Verdachte stichten brand blijft in arrest Drugshandelaar uit Vlissingen krijgt forse strafvermindering Garnalensector onder de loep ACM Cravestraat eind deze week open H 3 24 WALCHEREN TALENTENHUIS Arif Avci kreeg via Talentenhuis van Stichting Welzijn Middelburg steun van 'maatje' Petra Minderhoud. VOOR DE BESTE SERVICE EB A. zou op 19 juli in de Nieuw- straat brand hebben gesticht in het huis waarin hij een kamer huurde. Ook zou hij die avond medebewoners hebben bedreigd. Volgens de politie was de man on der invloed van alcohol toen hij rond 18.30 uur brand stichtte op de eerste etage van het pand. Alle bewoners konden op tijd het ver laten. Ook slaagde ze erin zelf het vuur te blussen zodat de brand weer niet meer in actie behoefde te komen. Officier van justitie Jan Bezem verzette zich tegen een schorsing. Hij noemde de brandstichting zeer erg. Ook wees hij erop dat de verdachte niet heeft meegewerkt aan een onderzoek door de reclas sering naar de achtergronden van de man. De rechtbank besliste dat de man in voorarrest blijft. Het is nog niet duidelijk wanneer hij daadwerke lijk terecht moet staan. Ook een inwoner van Arnhem moet in voorarrest blijven, zo be slisten de rechters. Deze Davy O. (44) zou op 18 juli in Vlissingen een andere man met een fles op zijn hoofd hebben geslagen. Vol gens het Openbaar Ministerie is er mogelijk sprake van poging tot doodslag. Maar de officier van jus titie liet ook weten dat nog eens goed onderzoek gedaan moet wor den of er daadwerkelijk met een fles is geslagen, zoals enkele getui gen beweren. De raadsman van de verdachte stelde dat de wond die destijds bij het slachtoffer is geconstateerd, ook veroorzaakt kan zijn door een slag met een hand of vuist. En in dat geval kan er volgens hem geen sprake zijn van een poging tot doodslag. Ook deze advocaat pleitte voor schorsing van het voorarrest om dat het onderzoek tegen zijn cliënt al lang en breed is afge rond. Hij wees erop dat verdach ten in principe hun berechting in vrijheid mogen afwachten. Zijn cliënt zit al drie maanden in voor arrest en volgens hem bestaat de kans, bij een daadwerkelijke ver oordeling, dat er een straf wordt opgelegd die hooguit uit drie maanden cel bestaat. De recht bank besliste echter anders. Vol gens de drie rechters moet de man in de cel blijven. Eiste de officier van justitie twee weken geleden nog een celstraf van 180 dagen waarvan 139 voor waardelijk, gisteren legde de rechtbank in Middelburg hem een gevangenisstraf van 41 dagen op. De Vlissinger werd ervan ver dacht in de periode maart tot en met begin mei 2010 in zijn woon plaats te hebben gedeald in cocaï ne. Bovendien werd er 0,9 gram van dat goedje bij de Vlissinger aangetroffen. De officier van justitie had des tijds becijferd dat T. voor deze fei ten 'recht' had op zes maanden ge vangenisstraf. Maar vanwege het lange wachten op de behandeling van zijn zaak matigde hij zijn eis. De rechtbank deed er vervolgens nog iets vanaf en oordeelde dat die 41 dagen cel die T. al in voorar rest had gezeten voldoende waren geweest. MIDDELBURG - „Nutteloos." Arif Avci windt er geen doekjes om. „Echt waar, mijn leven was nutte loos. Ik heb geen werk, ik ben af gekeurd en heb veel zenuwpij nen. Ik deed niks. Helemaal niks. Ja, een beetje rondhangen op het Bolwerk in Middelburg. Als een zwerver. Dat wilde ik niet meer. Ik heb twee leuke dochters, van 12 en 15. Die zeiden wel eens: 'Papa, wat doe je toch.' Zij willen een leuke vrolijke vader. Echt, er moest iets veranderen. Maar ja, hoe? Ik wist niet hoe ik uit die cir kel moest komen." En toen, op een dag dat Arif (53) bij de Voedselbank Walcheren was, ontmoette hij mensen van Stichting Welzijn Middelburg die een nieuw initiatief onder zijn aandacht brachten: het Talenten huis. Als hij wilde meedoen, zou hij worden gekoppeld aan iemand die hem zou helpen een draai aan zijn leven te geven. Dat maatje werd Petra Minder houd (42). „Ik heb interesse in mijn medemensen. En ik wil wat terugdoen voor de samenleving. Bovendien wil ik aan de slag als coach. Ik kom uit de hotelwereld en wil wat anders. Dit project gaf me de kans een training te volgen in het coachen van mensen." In het voorjaar leerden Arif en Pe tra elkaar kennen via het Talen tenhuis. Samen bespraken ze de situatie van Arif en wat hij zou willen veranderen. Daarna kwam de vraag: hoe ga je dat doen? De eerste maand was een 'proeftijd', om uit te zoeken of ze wel bij el kaar pasten. Het klikte snel, mede omdat Arif zich heel open opstel de. „Daarna hebben we de doelen gezocht. Die mochten niet te groot zijn, we hadden tenslotte maar zes maanden voor dit pro ject", vertelt Petra. Een belangrijk doel voor Arif was dat hij