Studies chiropractor Kraamverzorgster Cholesterol testen Wees open-minded WOfyglMÈJIl MÜK 1C :0€ l GEZOND 3 Mocht u nu nog veel meer willen leren over chiroprac- tie en er zelfs een studie van willen maken, dan moet u dit buiten Nederland zoeken. Er zijn namelijk nog geen studies chiropractie in ons land. Daarom zijn de chiropractors uit Nederland afgestudeerd in het buitenland aan univer sitaire opleidingen. In lan den als Engeland, Frankrijk, Denemarken, Noorwegen of iets verder van huis in Au stralië of Canada, is er wel de mogelijkheid om een oplei ding tot chiropractor te vol gen. Makkelijk is de studie zeker niet, in totaal neemt de studie minstens 6 jaar in be slag. Wanneer hij bij Jasperse binnenloopt, be groeten ze elkaar vertrouwd. De man is, zo als Jasperse dat noemt, een 'onderhoudspa- tiënt'. „Die patiënten komen ongeveer eens in de drie maanden om alles weer even bij te trekken. Een onderhoudsbeurt zeg maar", aldus de chiropractor. Ze nemen plaats aan het bureau en bespre ken samen het dossier van de man. Zo doet Jasperse dat bij iedere patiënt. „Volgens mij heb ik iets verkeerd getild, want het zit weer helemaal vast", zegt de man. Nadat er goed gekeken is naar het probleem mag de man op de behandeltafel gaan liggen. De chiropractor voelt op verschillende plek ken aan het lichaam. Hij vraagt de patiënt of hij druk voelt, wanneer hij met een vin ger op de achterkant van zijn bovenbeen drukt. „Oeh ja, daar zit het vast hoor!" De chiropractor oefent vervolgens wat oefenin gen uit, hij duwt en trekt aan het lichaam en daarna is de spanning verdwenen. De chiropractor zoekt vervolgens bij de nek van de man. Die staat scheef vertelt hij. „Even ontspannen", hij kraakt de nek en het probleem is opgelost. Jack zegt dat veel mensen denken dat hij alleen maar bezig is met kraken. Dat is niet waar, blijkt ook bij de schouderbladen waar drukpunten te vin den zijn. Nu maakt Jasperse gebruik van een tech niek met naalden, de zogenaamde 'dry need ling' techniek. Sommige mensen vallen al flauw bij het zien van een naald, bij hen ge bruikt hij een andere techniek. Verder con troleert de chiropractor het zenuwstelsel door binnen in de mond aan de kaken te voelen. „Chiropractie gaat dus verder dan alleen het kraken van botten, we doen er alles aan om het zenuwstelsel zo goed mogelijk te laten werken." „Het zou nu weer allemaal goed moeten zit ten, nog even lekker warm douchen thuis dan ben je weer helemaal de oude." Met die woorden op zak verlaat de man uit Oost-Souburg de behandelkamer. De rest van de middag houdt Jack vrij om het papier werk te regelen. „Voor het week end is het fijn om alles af te hebben, dan kunnen we maandag weer met een schone lei beginnen." Volgende week in De Prak tijk: de kraamverzorgster. De dames van de Provinciale Kraamzorg Zeeland helpen de pasgeboren baby's bij hun eerste paar dagen op deze aardbol. Ze leren de ouders hoe ze zich kunnen aanpas sen aan hun kleine pruts en observeren de baby's nauw keurig. Kraamverzorgster Nicole Strobbe laat de lezer volgen de week meekijken tijdens haar werkdag. Heeft u een vraag voor de kraamverzorgster? Stuur een brief naar de PZC, postbus 5046,4380 KA in Vlissingen. Liever via de mail? Dat kan ook, mail dan naar eindredactie@pzc.nl onder vermelding van 'De Praktijk'. De redactie maakt een keuze uit de ingezonden vragen. Het antwoord komt in de vol gende editie van De Praktijk te staan. De Nationale Cholesterol Test caravaan was zaterdag neergestreken aan de Gilde- weg in Vlissingen. Op de par keerplaats bij Albert Heijn konden voorbijgangers in en kele minuten hun choleste rol laten testen. Een ver hoogd cholesterol kan hart en vaatziekten veroorzaken daarom is het raadzaam het cholesterol regelmatig te la ten controleren. Dat kan bij uw huisarts en bij sommige apotheken. Wie het choleste rolgehalte laag wil houden, moet gezond eten, voldoen de bewegen en niet roken. Voordat u bij de chiropractor op bezoek gaat, wordt er een vragenlijst naar uw huisa dres gestuurd. Het is belangrijk om deze vragenlijst zo duidelijk en volledig mogelijk in te vul len. Het helpt de chiroprac tor goed op weg en het helpt u om uw probleem goed in beeld te krijgen. De vragen lijst leert u om met een open blik over uw probleem na te denken. Chiropractor Jack Jasperse kijkt verder dan de klacht. Hij onderzoekt waar de pijn door ver oorzaakt wordt, foto Ruben Oreel DINSDAG 28 OKTOBER 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39