Veel belangstelling voor brandweerspullen 'Zie het als een auto Doel 2020 blijft strijdbaar die de berm m rijdt' en stapt weer naar rechter Drijvende krachten EHBO Clinge onderscheiden 20 ZEEUWS-VLAANDEREN Voorlichting over directe steun aan de landbouw mar van den Berghe. De organisa tor van de beurs is zelf brandweer man én verzamelaar. Vooral Ame rikaanse helmen interesseren hem en hij is trots op een comple te serie gallets, een soort integraal helm voor spuitgasten. De duurste kostte Wilmar ooit zo'n vierhonderd euro. Maar zo'n bedrag gaat zijn budget meestal te boven. Hij laat een standhou der met een bijzondere Italiaanse gallet zijn waar houden, want driehonderd euro is hem te gor tig. „Ik heb een tas van brandweer slangen voor mijn vrouw gekocht. Ze was er superblij mee." Behalve met een tevreden vrouw was Van den Berghe zelf vooral blij met het aantal bezoekers: zo'n vijfhonderd. Dat bijna al die beursgangers wildën tekenen voor het behoud van het brand weerkorps Zuiddorpe deed hem helemaal goed. Want Wilmar is in dienst bij de bedrijfsbrandweer van Dow, maar ook hartstochtelijk vrijwilli ger in zijn woonplaats. En hij heeft daar veertien even enthou siaste collega's. „Een korps van vijftien man dat dag en nacht klaar staat, schuif je toch niet aan de kant?" Smets kwam met vader Bob mee, omdat die graag wat brandweer helmen wilde slijten in Axel. Als oud-spuitgast bij het Antwerpse brandweerkorps begon de intus- Bob dertig jaar terug helmen te verzamelen. „Nu ik naar een kleiner appartement ben verhuisd, kan ik die ruim tachtig helmen niet meer kwijt. In mijn flat staan 32 helmen en de vier, die ik zelf heb gedragen, zijn voor mijn kleinzoon. De overige bijna vijftig helmen staan in dozen in de berging. Daar kan ik beter ie mand anders blij mee maken." Voor die blijdschap moet overi gens wel betaald worden. Een beetje bijzondere helm doet zo en kele honderen euro's, weet Wil- Zoals elk incident komt ook dit in cident op de Westerschelde voor de Commissie Nautische Veilig heid Scheldemonden, vertelt Edwin de Feijter van Rijkswater staat. „Hun experts zullen de zaak onderzoeken." Volgens De Feijter was de stran ding 'niet ernstig'. „Vergelijk het met een auto die de berm in rijdt." Die vervoeren echter geen nafta, moet De Feijter toegeven. „Maar dat zegt verder niks. Wij zijn altijd alert. Of een schip nou Containers, kolen of nafta ver voert. Elke situatie wordt indivi dueel bekeken." Van gevaar lijkt De Feijter niet te willen weten. „Het is niet misgegaan, er was niks aan de hand. Het schip lag al leen mooi in het zicht van de bou levard." De Noorse gastanker was vrijdag avond onderweg van Rotterdam naar Dow in Terneuzen en strand de rond 20.30 uur in de Sardijn geul. Sleepboten kwamen toege sneld om het schip vlot te trek ken, maar werden na een uur weg gestuurd. Besloten was om te wachten op hoog water, zodat het schip van- zelflos zou komen. En inderdaad: toen het tij rond 23.00 uur op kwam, kwam de Stavfjord los en kon het zijn weg vervolgen naar de haven van Terneuzen. Door de 'definitieve vaststelling van het gewestelijk ruimtelijk uit voeringsplan' valt Doel ten prooi aan de Antwerpse zeehaven, stelt de Vlaamse regering. Het onteige ningsplan is nu opnieuw van kracht, waardoor bewoning niet langer mogelijk is. „We wisten dat het er aan zat te komen", zegt woordvoerder Jan Creve van Doel 2020, die pleit voor het behoud van het dorp. „Maar het is wel op merkelijk dat de nieuwe regering ook niet wacht tot de Raad van State uitspraak in de bodemproce dure doet. Nu wordt weer een deel van het plan vastgesteld, ter wijl de grondslag waarop dat ge beurt aan alle kanten rammelt." Creve heeft de tekst van het rege ringsbesluit nog niet gezien, maar Of het besluit aan de Europese Habitatrichtlijn voldoet, is de vraag hij denkt - net als