestaan den kunnen veel van elkaar le ren, nadat de grootste rouw ver werkt is. Het medische verhaal kan voor de familie worden aan gevuld met voor hen nog onbe kende gegevens over het ziektebe loop. Hulpverleners kunnen er van leren hoe de zorg is beleefd door de nabestaanden. De vaak pijnlijke herinneringen, die als spokende geesten ronddo len in de beleving van zowel dok ters als partners en kinderen, kunnen weer een menselijke ge stalte krijgen. Op Halloween. Maar je kunt je arts ook meteen vragen het spook een spiegel voor te houden. Huisraad dat naar beneden wordt gegooid, lawaaiover last en dreigbrieven in de bus; een psychiatrisch pa tiënt in de straat of het por tiek veroorzaakt nogal eens burenoverlast. Maar ook mensen met schizofrenie, een ziekte waar bij mensen hallucinaties en wanen heb ben, ondervinden bijzonder veel last van hun buren. Dat vertelt 'noem mij maar Al- bert', een nieuwkomer aan het Kick Wilstraplantsoen in Almere. Hij prijst zich gelukkig met de extra dikke muren van het huis waar hij sinds een half jaar woont. „Hiervoor woonde ik in een ge horig huis in Utrecht. Daar werd ik hele maal gek. Als ik tegen een psychose aanzit, heb ik extreem veel last van geluiden. Mijn vorige woning stond aan een drukke door gaande weg. Ervoor was ook nog een bus halte, waar wachtende passagiers een praat je met elkaar maakten. Ik ging aan de haal met wat zij vertelden. Ik dacht dat het over mij ging." Het is verre van vanzelfsprekend dat Al- bert (50) de verslaggever in zijn huis laat. Hij is in de speciale straat 'met sprongen opgeknapt', maar nog steeds zit hij angst vallig achter zijn met dichte vitrages bedek te ramen. „Onbekende mensen, daar heb ik altijd een beetje moeite mee. Ik zit nu ook te zweten. Als ik aldoor prikkels krijg, raak ik heel gespannen. luist dan, dat is on derzocht, word ik psychotisch." De rust in het carrévormige huizenblok blijkt een weldaad voor Albert. Weliswaar hoort hij zijn buren weieens schreeuwen, maar daar heeft hij alle begrip voor. „Het is juist leuk dat de mensen hier allemaal wat hebben." Verder mijdt hij de overige bewo ners het liefst, al lukt hem dat niet tijdens de avondmaaltijden in de gezamenlijke ruimte. „Ook dan is het voor mij snel te druk." „Dat is nü jouw ervaring", benadrukt zorg- assistente Anneke Wignand, die bij het ge sprek is. „Jij bent hier nog maar net. Er zijn het laatste jaar enkele mensen vertrokken om ergens anders in de wijk te gaan wo nen. Die waren toe aan een nieuwe fase." Zojuist heeft ze geholpen bij de afwas, tot Alberts grote vreugde. „Ik had een hele gro te vaat staan en dan zeg ik 'sorry, maar ik zie het even niet zitten', en dan helpt ze mee." Wignand, of een van haar collega's, komt twee keer per week een uur bij de be woners langs. „Voor hulp bij een huishou delijk karweitje. Maar het kan ook zijn dat we gaan fietsen, als iemand te angstig is om alleen buiten te komen. Ondertussen luister ik en kijk hoe het met iemand gaat; eigenlijk is dat mijn functie." Vrijheid om een eigen leven op te bouwen met waar nodig assistentie, omschrijft Wig nand de ondersteuning die er voor de be woner is. Die kan daar dag en nacht een be roep op doen. Dat zorgt ervoor dat eventue- Hiervoor woonde ik in een gehorig huis in Utrecht Daar werd ik helemaal gek De straat waar schizofrenie normaal is Marcel Olde Rikkert door Dora Rovers Albert Marcel Olde Rikkert is professor in de geriatrie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40