Delta maakt excuses voor miscommunicatie familie Oud-Vossemeer Robesin overweegt aangifte tegen bestuur PvZ over e-mail inzage Il I| ti h Is Verward 22 ZEELAND VERWARDE MAN e3 Huisgenoten kennen 'verwarde Vlissinger' als stille jongen. Totdat hij zondagavond plots een stoel door de ruit trapte. dinsdag Een verwarde man in Vlissingen. Hij zou een bomvest dragen. Hij werd in zijn been ge schoten en werd uren onder schot gehouden. Hij bleek ge wichtjes in zijn trainingsvest te hebben en de draadjes waren van zijn oordopjes. Hij had geen bom. De term verward in relatie tot mensen roept bij mij ergernis op. Ik vind het een bedekterm, een term die bagatelliseert en verhult. Alsof het maar eventjes is en eigenlijk niets voorstelt. Een beetje zoals die fractie van een seconde dat je 's nachts wakker wordt op een hotelka mer en even denkt: Waar ben ik? Nog niet zo lang geleden schreef de krant dat er steeds meer incidenten waren met ver warde mensen in Zeeland. Er van uitgaande dat de gemiddel de Zeeuw niet verwarder is dan de gemiddelde Nederlander zal dit wel een landelijke trend zijn, dacht ik toen. Verward is meestal synoniem voor een psy chiatrische ziekte. Dat kan varië ren van lichte vormen van de pressie tot zware psychoses. EF Leed, dat de persoon, zijn fami lie en omgeving ernstig raakt Wanneer je die termen ge bruikt denk je aan hulpverle ning en niet direct aan het hand haven van de openbare orde. Maar steeds vaker krijgen poli tiemensen echter te maken met (gewelds)incidenten met psy chiatrische patiënten. Hoe dat komt, is de vraag. Welk vangnet is verdwenen? Blijkbaar zijn we niet in staat om de opvang van en de hulp aan deze kwetsbare groep goed te regelen. Ergens vallen deze mensen over een randje en vervolgens belanden ze op het bordje van de politie, waar ze niet thuis horen. Want hoe ervaren de politieman ook is, het omgaan met deze patiën ten in een crisissituatie vereist specifieke deskundigheid. In plaats van extra cursussen aan agenten om met dit soort in cidenten om te gaan, zouden we beter investeren in hulpver lening voor deze groep. Ik denk dat die investering op de lange termijn voor zowel de betrokke nen, de politie als de samenle ving oneindig veel meer ople vert. Misschien ontwart dat de samenleving ook een beetje. „We hebben al jaren last van een lage waterdruk. Bij de verbouw van de badkamer kwam dit nog eens extra aan het licht. De water straal is echt minimaal", zegt Wil- ma van Engen. De familie belde Delta, die daarop een monteur langsstuurde. De man erkende het probleem. „Del ta moest dat oplossen, zei hij", blikt Van Engen terug. Na enkele weken werd een nieu we drukmeter geplaatst. De fami lie hoorde niets over de meetresul taten, dus een mailt je gestuurd. „Binnen twee dagen zouden we antwoord krijgen, maar dat ge beurde niet. We kregen weer van iemand anders een mailtje, die op nieuw standaafdvragen stelde." Er ontvouwde zich een paarse kro kodil-situatie. Delta liet telefo nisch weten dat de familie bij wa terbedrijf Evides moest zijn. Dat kaatste de bal weer vrolijk terug naar Delta. „Dus toen hebben we naar Delta gemaild. Dat was in au gustus. Sindsdien hebben we niks meer gehoord", zegt Van Engen. Delta trekt het boetekleed aan. „Er is helaas een fout gemaakt in deze zaak. We hebben verzuimd de familie te melden dat haar klacht terecht is en dat we de kwestie gaan oplossen, al zal daar nog wel wat tijd overheen gaan", zegt woordvoerder Arendo Schreurs van Delta. De waterdruk in de bewuste wo ning is inderdaad-te laag. Delta In fra (onderdeel van de Delta Hol ding) heeft Evides eerder ge vraagd de waterleidingen te mo gen vervangen, want de leidingen in deze straat blijken te dun. Evi des stemt daarmee in, laat Schreurs weten. De spa kan echter niet meteen de grond in. Het is wachten op water schap Scheldestromen, dat de ge vraagde vergunning moet afge ven. „Binnenkort wordt dat gere geld", zegt Schreurs. Hij betreurt dat de familie niet op de hoogte is gesteld dat Delta (in dit geval de netwerkgroep) de ver vanging van de leidingen al aan het voorbereiden was. „Eén tele foontje was voldoende geweest." De Van Engens zijn blij dat er bin nenkort wel een stevige straal uit de douchekop spuit. VLISSINGEN - Toen ze zondag avond op internet een nieuwsbe richt lazen over de 23-jarige jon gen die de Koudekerkseweg in Vlissingen in de greep hield, zei huisgenoot Frans al: het zou me niet verbazen als dat Alex is. „Je kon hoi tegen hem zeggen en als je geluk had, zei hij hoi terug. Maar dat was het ook wel", zegt Jet, die net als Alex en nog elf an deren het voormalige