Vinder wapen aanslag Turk bestraft 24 Maanden 50% korting en de Huawei Ascend P7 twv €349.- Niet elke gemeente ziet meerwaarde ijsbaan 26 WALCHEREN van £40.- voor Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc Gemeente moet komend jaar bijna 1,4 miljoen euro bezuinigen. Desondanks is er toch ruimte voor nieuw beleid. DOMBURG - Het voorzieningenni veau in de dertien Veerse dorpen staat komende jaren onder druk. De gemeente Veere wil bezuini gen op het aantal gemeentelijke gebouwen. Deels door verkoop, deels door het beheer in particu liere handen te geven. Uitgangs punt is één ontmoetingsruimte per dorp. De gemeente Veere moet volgend jaar bijna 1,4 miljoen bezuinigen. Dat blijkt uit de begroting voor 2015 die gisteren werd gepresen teerd. Op het subsidiebeleid moet 25.000 euro bezuinigd worden. Gekeken wordt waar gesneden kan worden, wat kan worden afge bouwd of verlaagd, en hoe aanvra gen eenvoudiger, kunnen van worden afgehandeld. De Veeren- aar wacht volgend jaar een lastens tijging van 1,9 procent. De riool heffing stijgt het sterkst; met vier procent. De overige tarieven, met uitzondering van de toeristenbe lasting, gaan met 1,4 procent om hoog, gelijk aan de inflatiecorrec tie. De toeristenbelasting gaat van 1,10 naar 1,20 euro. Geld moet ook gevonden worden door tarieven voor gemeentelijke diensten leges) kostendekkend te maken. Daarnaast wordt gekeken naar het ambtelijk apparaat. Met andere woorden, minder mensen moeten het werk doen. De ko mende jaren verdwijnen er zo'n tien tot twaalf arbeidsplaatsen. Gedwongen ontslagen zijn voor alsnog niet aan de orde volgens de gemeente. Een verdergaande digitalisering van diensten moet ook geld opleveren. Komend jaar is voor Veere, net als voor andere Nederlandse gemeen ten, een overgangsjaar. Het Rijk schuift een aantal taken op het ge bied van zorg (WMO), jeugdzorg en zorg voor werk en inkomen, door naar de gemeenten. Met de 7,6 miljoen die Veere ontvangt van het rijk voor de overheveling van die taken, hoopt Veere dat extra werk kostendekkend te kun nen doen. „Het wordt een spannend jaar wat dat betreft," voorziet wethou der van financiën René Molenaar. „We zullen gaandeweg ervaren hoe dat verloopt en of dat rijks- geld dekkend is. Het wordt met recht een transitiejaar. Voor ieder een. Ook voor mensen die hulp zoeken veranderen er zaken. De lichtere vorm van hulp zal je straks zelf moeten organiseren." Molenaar ziet de financiële toe komst van Veere de komende ja ren nog immer zonnig in. „Veere staat er sterk voor. We zijn nog steeds een financieel gezonde ge meente. We hebben altijd nog een algemene reserve van ruim vier miljoen volgend jaar. Als je kijkt naar de meerjarenbegroting, tot 2018, zie je dat de verwachte te korten van 2015 en 2016 zijn weg gewerkt." Die tekorten zijn in ruim twee ton volgend jaar, in* 2016 aflopend naar 194.000 euro. In 2017 en 2018 zijn de cijfers niet langer rood, met een saldo van res pectievelijk 7000 en 142.000. „We zullen scherp moeten begro ten. Scherper dan afgelopen jaren. Overschotten van 800.00 euro op de jaarrekening, zoals bijvoor beeld dit voorjaar het geval was, behoren dan echt tot het verle den. Maar te scherp begroten her bergt wel het risico in zich dat je aan het eind van de rit te kort komtwaarschuwt Molenaar. Veerenaren kunnen de begroting digitaal bekijken. Compleet met onder meer filmpjes, achtergrond informatie en gesprekjes met wet houders en burgemeester. De gemeenteraad buigt zich 13 no vember over de begroting. Van G. woonde destijds in Terneu- zen. Toen hij kort na Koningsdag 2012 uit zijn slaapkamerraam keek zag hij iemand iets in de bosjes deponeren. Hij ontdekte een nog warme Kalasjnikov A-47 en nam het automatische vuurwapen mee naar binnen. Dankzij een tip is het later bij hem aangetroffen. Justitie dacht eerst dat Van G. de schutter was die op Koningsdag een aanslag pleegde een Turkse jongen. Later werd Van G. ervan verdacht betrokken te zijn ge weest bij de schietpartij, totdat duidelijk werd dat niets met het schietincident te maken had ge had. De daadwerkelijke schutter de 35-jarige Renatto J. is eind juli na een eis van twaalf jaar veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar. Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant 180MIN 120SMS 300MB Vodafone Voordeel Web door Luc 0ggelREIZENDE SCHAATSBAAN De NOS berichtte gisteren dat kunstijsbanen vooral overeind kunnen blijven dankzij de miljoe nen euro's aan subsidie die ze van gemeenten krijgen. Het gaat dan om (overdekte) 400-meterbanen, maar ook kleinere schaatsbanen van echt ijs, zoals die van Stich ting Zeeland Houdt van Schaat sen, kunnen niet zonder steun van overheid en/of sponsoren. Om die reden wordt Terneuzen dit jaar gemeden, want die ge meente wees een subsidieverzoek van vijf- a tienduizend euro af. De stichting gebruikt de subsidie onder meer om de toegansprijs voor (school)kinderen en oude ren laag te houden. Deze maand lag de baan in Vlissingen, in no vember is hij in Goes, bij sport en recreatiecentrum Omnium. In december is Middelburg aan de beurt en in februari Zierikzee. Vita Event begon negen jaar gele den op de Markt in Middelburg met de schaatsbaan van 20 bij 25 meter, die nu dus onder de vlag van de stichting 'Zeeland houdt van Schaatsen' door de provincie toert. De stichting is vorig jaar op gericht omdat het plaatsen van de banen te grootschalig werd voor het Middelburgse bedrijf. In de hoofdstad trekt de ijsbaan volgens de organisatie inmiddels 12.000 schaatsers en 50.000 bezoekers. „We hebben daar een modus ge vonden om het goed te exploite ren", zegt Gabriëlse. „Iedereen weet dat de schaatsbaan er in de cember is en ziet de meerwaarde ervan." Dat laatste wil de stich ting ook elders in Zeeland probe ren te bewerkstelligen. Maar dat kost een paar jaar, weet Gabriëlse uit ervaring. Goes lijkt nog niet zover. Vorige winter besloot de stichting Goes over te slaan, om dat de gemeente niet bereid bleek er geld aan te spenderen. Dit keer is de samenwerking gezocht met Omnium, zodat het financiële risi co wordt gedeeld. De doelen van de stichting zijn onder meer om mensen in bewe ging te brengen, elkaar te laten ontmoeten en het onderwijs een sportief platform bieden. Zaken die de Goese wethouder Jo-Annes de Bat, die de baan op uitnodi ging van Omnium (waarvan de gemeente enig aandeelhouder is) vrijdag opent, aanspreken. Het col lege besluit vandaag over een sub sidieverzoek van 5000 euro voor een overkapping van de baan. Dat verzoek is volgens De Bat erg laat ingediend, namelijk pas ruim een week geleden „Dat maakt het las tig. Bovendien vraag ik me af wel ke nieuwe doelgroep zo'n schaats baan aanboort." Gabriëlse vindt dat een gemeente 'er wel een beetje achter moet staan'. „We willen laten zien dat het wel degelijk kan en we hopen dat de wethouder enthousiast wordt." Overigens steunt de stichting ook nog steeds het plan voor een 400-meterbaan in Zee land. Er zijn volgens Gabriëlse al wat partijen opgestaan. „Het pro bleem blijft toch de financiën. Wellicht over twee of drie jaar, maar het kost al veel moeite om het baantje waar we nu mee wer ken te exploiteren." Veere moet flink bezuinigen door Annemarie Zevenbergen 7,6 De gemeente Veere krijgt in 2015 7,6 miljoen van het Rijk in het kader van de decentralisatie. Jeugdzorg, de WMO en zorg voor werk en inkomen komen op het bord van de gemeente. MIDDELBURG - De 58-jarige Axelaar Robert van G. tegen wie twee we ken geleden een taakstraf van net to 90 uur plus een voorwaardelijke celstraf van vier maanden werd geëist, is gisteren door de recht bank in Middelburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van 195 da gen waarvan 125 dagen voorwaar delijk plus een taakstraf van 240 uur. SMS INTERNET VOOR TOESTEL 180MIN 120SMS 240MIN 180SMS 360MIN 240SMS 300MB £40> €20." £0.- 400MB J64S> €22." €0.- 400MB jS85> £27.90 €0.- Ander toestel of goedkoper abonnement? Kijk op de website! Voor vragen en meer informatie bel: 0900-06030.45 per gesprek) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 11-11-2014 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden. GOES - Het is lastig om in Zeeland een kunstmatige ijsbaan te exploi teren. Dat zegt Patrick Gabriëlse van de stichting Zeeland Houdt van Schaatsen, die deze maanden weer met een schaatsbaan door de provincie trekt. Goes: 1 tot en met 29 november (Omnium, Zwembadweg 3). Middelburg: 4 december tot en met 4 januari (Markt). Zierikzee: 30 januari tot en met 22 februari (Havenplein). Voor info, openingstijden en prij zen: www.zeelandhoudtvanschaat- sen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26