'Gevangenen nemen is een luxe' Verdachte serieverkrachtingen Utrecht bedreigd in bajes C pONTACTA.NL Oma's as verstrooid in de stratosfeer IN HET NIEUWS 3 4-5-6 NOVEMBER 2014 executeerden de jihadisten krijgs gevangenen ten overstaan van hun kameraden.o Meestal kort voor een aanval werden Syrische soldaten onthoofd om angst te zaaien bij de verdedigers. IS maakte er ook geen geheim van. De organisatie zette in juni video's op internet waarop te zien was hoe honderden krijgsgevan gen Iraakse soldaten de kogel kre gen bij de stad Tikrit. In augustus verscheen een nieuwe video van een massa-executie, dit keer van 120 krijgsgevangenen bij de Syri sche stad Raqqa, de 'hoofdstad' van het IS-gebied. IS-strijders weten inmiddels dat ze op weinig genade hoeven te re kenen als ze gevangen worden ge nomen. Niet alleen in Irak heb ben Koerden mogelijk IS-strijders geëxecuteerd, ook in Syrië, nabij Kobane, suggereren Koerden dat ze geen gevangenen maken. Volgens hem is het ook praktisch bijna onmogelijk om in de bele gerde grensstad Kobane IS-strij ders te arresteren en in een gevan genis onder te brengen. „We heb ben nog maar de helft van de stad in handen, er is geen gevangenis en worden constant aangevallen door de IS. We hebben niet de tijd, niet de mogelijkheden en niet de luxe om gevangenen on der te brengen. De kans is te groot dat ze ontsnappen en nog meer schade aanrichten." Opmerkelijk is dat uitgerekend IS-aanhangers nu op twitter de onthullingen van Nieuwsuur aan grijpen en het Westen oproepen te stoppen met het steunen van de Koerden, vanwege de vermeen de wreedheden. Formeel neemt IS geen krijgsge vangenen, slechts 'gijzelaars'. Bijna 30 Libanese soldaten en poli tieagenten vielen in augustus bij gevechten in Arsal in handen van IS en het concurrerende Jabhat al Nusra. Ze vormen nu het wissel geld waarmee IS met de Libanese regering onderhandelt over vrijla ting van gevangengenomen IS-strijders. En als die onderhandelingen niet soepel genoeg verlopen, volgen er executies. Bij IS met een mes, bij Jabhat al Nusra met de kogel. Zo werden al drie soldaten ver moord. „De regering zou alle islamisten in de Roumieh-gevangenis moe ten executeren", aldus Ali Medlej, de vader van een van de onthoof de soldaten. De mensen in Libanon die IS vrij wil krijgen, zijn veelal zonder pro ces gevangengezet. De meesten werden al jaren geleden garres- teerd, voordat Jabhat al Nusra en IS bestonden. Mensenrechtenorganisatie Hu- man Rights Watch wil een onder zoek naar aanleiding van de ont hullingen van Nieuwsuur. Een weerballon met daaraan vast een GoPro-camera en een urn met as, wordt naar 32 kilometer hoogte gebracht, naar de strato sfeer. Als de urn een bepaalde hoogte bereikt, gaat een deurtje aan de onderkant van de urn van zelf open en de as komt vrij. De ballon en camera komen daar na weer naar beneden en wordt via GPS getraceerd. Volgens de fir ma duurt het hele proces zo'n twee uur. De klant krijgt na af loop een boek met foto's ter herin nering en de film van de hele reis. Mesoloft laat vanaf drie plekken in de Verenigde Staten ballonnen met as op: in Colorado, New Mexi co en Indiana. Opstijgen van een andere plek kan ook, maar daar voor moet flink betaald worden. Voor het eenvoudigste pakket be talen de klanten 2800 dollar (2200 euro). Ze kunnen dan kiezen uit een van de drie lanceerlocaties, de as wordt getransporteerd en ach teraf krijgen ze de video en het fo toboek. Een ceremonie is niet in begrepen. Kiezen de nabestaan den zelf voor een lanceerlocatie, dan is het prijskaartje heel an ders. Dan mag er minimaal 7500 dollar (circa 6000 euro) worden neergeteld. Nederlanders die zo'n stratosfeer- verstrooiing wel zien zitten, zul len nog even moeten wachten. „We willen graag met Nederland se klanten werken, maar voorlo pig richten we ons op lanceringen vanuit de VS", laat Mesoloft we ten. Dat maakte zijn advocaat Maarten Krikke gisteren kenbaar tijdens de eerste openbare zitting van de rechtszaak tegen T. „Er wordt ge zocht naar een manier om hem over te plaatsen." De advocaat pro beerde de rechters ervan te over tuigen dat T.'s veiligheid in het ge ding is en dat rechtstreekse ge luidsopnames van de stem van de verdachte hem nog verder in het nauw zullen drijven.Het verzoek werd gehononeerd en de stem werd alleen vervormd op radio en tv uitgezonden. Opvallend is dat T.'s Facebook- pagina, waarop hij herkenbaar met foto staat, vrij toegankelijk is. Op de pagina hebben bezoekers berichten achtergelaten met ver wensingen aan het adres van T. T. beroept zich tot nu toe op zijn zwijgrecht. Vanwege zijn weiger achtige houding dwong het Open baar Ministerie (OM) via de rech- ter af dat hij gisteren toch ter zit ting zou verschijnen. De spermasporen uit drie aangif tes van verkrachtingen uit 1995 en 2001 matchen volgens justitie rechtstreeks met het DNA van T. Het OM probeert ook veertien an dere verkrachtingen en aanrandin gen in de regio Utrecht aan de zaak te linken. Volgens het OM is het forensisch onderzoek naar de andere zaken nog volop gaande. Uit de aangiftes komt het beeld naar boven van een zeer gewelddadige verkrach ter. T. moet van de rechters in ie der geval tot 19 januari vastzitten. Dan is het vervolg van zijn zaak. 350 standhouders 23.500 bezoekers Seminars en workshops 15.000 m2beursvloer Bedrijven uit alle branches Live radio- en televisieuitzendingen Jack van Gelder Ria Joosten Derk Sauer Alexander Klopping KOBANE - „De IS schiet ons dood als ze ons te pakken krijgen", aldus een Koerdische bron die anoniem wil blijven. „Dus waarom zouden wij dan niet hetzelfde doen met hen?" LEXINGTON - Wil je as verstrooien op het gemeentelijke strooiveld? Of toch liever op een meer bijzon dere plek? Het Amerikaanse bedrijf Mesoloft biedt de mogelijkheid as met een ballon hoog, heel hoog in de lucht te brengen en het daar te verstrooien. Een weerballon brengt een urn naar 32 kilometer hoogte, waar de as wordt vrijgelaten door Niki van der Naald UTRECHT - Gerard T., de man die er van wordt verdacht de Utrechtse serieverkrachter te zijn, voelt zich als aangeschoten wild. De 51-jarige man uit Nieuwegein wil zo snel mo gelijk weg uit het huis van bewa ring in Amsterdam omdat hij ern stig bedreigd zou worden. Dé netwerkbeurs van Zuid-West Nederland en Vlaanderen John van Zweden Prof. Erik Scherder Registreer gratis als zakelijke bezoeker op www.contacta.nl/registreren Registratie code: 54734692 Wij? Onbegrijpelijk' door Kim Jacobs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3