YA! Kastners Emiel is zo tijdloos als maar kan 10 BOEKEN Dizzieni De mooiste boeken ontdek je samen! EMIEL ED Vermeulen te gast op Dizzie.nl WEtlC Boekenweek speciaal voor Young Adult Meer nog dan bij andere talen was het een sport om voor Duits dunne boeken op de literatuur lijst te mogen zetten. Liefst die be kende gele boekjes van Reklam. Bahnwarter Thiel van Gerhart Hauptmann bijvoorbeeld, ook al was het ouder dan je betovergroot moeder. Of Die Schachnovelle van Stefan Zweig, ook dun. Wat dan weer niet mocht, was Emil und die Detektive van Erich Kastner. Want dat was een kinderboek. Zelden is er grotere onzin verkondigd. Net als Pluk van de Petteflet hoort Emil bij de top van de wereldliteratuur. Gelukkig is er een heruitgave van deze klassieker. Emiel mag voor het eerst alleen naar Berlijn. Met de trein. Zijn moeder geeft hem 140 Mark mee, voor die tijd -1929 - een flinke stuiver. Uiteraard gebeurt waar ze hem voor waarschuwt: hij raakt het geld kwijt. Het moet zijn gestolen toen hij even sliep, door de man met de hoed die bij hem in de coupé zat. In Berlijn durft hij niet naar de politie. Emiel lost de zaak zelf op, met hulp van een grote schare vriendjes. Voorspel baar? De kracht van lite ratuur zit in de manier waarop de schrijver zo'n verhaal noteert en Erich Kastner heeft dat hartverwarmend ge daan. Kastner gaat niet op de knieën voor de jonge le zer, maar ziet hem of haar voor vol aan. Hij sluit een ver bond met zijn lezers. Als het ver haal eenmaal begint, komt hij met zinnen als 'In de kamer zat een vrouw met haar hoofd boven de witte wasbak. Haar losse haar hing als drie pond wol omlaag'. Dat zie je voor je. En als de vrouw begint te praten, staat er: 'Het klonk alsof er ie mand praatte die helemaal onder de slagroom zat'. Dan ben je als le zer al een vriendje van Emiel. Emiel en zijn detectives is zo tijd loos als maar kan. Voor opa en oma, hun kinderen en hun klein kinderen. Iedere generatie kan het aan de vorige of volgende voorlezen. En het mag op de lijst. Zijn boek was vorig jaar een verrassende hit. Met Het Ro- sie project, een roman over de autistische docent geneti ca Don Tillman die door middel van een vragenlijst een vrouw hoopt te vinden, won Graeme Simsion (58) over de hele we reld de harten van lezers. Eigenlijk had de Australiër, een oud-consultant in de IT, geen vervolg in gedachten. Maar hij is nu zelfs van plan over vijfjaar nog een der de en laatste boek over Don Tillman te schrijven. Eerst verschijnt vandaag de vertaling van het vervolg: Het Rosie ef fect. Heeft u een verklaring voor het succes „Eén verklaring is dat er niet veel ko medie te vinden is in de hedendaag se fictie. Vraag je in een boekwinkel om een boek dat je laat lachen, dan krijg je waarschijnlijk David Seda- ris of een boek met memoires van een grappenmaker. Nooit een ro man. De komische roman bestaat niet als genre. Lachen doen we om films, cabaret of televisie, maar zel den om een roman. „Een andere verklaring is dat het boek aansluit bij de groeiende inte resse, wereldwijd, voor mensen met Asperger en voor autisme. Bijna iedereen die ik spreek, kent wel ie mand die het heeft of zich gedraagt alsof hij het heeft. Of het zit in de fa milie. En we zijn zo nieuwsgierig. We willen graag in het hoofd kijken van ie mand met het Asperger-syndroom. De ze boeken doen dat. Ze proberen je te ver tellen wat er omgaat in het hoofd van nerds en geeks, van de man die in een com puterwinkel werkt of van de man op kan toor waar je geen hoogte van krijgt." Deze mensen zijn veel meer zichtbaar dan voorheen. Heeft dat met de opkomst van de computer te maken? „Met wetenschap in het algemeen. Vóór de computer hielden ze zich bezig met ra dio's, bandrecorders, schaken. Met wiskun de. Het gaat ver terug. Maar nu de compu ters en internet zo wijdverbreid zijn, zie je hen veel vaker. Je kon een beroep hebben waarin je hen nooit tegenkwam, maar nu komen ze jouw computer repareren. Niet dat iedere reparateur een nerd is, begrijp Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Lezers vinden elkaar op Dizzie en de len daar hun liefde voor boeken. Ca naar Dizzie.nl BLOG ED Vermeulen heeft de detective roman-reeks Bureau MaRiT op haar naam staan. „Daarin duik ik in de wereld van slachtoffer én dader." Ze schrijft nu wekelijks een blog op Dizzie.nl BOEKEN MAART 2015 Eind maart 2015 komt er een boeken week speciaal voor het Young-Adult- genre. Daarin staan boeken 12- tot 25-jarigen centraal. Er komt ook een eigen Young Adult Boekenweekge schenk. Meer info op Dizzie.nl YOUNG ADULT door Theo Hakkert KLASSIEKER BERLIJN Emiel en zijn detectives Erich Kastner Herziene vertaling Elly Schippers 143 blz. Lebowski 17,50 euro DRIE POND WOL Liefcle past niet in logica door Theo Hakkert Graeme Simsion foto James Penlidis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9