CSW- schoolgebouw aan de Adriaan Coortelaan antikraakt. „Hij werk te niet. Hij was altijd hier. Alleen. Niemand die hem opzocht." Alex' kamer is - zacht uitgedrukt - een puinzooi. Overal liggen kle ren, gitaren en stukken computer. De asbak zit vol jointjes, op een bord is een boom met lange wor tels getekend. Naast de bureau stoel ligt een plas bloed. „Daar maakte hij zijn voeten schoon na dat hij een stoel door de ruit had getrapt", legt huisgenoot Niels uit. „Dat had hij zondagavond ge daan, voor dat hele gebeuren. Om dat hij wilde weten hoe ver hij een stoel weg kon trappen." Dat is eigenlijk ook het enige con tact dat Niels in al die maanden met Alex heeft gehad. „Meestal als ik hem zag, stond hij in de au la tegen de muur voor zich uit te staren. Met zijn koptelefoon op. Altijd maar die koptelefoon." Die koptelefoon had Alex ook zon dagavond op, toen hij door de po litie werd neergeschoten. Omdat die dacht dat het, in combinatie met het verzwaringsvest, bedoeld voor sporters maar om mensen een rustgevend gevoel te geven, een bom zou kunnen zijn. „Ja, je weet nooit hè", zegt Olga Egeraat, op wiens stoep het zich zondagavond allemaal afspeelde. „Hij vormde een bedreiging, dus ze moesten wat. Ik werk in de ge vangenis, ik maak van alles mee." Buurvrouw Laurien van den Hummel werkt op een basis school. „Ik ben me rot geschrok ken. Ik zag hem al liggen, met de politie erbij. Ze schreeuwden dat hij niet mocht lopen, maar hij Volgens hem heeft het PvZ-be- stuur, dat hem uit de partij heeft gewerkt, al sinds 20 oktober inza ge in de e-mails van hem en zijn PvZ-sympathisanten. Robesin ver gelijkt het met iemand die je huis insluipt en een stapel post die op tafel ligt openscheurt en leest. Ook de e-mail van het Terneuzen- se gemeenteraadslid Ellen de Neef is doorgelezen zonder dat ze dat wist. Ze vindt het Verschrik kelijk dat iemand aan je spullen zit'. Het bestuur van de Partij voor Zeeland ziet dat anders. Woord voerder Han van 't Hof: „Ze heb ben mail verstuurd via de website van de PvZ. Die site is eigendom van het bestuur. Dat heeft dus het recht om te zien wat er via de website van de PvZ is verstuurd. Ze hebben toch allemaal een ei gen e-mailadres, dan hadden ze dat maar moeten gebruiken." Van 't Hof is niet onder de indruk van een eventuele aangifte van Robe sin: „We hebben in Nederland verstandige rechters. We zien het wel." Robesin en De Neef blijven nog tot het eind van het jaar onder de naam Partij voor Zeeland opere ren in Provinciale Staten en de Terneuzense raad. Tegen die tijd moet de nieuwe partij Provinciaal Belang Zeeland officieel opgericht zijn en zullen ze onder die naam functioneren. Ze zeggen aanhan gers te hebben in de twee afdelin gen die de PvZ in Zeeland heeft; Vlissingen en Terneuzen. Er wordt gewerkt aan een afdeling in Goes. deed het toch. Toen schoten ze. Ik dacht: wat is dit? Ik pakte mijn vriend vast en zei: we moeten weg, het is hier niet veilig. De po litie zei ook dat we bij de ramen weg moesten. We zijn in de tuin 'gaan zitten, maar hebben af en toe toch stiekem even gekeken. Die jongen was echt helemaal van de wereld. Ik had het idee dat hij drugs had gebruikt." Dat weten ze een eindje verderop, in het rijtje huizen met de lange voortuinen, wel zeker. „Ze komen hier altijd voor drugs bij een buur man", vertelt Marinus Weststrate. „En dan bellen ze vaak bij de ver keerde aan. Deze jongen ook. Mijn buurman kreeg hem aan de deur. Hij zei niets en staarde mijn buurman aan met van die grote ogen. We hebben het er helemaal mee gehad, we worden er knetter gek van. De politie heeft perfect gereageerd. Dan maar schieten. Het zekere voor het onzekere." Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende OUD-VOSSEMEER - Na jaren sappe len met een te lage waterdruk en maandenlang soebatten met ener giebedrijf Delta en waterbedrijf Evi- des over een oplossing, krijgt de fa milie Van Engen in Oud-Vossemeer eindelijk nieuwe waterleidingen naar haar woning. Delta maakt ex cuses voor het gebrekkige overleg. Een Oud-Vossemeers gezin kan na jaren binnenkort normaal douchen. Delta ver vangt de waterleidingen. Alex stond altijd in de aula voor zich uit te staren door Wendy Wagemakers I Bewoners van het voormalige CSW-schoolgebouw aan de Adriaan Coorte laan foto Lex de Meester door René Schrier HOEK - Johan Robesin, voorheen van de Partij voor Zeeland (PvZ) en nu van de partij in oprichting Provinciaal Belang Zeeland, beslist vandaag of hij aangifte doet van het illegaal bekijken van zijn e-mail via de PvZ-website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22