Nek-aan-nekrace in Tünesië BUITENLAND 9 Spannende strijd in Brazilië tussen links en centrumrechts Word kampioen van de Nuon Club Competitie! BRASILIA - Brazilië ging gisteren naar de stembus om een nieuwe president te kiezen. In deze twee de ronde nam het huidige staats hoofd Dilma Rousseff van de link se Arbeiderspartij (PT) het op te gen Aécio Neves van de centrum rechtse Sociaal Democratische Partij van Brazilië (PSDB). Wie de verkiezingen gaat win nen, is volstrekt onduidelijk. De meest recente peilingen wezen gisteravond laat op een nek-aan-nekrace. In de televisie debatten hebben de 66-jarige Rousseff en de 54-jarige Neves hard naar elkaar uitgehaald. Ne ves verwijt de regering-Roussef onder meer dat ze de inflatie te veel heeft laten oplopen en dat haar PT corrupt is. Hij verwees naar verklaringen van een voor malig topman van de staatsolie maatschappij Petrobras. Die is uit de school geklapt over het aanne men van smeergeld. Op haar beurt zet Rousseff Neves neer als de kandidaat van de elite. Ze waarschuwt dat als Neves pre sident wordt, de armoede en werkloosheid fors zullen stijgen. „Stemmen is een recht, niet een plicht", zegt een lachende Amal Karam, die voor het eerst stemde. De opkomst lag volgens de eerste berichten rond de 60 procent. Meer dan 13.000 kandidaten don gen gisteren mee voor een van de 217 zetels in het parlement. De twee grootste kanshebbers zijn de islamistische partij Ennahda (Re naissance), die in 2011 bij de ver kiezingen voor een grondwetge vend orgaan een meerderheid haalde, en Nadaa Tounes (Roe ping voor Tunesië), een coalitie waarin zowel linkse politici, secu liere parlementariërs en figuren van het oude regime samengaan. De uitslag wordt donderdag be kend, maar het is nu al duidelijk dat geen partij een absolute meer derheid van de stemmen zal ha len. Volgens waarnemers gaan de twee partijen nek aan nek. Het meest in het oog springende aspect van de stembusgang is niet de rol van religie, maar de terug keer van oudgedienden van de in 2011 verdreven dictator Ben Ali. Ze mochten niet meedoen aan de verkiezingen van 2011. Maar de campagnespotjes van Nadaa Tou nes richtten zich op de ervaring van hun politici en een terugkeer naar orde en stabiliteit. De afgelo pen jaren maakte TUnesië twee politieke moorden mee, massapro testen en een groeiende islamisti sche dreiging. Bovendien vertrok ken bijna 2.500 Thnesiërs naar het front in Syrië. De islamistische retoriek van Ennahda krijgt daarvan de schuld, terwijl die partij stelt juist te proberen islam met democratie in overeenstemming te brengen. De goed georganiseerde islamis- ten wonnen in 2011 meer dan 40 procent van de stemmen en vormden een coalitie met twee kleine partijen. Met als gevolg dat zij ook de schuld kregen van alle problemen. Na een golf van pro testen in 2013 trad Ennahda af en nam een technocratische regering eind vorig jaar het roer over. Nu ambieert de partij een gedeel de rol, zelfs als ze de grootste wordt. „We kunnen niet regeren met een meerderheid van 51 pro cent. Dat zou genoeg zijn in een stabiele democratie, maar we zit ten in een overgangssituatie", zo stelde Ennahda-leider Rached Ghannouchi. Maak kans op €10.000 om jouw sportclub duurzamer te maken. MAANDAG 27 OKTOBER 2014 In de televisiedebatten heb ben de 66-jarige Rousseff en de 54-jarige Neves hard naar elkaar uitgehaald door onze correspondent Fernande van Tets TUNIS - Trots toonden Tunesiërs gis teren hun paars geverfde vinger toppen; bewijs dat ze hadden ge stemd in de eerste open parle mentsverkiezingen. Het land is het enige succesverhaal van de Arabi sche lente. Tunesiërs kozen gisteren een nieuw parlement. De terugkeer van oudgedienden van de verdreven dictator Ben Ali springt het meest in het oog tijdens de stembusgang, foto Anadolu Agency/HH Ruim 13.000 kandi daten dongen giste ren mee voor een van de 217 zetels in het parlement. I Meld je aan op nuon.nl Energie is de mogelijkheid om iets te veranderen. En dat begrijpen sportclubs als geen ander. Daarom steunen wij de sportclubs van Nederland. Steun ook jouw club: doe mee met de Nuon Club Competitie en win de energierekening van afgelopen jaar terug voor jouw sportclub (*met een maximum van €10.000 belastingvrij). Wat moetje daarvoor doen? Laat met een video, foto of mooi verhaal zien hoe jouw club op originele wijze energie bespaart. Je kunt de club ook steunen door je persoonlijk aan te melden voor Nuon Blijven Loont, een jaarlijks oplopende korting op stroom tot 25%. De vijf sportclubs met de meeste aanmeldingen winnen €1.000. Kijk voor de voorwaarden op nuon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8