advocaat Ro giers - dat opnieuw geen reke ning is gehouden met eerder door de Raad van State opgeworpen kritiek. De Raad vroeg zich onder meer af of de Europese Habitat richtlijn wel correct is toegepast. Ook is, verwachten advocaat en Doel 2020, weer geen rekening ge houden met bezwaren en advie zen die eerder tijdens openbaar onderzoek naar voren kwamen. Genoeg redenen om opnieuw naar de Raad van State te stappen, oordeelde advocaat Igor Rogiers. Bewoners en sympathisanten van Doel 2020 vinden dat ook en ga ven hem afgelopen weekeind dan ook direct opdracht nieuwe be zwaren voor te bereiden. AXEL - VlasenHennep.nl houdt donderdag een voorlichtings avond over de directe steun aan de landbouw vanaf volgend jaar. In het Axelse cultureel centrum De Halle houdt Erik Beumer, in bedrijfstoeslagen gespecialiseerd bedrijfsadviseur, een inleiding. Beumer kan globaal vertellen waarop landbouwers zich moeten voorbereiden, omdat nog niet alle details over de nieuwe regels be kend zijn. VlasenHennep.nl: „We kregen al zoveel vragen over de ge volgen van de nieuwe regeling dat we meenden een bijeenkomst te moeten organiseren." De bijeen komst begint om 19.30 uur. De Wit (61) en Bertram (71) zijn beiden meer dan veertig jaar lid van de afdeling Sint Bernardus in Clinge en zijn daarnaast (bestuur lijk) actief in andere afdelingen van de EHBO in het land van Hulst. De Wit, die al op zijn vijf tiende lid werd van Sint Bernar dus, was van 1989 tot 2004 pen ningmeester en is vanaf dat jaar voorzitter van de afdeling. Sinds 1990 werkt de Clingse afdeling sa men met Nieuw-Namen, Graauw en Sint Jansteen en van dat sa menwerkingsverband is De Wit penningmeester. Ook beheert De Wit de financiën van het district Zeeland van de Eerste Hulp bij Ongelukken. Ook Bertram is niet alleen in Clin ge actief. Een paar jaar nadat hij in het grensdorp begon, sloot hij zich ook aan bij Sint Christoffel in Hulst. Ook daar is hij de drij vende kracht achter de jeugd-, de reanimatie- en de AED-opleidin- gen. Bertram is ook al 37 jaar vrij williger bij de afdeling Hulst van het Rode Kruis en hij zwemt we kelijks met mensen met een licha melijke beperking. I Lily (links) en Bono in brandweertenue in hun eigen brandweerwagen. Bazinnetje Patricia Smet trok met haar 'brandweerhonden' veel bekijks, maar verkocht de bijzondere bolderkar uiteindelijk niet. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst AXEL - Patricia Smets uit Helchte- ren heeft de brandweerauto spe ciaal gemaakt voor de vijfde brand weer- en hulpverleningsbeurs in Axel. De rood geschilderde bolder kar met opbouw en brandweerattri buten valt nog meer op door de twee hondjes Lily en Bono, die af en toe achter het stuurtje kruipen. „De brandweerauto is te koop, mijn hondjes niet", lacht Patricia. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Het kan weken, zo niet maanden duren voordat duide lijk is waarom de Noorse naftatan- ker Stavfjord vrijdagavond strand de in de Vlissingse Sardijngeul, voor de boulevard. door René Hoonhorst DOEL - Het door de Vlaamse rege ring vastgestelde bestemmingsplan wordt niet klakkeloos door de be woners van Doel aanvaard. Advo caat Igor Rogiers brengt, in op dracht van actiegroep Doel 2020, 'alles' in stelling om de regering op haar schreden te laten terugkeren. advocaat Igor Rogiers CLINGE - Voorzitter Etiënne de Wit en kaderinstructeur Georges Ber tram van de EHBO Clinge zijn be noemd tot Lid in de Orde van Oran- je-Nassau. Beiden kregen de ver sierselen zaterdagavond opgespeld door burgemeester Jan-Frans Mul der tijdens de viering van het 75-ja- rig jubileum van de Clingse EH- BO-afdeling in Malpertuus. Voorzitter Etiënne de Wit (links) en kaderinstructeur Georges Bertram ver guld met hun onderscheiding bij de vlag van EHBO Clinge. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59