zich met 'positieve men sen' wilde omringen; weg van de mensen die hem verleidden tot niks doen en rondzwerven door de stad. „Ik had moeite om nee te zeggen", bekent Arif. „Nu niet meer. Ik ga ook niet meer naar de Ik ben nu de hele dag bezig. Het gaat goed. Mijn leven is niet meer nutteloos stad. Dat is niet erg, daar voel ik me prettig bij." Een tweede streven was vrijwilli gerswerk doen. Hij heeft korte tijd wat gedaan aan landschapsbe heer, maar moest het opgeven vanwege zijn fysieke beperkin gen. Arif is nu op zoek naar ander vrijwilligerswerk. „Het gaf hem wel de moed om nee te zeggen te gen mensen bij wie hij niet meer wilde zijn. Ik heb hem echt zien veranderen", zegt Petra. Als derde doel wilde Arif de ka mers van zijn dochters opknap pen. Petra: „Dat lijkt eenvoudig, maar hoe doe je dat als je geen geld hebt? Arif kwam zelf met het idee om bij de woningcorporatie om overgebleven verf te vragen. Heel creatief. Daar had ik zelf niet aan gedacht." Niet Petra heeft gezorgd voor de ommekeer, dat heeft Arif zelf ge daan. „Ik heb alleen vragen ge steld. Wat is je situatie? Hoe wil je dat je leven wordt? Niet ik moest het probleem oplossen, dat moest Arif zélf doen. Het gaf me ook inzicht in mezelf: dat je zelf je problemen moet oplossen en dat je met weinig geld toch veel kunt doen. Dankzij Arif weet ik dat je voor een euro kunt ontbij ten bij de Hema." Nu de zes maanden om zijn, gaan Arif en Petra 'uit elkaar' en zullen elkaar niet meer zien. „Hij heeft gezegd: het hoeft voor mij niet meer. Dat is voor mij het grootste compliment", lacht Petra. En Arif? „Ik ben nu de hele dag bezig. Ik ga met mijn dochters op pad. Ze vragen: 'Papa, wanneer kom je weer?' Het gaat goed. Mijn leven is niet meer nutteloos." De garnalenvangsten zijn al sinds augustus uitzonderlijk goed. Wat daar de oorzaak van is, kan prak tisch niemand aangeven. Garna len worden wel de vlooien van de zee genoemd. Ze komen en gaan in zwermen. De vangsten mogen prima zijn, de verdiensten voor de vissers zijn ook niet verkeerd. De prijs varieert van 2,80 tot 3,00 euro per kilo. „Vorig jaar in no vember lag de gemiddelde prijs op 2,60 a 2,70 euro per kilo, maar bij een lagere aanvoer", vertelt Foort Lokerse, directeur van de Zeeuwse Visveiling in Breskens en Vlissingen. De keerzijde van de medaille is dat de aanvoer van garnalen zo groot is dat garnalenhandelaren (Klaas Puul in Volendam en Heijploeg in het Groningse Zout kamp voorop) tegen de grenzen van hun verwerkingscapaciteit aanlopen. Zij hebben daarom de aanvoerders, de garnalenvissers, 'geadviseerd' de vangsten te beper ken tot twee of drie dagen per week. In de media is dat gemeld en dat heeft de Autoriteit Consument en Markt (ACM) gealarmeerd. „We hoorden over mogelijke vangstbe perkende maatregelen in dë garna lensector", laat woordvoerster Sas- kia Bierling schriftelijk weten. „We hebben partijen daarover om meer informatie gevraagd om na te gaan of afspraken passen bin nen de bestaande kaders of niet. In beginsel zijn vangstafspraken tussen vissers (concurrenten) im mers verboden." Vissers zijn aan gesloten bij producentenorganisa ties. Delta Zuid is er daar één van en die zetelt in Breskens, waar vrij veel garnalen worden verhan deld. „Als producentenorganisatie mogen we geen afspraken ma ken", reageert secretaris Jaap Fe- nijn, „en dat hebben we ook niet gedaan. VLISSINGEN - De Gravestraat in Vlissingen gaat vrijdagmiddag weer open voor verkeer. Op dit moment wordt tussen de Walst- raat en Hendrikstraat nog ge werkt. Donderdag wordt het deel U WILT EEN DESKUNDIG ADVIES? avaelectro.nl avakeukens.nl W Walstraat-Hendrikstraat geasfal teerd. Zodra de straat open is, wordt de rijrichting van de boule vard omgedraaid. Automobilisten kunnen dan de hele boulevard af rijden via boulevard De Ruyter. MIDDELBURG - Jamie A, (28) blijft voorlopig in voorarrest. Advocate Claudine Kouijzer vroeg gisteren aan de Middelburgse rechtbank om het voorarrest van de Vlissin- ger te schorsen omdat hij, zo zei ze, ten onrechte verdacht wordt van brandstichting. MIDDELBURG - De 33-jarige Oucha- ka T. uit Vlissingen heeft - omdat zijn zaak wel heel erg lang op de justitiële planken heeft gelegen eer die eindelijk werd behandeld - een aanmerkelijke strafvermindering gekregen. 'Mij n leven is niet meer nutteloos' door Maurits Sep Arif Avci door Harmen van der Werf BRESKENS - De garnalensector ligt weer onder een vergrootglas bij de autoriteit die toeziet op eerlijke marktwerking, de Autoriteit Consu ment en Markt (ACM). Aanleiding is berichtgeving over beperking van de visserij op garnalen tot twee of drie dagen per week. /S/A ELECTRO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24