2.500 Oekraïne dwingt Blok Porosjenko tot coalitie I 9 8 BUITENLAND Extreemrechts gaat de straat op in Duitsland, onder het mom te strijden tegen moslim extremisme. KEULEN - Een demonstratie tegen islamitisch extremisme door naar schatting 2.500 hooligans uit heel Duitsland, gisteren in Keulen, is uit de hand gelopen. De politie greep in met pepperspray en wa terkanonnen, toen zij met flessen, stenen en vuurwerk werd beko geld. Er vielen zeker veertien gewon den, van wie dertien agenten. De regionale krant Kölner Stadt-An- zeiger had het over een 'veldslag' naast het centraal station. Rond zeven uur keerde de rust terug, volgens een politiewoordvoerder. Door de rellen neemt in Duits land de angst toe voor geweld tus sen radicale moslims en extreem rechtse voetbalhooligans. Sinds enkele maanden werken extreem rechtse hooligans van verschillen de Duitse voetbalclubs onder de noemer HoGeSa Hooligans gegen Salafisten) aan een monsterver bond tegen radicale moslims. 'In clubkleuren gescheiden, maar in het doel verenigd', heet het op de website. De hooligans pretende ren te spreken voor een groot deel van de Duitse bevolking: 'Het volk staat op, de storm breekt uit!'. De Duitse veiligheidsdiensten vre zen dat de hooligans werken aan een nieuwe, ultrarechtse politieke beweging. Officieel hebben de hooligans van Dortmund, Schal- ke, Berlijn, Hannover en andere clubs, zich verenigd tegen de ter reur van Islamitische Staat (IS). Maar gisteren klonk in Keulen veelvuldig de bij neonazi's popu- laire slogan Auslander raus! ('Bui tenlanders oprotten'). Recent demonstreerden al tussen de veertig en vierhonderd hooli gans in een aantal andere steden. Maar niet eerder ging het er zo massaal aan toe als in Keulen. Onderzoekers menen dat de hooli gans op straat een 'nieuw theater' zoeken voor hun geweldserup- ties. De orde- en veiligheidsdien sten houden de raddraaiers in de stadions immers nauwgezet in de gaten, waardoor zij daar nauwe lijks in de gelegenheid zijn om rel len te schoppen. Het verzamelde hooliganfront wijst op de stroom aan berichten over het grote aantal salafisten dat vanuit Duitsland naar de slag velden in Syrië en Irak afreist, om daar met de terreurgroep IS te vechten. De 'hools' spelen in op de angst onder de bevolking dat de oorlog in het Midden-Oosten overslaat naar Duitsland. Die vrees is niet ongerechtvaardigd. Zo kwam het al tot straatgevechten tussen radi cale moslims en vertegenwoordi- gers van de Yezidi's, een door IS vervolgde minderheid in Irak en Syrië. Bovendien blijkt, volgens het hoofd van de binnenlandse veilig heidsdienst Hans-Georg Maassen, dat het aantal radicale moslims in Duitsland snel stijgt. Zo'n 6.300 mensen worden inmiddels als sa- lafist ingeschat. Dit aantal lag en kele jaren geleden nog rond de 2.800. Ook zouden veel meer radi- m cale moslims uit Duitsland naar Syrië en Irak zijn afgereisd dan g tot nog toe werd aangenomen: niet 450, maar waarschijnlijk zo'n 1.800. Inmiddels verschijnen er ook be richten dat Duitse Koerden zich aansluiten bij de Koerdische strij ders die tegen IS vechten. Omdat de Koerden, anders dan de salafis ten, niet met hun vertrek te koop lopen op sociale media, is ondui delijk om welke aantallen het gaat. De veiligheidsdiensten vre zen dat na terugkeer IS-strijders en Koerden elkaar ook in Duits land zullen bestrijden. De Beierse minister van Binnen landse Zaken, Joachim Herrmann (CSU), wil salafisten met een dub bel paspoort de Duitse nationali teit ontnemen en hen het land uitzetten. Hij liet onlangs een 22-jarige Tïirk, die IS verheerlijk te, uitzetten. Herrmann werd daarop verweten dat hij het pro bleem afschuift op andere landen. Tijdens de vervroegde parlements verkiezingen ging volgens de exit polls slechts 40 procent van de kiezers stemmen. De Oekraïners zijn door het politieke gekonkel, de corruptie en de oorlog in hun land de politiek beu. Dat is begrij pelijk, maar zorgwekkend, zeker gezien de grote belangen die er op het spel staan. De partij van president Petro Porosjenko, eind mei tijdens de presidentsverkie zingen aan de macht gekomen, wordt volgens de prognoses de winnaar. Maar een absolute meer derheid in de 450 zetels tellende Verchovna Rada haalde het Blok Porosjenko bij lange na niet. Daar- De partij van president Porosjenko behaalde de overwinning, maar kreeg geen absolute meerderheid om zal het een coalitie moeten aangaan met het Volksfront van premier Arseni Jatsenjoek, die tweede werd in de verkiezings strijd. Het resultaat van de Radica le Partij van politieke hooligan Oleh Ljasjko valt tegen. Maar rou wig hoeft Oekraïne daarom niet te zijn, want Ljasjko's onverzoen lijke houding ten aanzien van de separatisten levert het land geen Velen hopen erop dat de stembusgang voor meer stabiliteit in Oekraïne zal zorgen vrede op. De rechts-extremis- tische Rechtse Sector, die alles wat Russisch is de stuipen op het lijf jaagt, haalt de kiesdrempel niet. Vooraf hoopten velen erop dat de stembusgang voor meer sta biliteit zal zorgen in Oekraïne. Het land wordt verscheurd door een burgeroorlog, is vrijwel bank- roet, wordt geteisterd door corrup tie en heeft een dreigend Rusland als buur. Nieuwe gezichten in de politiek leiden wellicht tot een voortvarender aanpak van de pro blemen, is het idee. Maar die hoop zou wel eens ij del kunnen blijken: dezelfde gedachte be stond nadat Porosjenko afgelopen voorjaar president werd; pas daar na is de oorlog echt losgebarsten. Bovendien zal het nieuwe parle ment worden bevolkt door een groot aantal individuele kandida ten die als vrijwilliger vochten in de afvallige regio's Donetsk en Loehansk. Zij willen één ding: vechten tegen de separatisten, waardoor de oorlog mogelijk ook het parlement binnensluipt. De politieke arena zou daardoor nog erger dan vroeger kunnen veran deren in een krijgstoneel, met alle politieke stagnatie van dien. En dat kan Oekraïne zich niet veroor loven. Diepgaande en pijnlijke hervormingen zijn nodig om uit eindelijk de lange weg naar de Eu ropese Unie te effenen. ?F Geweld bij protest Duitse hooligans tegen salafisten In Keulen liep gisteren een protest mars tegen islamitisch extremisme door naar schatting 2.500 hooligans, afkomstig uit heel Duitsland, uit de hand. door onze correspondent Wierd Duk Hooligans van verschillende Duitse voetbalclubs kwamen gisteren bijeen in Keulen voor een protestmars tegen salafisme. foto Wolfgang Ratta/Reuters ANALYSE VERKIEZINGEN door onze correspondent Joost Bosman KIEV - De Oekraïners hebben giste ren de laatste restjes van het regi me van de in februari verdreven president Viktor Janoekovitsj opge ruimd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7