ZEELAND 25 burg een herziening van de kwaliteitsatlas 2030 vast. De plannen om het gebied rond Kle verskerke onder water te zetten waren daar in middels uit verdwenen. Corré vraagt zich tot op de dag van vandaag af wie het in z'n hersens haalt om in Zeeland, zo zwaar getroffen door de ramp van '53, vrijwil lig land onder water te gaan zetten. „Ik was toen tien jaar. Ik zag het water in golven steeds dichterbij komen. Ik heb nog steeds angst voor water. Ik moet er niet aan den ken...." Schapen grazen rustig op het weilandje voor zijn karakteristieke huis aan de Dorpsstraat. Ooit de residentie van de ambachtsheren van Kleverskerke, de Van de Brandeis. Het pand ligt aan de rand van de dorpskern. Corré: „Ik had hier, waar nu de schapen lopen, met mijn voeten in het water gestaan als het echt was doorgegaan. Absurd. Ik weet niet precies hoe het moest worden, ik geloof dat er eilandjes zouden komen. Moest iedereen dan met boot jes heen en weer. Of over bruggetjes? Van waar naar waar? Het water zou tot in Klevers kerke gehaald zijn. Het dorp zelf, dat op een terp ligt, zou wel droog blijven. Net als in '53 overigens." Echtgenote Leny pakt een map vol kranten knipsels en foto's van gemeentelijke stukken. Alles over Kleverskerke natuurlijk. „Kijk, op deze foto zie je hoe ver het water in '53 kwam. Dat zou dan als dat vrouwtje haar zin had ge kregen, weer gebeurd zijn." Op de foto is Cor- ré's huis te zien. Omringd door water. „Dit huis ligt ook iets hoger. Ik zou dan misschien een groen perkje voor de deur houden. Maar mijn bedrijf zou ik niet meer kunnen voeren. De gemeente had alle boerenbedrijven hier dan moeten uitkopen. En waarom....? Om Mid delburg beter op de kaart te zetten? Want het Veerse Meer zou dan verder richting stad gaan. Ach, ze leiden daar al lang aan een soort grootheidswaanzin. Te veel, te groot, te duur." Overbuurvrouw Louwerse doet in haar woon kamer de openslaande deuren naar de achter tuin open. „Kijk wat een weids uitzicht. Prach tig, dat land zo. Je moet er toch niet aan den ken dat dat allemaal water zou zijn. In het be gin maakten we er nog wel grapjes over. Maar toch, stel je voor. Ik moet er niet aan denken. Het boerenland hoort hier. Ik kom ook uit een boerengezin." De vale herfstzon bestrijkt de geploegde ak kers. Wolken jagen langs de lucht en de wind plukt genadeloos aan het omringend groen. Twee katten kuieren richting Dorpsstraat. Snuffelend en loerend. Al snel verdwijnen ze in het gebladerte bij de kerk. Het dagelijks le- Middelburg moest destijds mee in de vaart der volkeren. Kleverskerke? Slechts een idee. Het is een stille dood gestorven ven in Kleverskerke verloopt rustig. Langs vas te patronen. Al eeuwenlang. Ons kent ons. Jos Meerman kan zich nog steeds boos maken over het plan. 'Van Kleverskerke blijf je af is zijn boodschap: „Ik mag het eigenlijk niet zeg gen, maar je spoort toch niet als je met zoiets aankomt. En wat kost dat allemaal. Wie draait daar uiteindelijk voor op. Ja... de belastingbeta ler. Wij dus. Er staat echt nergens een boom pje waar ze geld uit plukken. En wat als dat water er eenmaal zou zijn? Het enige dat goed is voor Kleverskerke, is het met rust laten. We kennen elkaar hier. We helpen elkaar. En dat moet zo blijven." Stedebouwkundige Lex Suylen van de ge meente Middelburg, van begin af aan betrok ken bij de Kwaliteitsatlas: „Och, Kleverskerke. Wat moet ik daar nu nog van zeggen. Het is nooit een echt plan geworden. Een idee dat een stille dood is gestorven. Riek Bakker had een aantal ideeën en plannen verzameld die volgens haar de potentie van Middelburg aan toonden. Die zijn vastgelegd in de Kwaliteits atlas. Spar van der Hoek, toen nog burgemees ter, reisde er zelfs voor naar Amerika. Middel burg moest mee in de vaart der volkeren. „In de herziening van de Atlas is Kleverskerke er uit verdwenen. Eigenlijk is dat geleidelijk in de vergetelheid geraakt. Het was ooit een leuk idee. Achterin de serie van ideeën en plannen, zoals die voor voor de Mortiere en het gebied rondom het Kanaal door Walcheren." Kleverskerke haalt opgelucht adem. MAANDAG 27 OKTOBER 2014 blijf je van af Krijn Corré bij zijn boerenbedrijf in Kleverskerke. Het dorp zou deels ten prooi vallen aan het Veer- se Meer. Dat idee verdween gelei delijk en in stilte van tafel, foto Lex de Meester Lex Suylen, stedebouwkundige in Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62