Valse hoop door stroom 'medische doorbraken' Elke SP en GroenLinks: fiets van de zaak behouden kpn BINNENLAND 5 Eenmalig succes e iPhone 5s kpri.com 4i_ niet bekend is. Jarenlang was er weinig aandacht voor en daardoor was er amper onderzoek. Dat is nu anders. Overal worden onder zoeksgroepen opgericht. Van deze discussie zijn we nog niet af." In Oirschot bladert Geerts eens door het boek van Piketty. Het valt niet mee een link te leggen tussen de grafieken in Capital en de dagelijkse drukte van de showroom. Of klanten rijker zijn dan vroeger? Moeilijk te zeggen. „Ik vraag ze niet wat ze op de bankrekening hebben staan. We gaan discreet te werk." Een ding verandert in ieder geval nooit. „Voor klanten is de aan koop van een Porsche de verwe zenlijking van een jongensdroom. Wij zeggen altijd: een Porsche koop je niet omdat je hem nodig hebt, maar omdat hij leuk is." ONGELIJKHEID Het NTvG-onderzoek - uitge voerd onder artsen, patiënten en geneeskundestudenten - laat zien dat meer dan de helft van de pa tiënten op spreekuur komt met het laatste nieuws van internet. Medici worden niet zelden onder druk gezet om zo'n 'wondermid del' dan ook voor te schrijven. Volgens het NTvG berichten kran ten bijvoorbeeld weinig kritisch en weinig gedetailleerd over her senonderzoek. In slechts een kwart van de artikelen hierover worden de beperkingen van het onderzoek besproken en worden uitkomsten genuanceerd. Dagelijks verschijnen er berich ten over nieuwe behandelmetho des van alle mogelijke ziekten in de mailbox van journalisten. Far maceutische instellingen en medi sche wetenschappers kondigen zo vele 'doorbraken' aan. Zeker als de journalist meejuicht, ligt deceptie op de loer. Want steeds vaker moeten artsen het goede nieuws nuanceren en vaak ontkrachten voor wanhopige pa tiënten die het allemaal zo graag willen geloven. Veel valse hoop ontstaat door opgeblazen of fou tieve berichten over nieuwe be handelingen. Han van Krieken, arts, hoogleraar en voorzitter van het oncologisch centrum van het Radboud univer sitair medisch centrum in Nijmegen, wijt de overproductie aan goednieuwsverhalen mede aan het feit dat wetenschappers meer en meer worden afgerekend op het aantal publicaties dat ze scoren. Niet alleen in de vakbla den, maar ook in de algemene pers. „Wil je in de krant komen, dan moet je al snel de koppeling ma ken met wat onderzoeksresulta ten betekenen voor de patiënt. Maar soms verkeert het onder zoek nog in een te vroeg stadium om al conclusies voor de toepas sing te trekken. Er moeten nog Afgelopen week stond het in di verse media: een verlamde 38-jari- ge Pool was door een ingenieuze neurochirurgische operatie weer in staat te lopen. Lang niet alle media vermeldden erbij dat we tenschappers nadrukkelijk waar schuwden voor te veel optimis me, omdat het 'een eenmalige in greep' betrof. De Belgische websi te www.gezondheidenweten- schap.be waarschuwde wel: „Of hieruit een behandeling kan wor den ontwikkeld die ook andere mensen met verlammingsver schijnselen kan helpen, is nu nog onmogelijk te zeggen. De resulta ten moeten in verder onderzoek herhaald kunnen worden." veel studies volgen om de wer king van een middel aan te tonen. Over bijwerkingen heb ik het dan nog niet eens, want die kunnen ertoe leiden dat een veelbelovend medicijn uiteindelijk helemaal niet wordt geïntroduceerd. Mis schien betekent een vondst pas over twintig jaar iets voor de pa tiëntenzorg. Als je dan toch in de krant verschijnt, en ook nog eens met een kop erboven die kort door de bocht is, dan wek je al snel verwachtingen." Bijvoorbeeld bij kankerpatiënten die nog maar kort te leven heb ben en zich vastklampen aan alles wat hoop biedt. Bij hen willen zie kenhuizen dan nog wel eens een experimentele therapie inzetten. Journalisten zouden kritischer en terughoudender moeten berich ten over experimentele behande lingen, vinden veel artsen. Ook de nadelen van therapieën zou den beter moeten worden be noemd. Wetenschapsvoorlichter Caroline Arps van het VU medisch cen trum in Amsterdam zegt dat het ziekenhuis voorzichtig is als en thousiaste wetenschappers aan kloppen met resultaten uit een studie. „We bekijken dan zeer kri tisch of deze wel relevant genoeg zijn om ermee naar de media te stappen. In overleg met de arts-onderzoekers komt het voor kómen van valse hoop voor pa tiënten af en toe ter sprake. Als een veelbelovend onderzoek nog niet zover is dat het toepasbaar is voor patiënten, zetten we dat er bij, maar journalisten nemen dat niet altijd over." DEN HAAG - De SP en GroenLinks willen dat de fiscaal voordelige 'fiets van de zaak' blijft bestaan. Ze vrezen dat de fiets van de baas verdwijnt met het belastingplan van staatssecretaris Eric Wiebes van Financiën, dat vandaag in de Tweede Kamer wordt behandeld. SP-Kamerlid Farshad Bashir vindt dat de Kamer een stokje moet ste ken voor het plan van Wiebes. GroenLinks-Kamerlid Jesse Kla ver zal een amendement indie- nën om de fiets te redden. Wiebes vindt niet dat hij de fiets van de zaak de nek omdraait, maar wel is het zo dat de aparte re geling wordt afgeschaft. De fiets moet dan om een beperkt budget de concurrentie aan met het kerst pakket of een bedrijfsuitje. SP en GroenLinks denken net als organisaties als BOVAG, de Fiet sersbond en Natuur Milieu wel dat dit leidt tot het einde van de fiets van de zaak. Bashir: „Nu mo gen veel werknemers nog om de drie jaar een nieuwe fiets aan schaffen. Het voordeel van de werknemer kan oplopen tot 52 procent. Dit is een regeling die veel mensen in staat stelt een fiets aan te schaffen. De werkge ver zal straks eerder kiezen voor kerstpakketten of personeelsfeest- jes en niet meer voor de fiets." MMNDAC 27 OKTOBER 2014 jeans door Paulus Smits Eindhoven, foto Bram Saeys/HH Later deze week De Kloof deel 2: Het ene gezin is het andere niet. Het totale wereldkapitaal is 263 biljoen dollar oftewel 263.000 miljard. In 2000 was dat kapitaal (of de rijkdom) nog 117 biljoen dollar, aldus de bank Credit Suisse. Volgens de bank zit de stijging vooral in Amerika. In totaal is de rijkdom daar nu 91 biljoen dollar een derde van de totale rijkdom. Er zijn, wederom volgens Credit Suisse, in de wereld 4.300 mensen die meer dan 500 miljoen dollar (394 miljoen euro) bezitten. In Nederland bezitten de vijf rijkste families 32,5 miljard euro. Dat is evenveel als de 3,2 miljoen minst rijke Nederlanders, aldus Oxfam Novib. 2,5 miljoen Nederlanders leven onder de armoedegrens, becijfer de kenniscentrum Platform31 deze maand. AMSTERDAM - 'Wonderpil tegen vetzucht en veel meer'.Kanker therapie doorbraak van het jaar'. Het zijn dit soort ronkende koppen in de media die patiënten te vaak valse hoop bieden, zo blijkt uit on derzoek van het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde (NTvG).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5