ZEELAND Wrieftelefoon Half Zeeland leeft er van almanak ACM: Prijsplafond voor ADRZ blijft Provincie draagt 2,2 procent bij aan landelijke economie. Alleen Flevoland presteert minder. Trends en lezingen op de Contacta Blind vestigt zijn naam bij United MIDDELBURG - De Zeeuwse econo mie is de op één na kleinste van Nederland. De provincie draagt 2,2 procent bij aan het landelijk bruto nationaal product. Met 1,7 procent is Flevoland econo misch gezien de absolute dwerg. Dankzij de Rotterdamse haven is Zuid-Holland (21,1 procent) koplo per. ING Economisch Bureau heeft de economische prestaties van de twaalf provincies op een rijtje gezet. Daaruit blijkt dat de onderlinge verschillen groot zijn. Zeeland mag dan economisch een hummeltje zijn, de werkloosheid is er wel steevast het laagst van het land. Het economisch bureau van de bank heeft Zeeland uitgesplitst in twee regio's: Zeeuws-Vlaanderen en Midden- en Noord-Zeeland. Daaruit blijkt dat het gebied bo ven de Westerschelde 1,5 procent bijdraagt aan de 2,2 procent natio naal bruto product. Zeeuws- Vlaanderen is goed voor 0,7 pro cent. Midden- en Noord-Zeeland scoort een plus met groeiend toe risme. Dat is goed voor winkels en de horeca. De regio mist ech ter innovatiekracht. Economische vernieuwing komt mede door het lage aantal kennisintensieve ba nen moeilijk van de grond. ING roemt de lage werkloosheid in Zeeuws-Vlaanderen, maar de ver grijzing die hard toeslaat en de be roepsbevolking doet slinken, wordt als minpunt aangemerkt. In Zeeuws-Vlaanderen is de be roepsbevolking 48.000 mensen groot. Midden- en Noord-Zeeland kent een beroepsbevolking van 122.000 mensen. Het aantal Zeeuws-Vlaamse werklozen is met 5 procent (cijfer 2013) lager dan boven de Westerschelde. Daar zat vorig jaar 6,5 procent van de beroepsbevolking zonder baan. Beide regio's bleven ver on der het landelijke werkloosheids cijfer van 8,3 procent. Qua economische groei vertonen ze een verschillende curve. Beide hadden een diep dal in 2009. Mid den- en Noord-Zeeland piekte in 2010, om in 2011 weer als een bak steen te vallen. Nu klimt de regio langzaam naar boven. Zeeuws-Vlaanderen bleef in 2011 groeien. De kentering kwam in 2012. In 2013 kromp de economie in Zeeuws-Vlaanderen verder, waar er boven de Westerschelde sprake was van herstel. In Zeeuws-Vlaanderen torenen verschillende sectoren boven het landelijk gemiddelde uit: land bouw, handel, logistiek, horeca en - in iets minder mate - de indus trie. Boven de Westerschelde is de bouwsector juist iets groter dan het landelijk gemiddelde. Ook kent de regio relatief veel ho reca, industrie en landbouw. VLISSINGEN - De Autoriteit Consu ment Markt (ACM) houdt vast aan het prijsplafond voor ADRZ. Dat betekent dat het ziekenhuis aan de zorgverzekeraars niet meer mag berekenen dan de landelijk gemiddelde prijzen voor behande lingen. Het prijsplafond werd in 2009 ingesteld na de ziekenhuisfu sie, vanwege de 'bijna-monopolie- positie' van het ADRZ. Die is vol gens de ACM niet veranderd. Het ziekenhuis wilde dat het prijs plafond opgeheven werd, omdat de markt veranderd zou zijn, on der meer door de opkomst van zelfstandige behandelcentra. De drie dames van boven de zestig waren genoeglijk aan het converse ren tijdens een smaakvol etentje in een restaurant. Om hen heen zagen ze veel gasten die de tijd tot de volgende gang van de maaltijd vooral doorbrachten met het bedienen van hun mobiel tjes. Een van de vriendintien, geboren en getogen op Walcheren, vroeg in on vervalst Zeeuws dialect aan haar ta- felqenotes: eh julder ök zo'n wrief telefoon?" Waarop een van de aangesproke nen antwoordde: „meid, ik heb niets met computers en mobieltjes. Ik ben een volstrekte diabeet op dat ge bied!" PZC DINSDAG 28 oktober 2014 21 is economische dwerg Zeeland door Frank Balkenende GOES - Na een uitstapje vorig jaar op Neeltje Jans is de Re- creavak, een beurs voor ondernemers in de sectoren hore ca, sport, inrichting en leasure weer terug in de Goese Zeelandhallen. In totaal 160 bedrijven presenteren zich daar in 105 stands. In Nederland worden maar twee van dergelijke beurzen gehouden; in Friesland en in Zeeland. Projectleider Marco van Elswijk is blij dat de beurs in Zee land staat en hij hoort daar ook positieve reacties over van ondernemers uit de sector. „Half Zeeland leeft toch van de recreatie en de horeca." Volgens hem is de beurs nog aan het opbouwen en is het de bedoeling volgend jaar groter uit te pakken, foto Marcelle Davidse Tip? redactie@pzc.nl Maxxttsn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21