Oud-secretaris Kapelle Haverhoek overleden 'Zie het als een auto die de berm in rijdt' Voorproefje van Halloween met verse pompoenlampionnen 20 BEVELANDEN en THOLEN NATUURBEHEER A Seal in Stellendam zet herstelde zeehonden uit. Beurtelings op de stranden van Renesse en Ouddorp. Haverhoek was bestuurlijk zeer actief, zo leidde hij lang het be stuur van Cederhof, was hij on der meer hoofdingeland bij het waterschap, secretaris van het woonw^genschap, een van de eer ste adviseurs van Omroep Zee land en voorzitter van de beroeps commissie van de KNVB. De voet bal in Kapelle had aan hem een trouw supporter, Haverhoek, ooit speler voor het Schouwse Mevo, is zelf middenvelder geweest in het Zeeuws Elftal. In Kapelle initieerde hij de jaarlijkse herden king van de inzet van de Franse troepen bij de bevrijding van Ka pelle met Orryla Ville en verdiep te hij zich in de rol van de Marok kaanse soldaten. Haverhoek was een zeer gezien man in Kapelle. Zozeer dat de gemeenteraad hem eensgezind voordroeg als opvol ger van burgemeester H. van Suy- lekom in 1978. Toenmalig minis ter van binnenlandse zaken Hans Wiegel en commissaris van de ko ningin Kees Boertien gingen daar echter aan voorbij en benoemde de Groninger G. Huitsing. Haver hoek bleef na zijn vervroegde pen sionering nog geruime tijd als bij zonder ambtenaar voor de burger lijke stand huwelijken voltrekken - ook dat van huidig wethouder Jon Herselman, memoreert die. De uitvaart van Izak Haverhoek zal donderdag zijn. Zoals elke incident komt ook dit incident op de Westerschelde voor de Commissie Nautische Vei ligheid Scheldemonden, vertelt Edwin de Feijter van Rijkswater staat. „Hun experts zullen de zaak onderzoeken." Volgens De Feijter was de stranding 'niet ernstig'. „Vergelijk het met een auto die de berm in rijdt." Die vervoeren ech ter geen nafta, moet De Feijter toegeven. „Maar dat zegt verder niks. Wij zijn altijd alert. Of een schip nou containers, kolen of naf ta vervoert. Elke situatie wordt in dividueel bekeken. Zoals het schip er vrijdagavond lag, was er geen risico." Van gevaar lijkt De Feijter niet te willen weten. „Het is niet misgegaan, er was niks aan de hand. Het schip lag alleen mooi in het zicht van de boule- vard." De Noorse gastanker was vrijdagavond onderweg van Rot terdam naar Dow in Terneuzen en strandde rond 20.30 uur in de Sardijngeul. Sleepboten kwamen toegesneld om het schip vlot te trekken, maar werden na een uur weggestuurd. Besloten was om te wachten op hoog water, zodat het schip vanzelf los zou komen. En inderdaad: toen het tij rond 23.00 uur opkwam, kwam de Stavfjord los en kon het zijn weg vervolgen naar de haven van Terneuzen. Behalve sleepboten kreeg de Stav fjord ook gezelschap van een boot je van de politie. Die is volgens Rijkswaterstaat aan boord van het gestrandde schip gegaan. De Na tionale Eenheid, waaronder de voormalige KLPD valt, kan om die reden niet vertellen wat voor onderzoek er gaat plaatsvinden. Commissie Nautische Veilig heid Scheldemonden onder zoekt stranding Noorse naftatanker Stavfjord STELLENDAM - „Hoewel we nu in Stellendam zijn gevestigd, gaan we de mensen op Schouwen niet teleurstellen. Daarom geven we zowel op het strand van Ouddorp als op het strand Renesse zeehon den hun vrijheid terug." Dat zegt Middelburger Jaap van der Hiele (59), vrijwillig medewer ker en bestuurslid van zeehonden opvang A Seal. Zaterdag was Renesse aan de beurt. Op het strand bij duinover gang Jan van Renesseweg werden drie gewone zeehonden vrijgela ten. De dieren hebben enkele maanden aan kunnen sterken in de bassins van A Seal. „Onderne mers in Renesse doen veel voor ons. We zullen het vertrouwen dat ze in ons stellen niet bescha men en dus laten we ons daar re gelmatig zien," zegt Van der Hie le. Schouwen-Duiveland had afge lopen voorjaar heel graag de zui delijke zeehondenopvang willen hebben. Renesse werd zelfs uitge roepen tot zeehondendorp. Toch werd voor Stellendam gekozen. Van der Hiele: „Vooral vanwege de centrale ligging tussen IJmui- den en Sluis, ons werkgebied. Maar zeker ook omdat we hier on middellijk