vitaal Chiropractor kijkt verder PAGINA 2 EN 3 TIPS In Nederland sterven elk jaar ruim 25 kinderen tussen de 0 en 5 jaar door ongevallen, vaak in en om het huis. Nog eens 7000 kin deren worden in het ziekenhuis opgenomen door een ongeluk. Dat moet anders vinden artsen Mariëlle Vehmeijer en Fieke Slee. Een emmer in de tuin laten staan terwijl de kleintjes bui ten spelen. Joh, dat kan toch geen kwaad?! Nou, wel als hij zonder dat je het in de gaten had, is volgelopen met regenwa ter. Een verhaal uit de praktijk. Een vader is in de tuin bezig met zijn jongste zoontje Sem. Hij laat hem rustig zijn gang gaan, zijn tuin is toch afgesloten en helemaal vei lig. Na een tijdje is het toch wel erg stil. Hij roept. Sem antwoordt niet. De vader zoekt, niet wetend dat achter in de tuin een oude emmer staat met regenwater. Hij vindt Sem met zijn hoofd en schouders in de em mer, zijn benen bungelen slapjes over de rand. In de dagelijkse ziekenhuispraktijk vinden Mariëlle Vehmeijer en Fieke Slee voorbeel den genoeg van hoe het mis kan gaan. Veh meijer is chirurg, gespecialiseerd in brand wonden; Slee heeft vele jaren gewerkt als kinderarts op de kinder-intensivecare. Daarnaast zijn ze beiden ervaren moeders van drie kinderen. Het verhaal met de em mer loopt goed af. Althans, in het boek Pas op, kijk uit! dat zij samen schreven. Het staat vol met informatie, tips en ervaringen om kinderongelukken te voorkomen. De realiteit is dat zaken vaak minder goed aflopen. Verdrinking is in Nederland de be langrijkste doodsoorzaak onder kinderen jonger dan 5 jaar. „Mensen vergeten dat kin deren-al kunnen verdrinken in een laagje water van 2 centimeter", zegt Vehmeijer. „Of ze denken: mijn kind zal wel gillen als het in het water valt. Niet dus. Een kind dat verdrinkt, maakt geen geluid." Ouders van kinderen die een ongeval heb ben gehad, realiseren zich vaak niet dat iets gevaarlijk is, weten Vehmeijer en Slee. „Na tuurlijk kun je soms op het verkeerde mo ment op de verkeerde plek zijn. Domme pech hebben. Maar er zijn veel risico's die je vrij eenvoudig kunt mijden. En dan hoef je er echt niet non-stop als een soort havik bovenop te zitten. Juist niet." Het boek omvat elf hoofdstukken waarin de belangrijkste gevaren zijn gerubriceerd. Dat gaat van verstikking en vergiftiging tot akelige valongevallen, verbranding, verhan ging, noem maar op. Veel zal bekend zijn, maar sommige risi co's worden echt onderschat, benadrukt Vehmeijer. Zo staat in het boek het schrij nende verhaal van Jamie, die bewusteloos aan het gordijnkoord op zijn kamer hangt. Vehmeijer: „Optrekkoorden van jaloezieën en gordijnen, maar ook sjaals kunnen kin deren wurgen. Verhanging is een stil onge luk, mensen merken het als het te laat is. Cherrytomaatjes, ook zo ogenschijnlijk on schuldig. Het is wel bekend dat kinderen zich kunnen verslikken in lollies, klein speelgoed, batterijen etc. Maar wie reali seert zich nou dat druiven," tomaatjes en knakworst veel gevaarlijker zijn; je krijgt ze namelijk heel lastig uit de keel. Vehmeijer: „Je mag het wel blijven geven. Het gevaar is snel geweken als je cherryto maatjes en druiven in vieren snijdt." Wat als het toch misgaat? Ouders zeggen vaak 'had ik maar beter geweten hoe ik had kunnen ingrijpen', weten Slee en Vehme ijer. Zoals de vader die zijn kind optilt na Het gevaar is snel geweken als je cherrytomaatjes en druiven in vieren snijdt een ernstige val van de trampoline en in zijn eigen auto naar het ziekenhuis rijdt. Vehmeijer: „In dit soort gevallen kan je be ter een ambulance bellen. Maar niet ieder een weet dat tillen nek- of rugletsel kan verergeren." In het boek geven de artsen daarom eerste- hulpadvies, waarmee ouders de ernst van het ongeval kunnen beperken. „Natuurlijk bel je eerst 112, maar tot die tijd zul je iets moeten doen. Het is handig als je van tevo ren weet wat, op het moment zelf is de pa niek vaak te groot." Zo'n 15 procent van de ouders heeft vol gens Vehmeijer een cursus kinder-EHBO gedaan. „Het percentage moeders dat zwan- gerschapsgym volgt, is hoger. Vreemd toch? Ik vind het geen slecht idee zo'n cur sus verplicht te stellen. Overdreven? Nee, het voorkomen van ernstige kinderongeval len moet veel meer een lifestyle worden. Dat is het nu nog niet. Ik hoor van moe ders dat ze zich bij familie en vrienden soms moeten verantwoorden als hun kind niet zonder autostoeltje op de achterbank mag. Maar wij hebben het niet over blauwe plekken en schaafwonden. De gevolgen van een ernstig ongeval verandert niet al leen voorgoed het leven van een kind, maar ook van zijn familie." Dinsdag 28 oktober 2014 Gezond Wat elke ouder wil voorkomen Een traphekje, uiter aard! Loop nooit op sokken met je baby de trap af en leg er geen spullen neer. Laat kinderen onder de 5 geen noten, zaden, snoepjes en gedroogd fruit eten. Loop nooit 'even weg' als je kind in bad zit. Check of tweede hands spullen nog wel veilig zijn. Er zijn sites waar oude terugroep acties op staan. door Ingrid Beckers illustratie Marieke Peters Mariëlle Vehmeijer, arts Fieke Slee en Mariëlle Vehmeijer - Pas op, kijk uit! Uitgeverij Spectrum. Prijs: 20 euro. reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37