ruimte kregen. De Brouwersdam was zeker ook een optie, maar daar was niet onmid dellijk iets beschikbaar. In Stellen dam konden we meteen terecht in de Expo Haringvliet en nog voor niks ook. Tja en als je zelf niks hebt, dan is de keuze niet moeilijk." Maar dat was in juli. Inmiddels heeft de stichting steun gekregen van de visserij in Stellendam en deze week werd bekend dat de ge zamenlijke recreatieondernemers van Goeree-Overflakkee 50.000 euro hebben overgemaakt. Van de provincie Zuid-Holland wordt binnenkort een dergelijk bedrag verwacht, vertelt voorzitter René Wissekerke van de stichting A Seal. De zeehondenopvang, nu nog ge vestigd in de filmzaal, op de veran da en in enkele containers, heeft de gedateerde Expo Haringvliet een oppepper gegeven. Er komen duizend bezoekers per maand; een aantal dat sinds de jaren ze ventig niet meer werd gehaald. Een aantal horeca-ondernemers heeft vorige week het hele spul ge kocht. Zij gaan alleen het restau rant exploiteren. De rest van het grote complex stellen zij gratis ter beschikking aan A Seal. Wissekerke: „Binnenkort gaan we hier ongeveer vier ton investeren. Kom over een paar maanden nog maar eens kijken. Opvang, educa tie en toerisme. Dat zijn de the ma's. Ondernemers, gemeente, scholen en ziekenhuis staan hier achter. Je kan hier straks wat op steken over de Voordelta, over de visserij en over de ecologie van dit gebied. Dit wordt de toeris tische slechtweervoorziening van Goeree-Overflakkee", aldus de 56-jarige ondernemer. Driehonderd bezoekers trok de vroege Halloweendag in Geers dijk, uit de regio maar meer nog van de vakantieparken. Veel gezin nen uit België, Brabant en Duits land proefden er pompoenpan nenkoek en -cake en gingen de weerbarstige oranje schil te lijf met mesjes. Zonder noemens waardige ongevallen, door be hoedzame assistentie van broers Menno en Cees-Jan van der Zweep. „Als je de schil zo ver mo gelijk uitschept, droogt de pom poen het mooist", gaf Menno aan wijzingen. „Kan ik er dan straks al een kaarsje inzetten?", wilde Marion Braun uit Kleve (D) we ten. „Schön voor in ons chalet!" Vrijdag is het echt Allerzielen en zijn er overal in de streek Hallo- weentochten. In Soos de Vaete in Geersdijk is het verkleedfeest Fright Night (19.30 uur). In Kam perland begint om 20.00 uur een verklede optocht bij jeugdsoos De Sik. In Hansweert is vrijdagavond voor het twaalfde jaar de drukbe- klante kinderspeurtocht vanaf 18.00 uur en op zaterdag 8 novem ber Hellsweert, een speurspekta- kel vanuit de gymzaal aan de Een dracht. In Nieuwdorp vertrekt een lampionoptocht om 19 uur bij speeltuin de Vluchtheuvel. In We- meldinge begint de spooktocht om 20.00 uur bij de voetbalkanti ne. In Rilland trekt Anti-Saai Ril land zaterdag vanaf 19.00 uur met de jeugd door het dorp. De Stoom trein Goes-Borsele laat vrijdag de Halloweenexpress rijden om 19 uur vanaf een perron vol pom poencake en -soep. door Claudia Sondervan KAPELLE - Oud-gemeentesecretaris Izak Haverhoek van Kapelle is za terdag overleden. Hij is 85 jaar ge worden. Haverhoek was gemeente secretaris van 1963 tot 1989. Bij zijn afscheid kreeg hij brede loftui tingen om zijn sociale betrokken heid en oplossingsgerichte hande len. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Het kan weken, zo niet maanden duren voordat duide lijk is waarom de Noorse naftatan- ker Stavfjord vrijdagavond strand de in de Vlissingse Sardijngeul, voor de boulevard. Renesse blij ft strand zeehonden door Ton van den Nouweland Meidon werd 31 juli gevonden bij Ritthem. Meidon was een huiler. I Duuc werd sterk vermagerd aange troffen op het strand. I Thor is gevonden op de Tweede Maasvlakte. Een huiler. door Claudia Sondervan GEERSDIJK - Van honderd pompoe nen bleef zaterdag slechts teilen vol pulp en zaden achter op het hof Geersdijk: de vruchten zelf gin gen uitgehold en met uitgesneden griezelgezichten mee naar huis met opgetogen kinderen. Er werd vlijtig uitgehold, pitjes geschept en gesneden in de vruchten van de Geersdijkse pompoenenoogst. foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53