Streng oordeel over supers in Nieuwerkerk Sinterklaas voorbij aan 100 Schouwse deuren Zierikzeese filmmakers gaan naar La Palma voor reportage carnaval 1 I i Griezelen op hoogte 20 SCHOUWEN-DUIVELAND NATUURBEHEER A Seal in Stellendam zet herstelde zeehonden uit. Beurtelings op de stranden van Renesse en Ouddorp. SF Tót die conclusie komt het Bu reau Stedelijke Planning in een onderzoek naar de kansen voor su permarkten op Schouwen-Duive- land. Het bureau betwijfelt of de Plus op zijn nieuwe locatie aan de rand van Scharendijke voldoende klanten trekt onder inwoners en toeristen. Bovendien wordt het dorp aangetast door vertrek van de Plus uit de dorpskern. Het oordeel van het stedenbouw kundig bureau leidt echter niet tot ander beleid, zegt wethouder Ad Verseput. „Nieuwerkerk zou je eigenlijk niet moeten doen, zegt het bureau. Over Scharendijke is het iets minder streng. Maar over Nieuwerkerk zijn we nou al een jaar of zeven bezig. Daarover zijn inmiddels afspraken gemaakt. Het zou niet correct zijn daar nu een kruis door te zetten." Verseput relativeert het belang van het rapport. „Dat is opgesteld omdat de raad wilde dat we nog eens naar het aantal vierkante me ters voor supermarkten op het ei land keken. Dat zou inderdaad ver ruimd kunnen worden. In de mar ge daarvan heeft het bureau op merkingen gemaakt over Nieu werkerk en Scharendijke." Een andere opmerking in de mar ge betreft Renesse. Daar is, vol gens de stedenbouwkundigen, nog ruimte voor een Aldi of Lidl. De Jumbo in Renesse mag uit ste denbouwkundig oogpunt worden uitgebreid, dat geldt ook voor de Spar in Brouwershaven en de Al- bert Heijns in Burgh-Haamstede en Bruinisse. Voor Zierikzee ligt er inmiddels een houtskoolschets. De Action kan straks in het pand van AH aan de Lange Nobelstraat. De AH en de Lidl kunnen naar de locatie Onderdak aan het Groene- weegje. Volgende maand wordt het rapport behandeld in commis sie en gemeenteraad. De Sinterklaasbank is opgericht door rechercheur Elisa Nuij van de Amsterdamse zedenpolitie. Zij komt in gezinnen waar de kinde ren op de betonvloer moeten sla pen. De Sinterklaasbank is inmid dels actief in zestien regio's van Nederland. Na een lezing voor de STELLENDAM - „Hoewel we nu in Stellendam zijn gevestigd, gaan we de mensen op Schouwen niet teleurstellen. Daarom geven we zowel op het strand van Ouddorp als op het strand Renesse zeehon den hun vrijheid terug." Dat zegt Middelburger Jaap van der Hiele (59), vrijwillig medewer ker en bestuurslid van zeehonden opvang A Seal. Zaterdag was Renesse aan de beurt. Op het strand bij duinover gang Jan van Renesseweg werden drie gewone zeehonden vrijgela ten. De dieren hebben enkele maanden aan kunnen sterken in de bassins van A Seal. „Onderne mers in Renesse doen veel voor ons. We zullen het vertrouwen dat ze in ons stellen niet bescha men en dus laten we ons daar re gelmatig zien," zegt Van der Hie le. Schouwen-Duiveland had afge lopen voorjaar heel graag de zui delijke zeehondenopvang willen hebben. Renesse werd zelfs uitge roepen tot zeehondendorp. Toch werd voor Stellendam gekozen. Van der Hiele: „Vooral vanwege de centrale ligging tussen IJmui- den en Sluis, ons werkgebied. Maar zeker ook omdat we hier on middellijk ruimte kregen. De Brouwersdam was zeker ook een optie, maar daar was niet onmid dellijk iets beschikbaar. In Stellen dam konden we meteen terecht in de Expo Haringvliet en nog voor niks ook. Tja en als je zelf niks hebt, dan is de keuze niet moeilijk." Maar dat was in juli. Inmiddels heeft de stichting steun gekregen van de visserij in Stellendam en deze week werd bekend dat de ge zamenlijke recreatieondernemers van Goeree-Overflakkee 50.000 euro hebben overgemaakt. Van de provincie Zuid-Holland wordt binnenkort een dergelijk bedrag verwacht, vertelt voorzitter René Wissekerke van de stichting A Seal. De zeehondenopvang, nu nog ge vestigd in de filmzaal, op de veran da en in enkele containers, heeft de gedateerde Expo Haringvliet een oppepper gegeven. Er komen duizend bezoekers per maand; een aantal dat sinds de jaren ze ventig niet meer werd gehaald. Een aantal horeca -ondernemers heeft vorige week het hele spul ge kocht. Zij gaan alleen het restau rant exploiteren. De rest van het grote complex stellen zij gratis ter beschikking aan A Seal. Wissekerke: „Binnenkort gaan we hier ongeveer vier ton investeren. Kom over een paar maanden nog maar eens kijken. Opvang, educa tie en toerisme. Dat zijn de the ma's. Ondernemers, gemeente, scholen en ziekenhuis staan hier achter. Je kan hier straks wat op steken over de Voordelta, over de visserij en over de ecologie van dit gebied. Dit wordt de toeris tische slechtweervoorziening van Goeree-Overflakkee", aldus de 56-jarige ondernemer. Rotary Zierikzee hoort Schou wen-Duiveland daar sinds vorig jaar ook bij. Toen werden voor tachtig kinderen cadeautjes ge kocht. Zij mochten kruisjes zet ten in een folder van de speelgoed winkel. Landelijk verwacht de Sinterklaas bank dit jaar vierduizend kinde ren te helpen. Twee jaar geleden waren dat er nog 1250. Gezinnen kunnen zich niet zelf aanmelden voor cadeautjes. De selectie ge beurt door de zorg- en hulpverle nende instanties. HALLOWEEN „Ze vieren daar op een bijzondere manier carnaval," vertelt Ver steeg. „Heel anders dan bij ons of in Rio. Op maandag gaat iedereen in het wit en ze bestrooien elkaar met talkpoeder. Op dinsdag, de laatste dag, gaan ze de sardine, hun carnavalssymbool begraven. In de treurstoet lopen de mannen als vrouwen en de vrouwen als mannen gekleed. Ik heb het op va kantie al eens gezien, maar dank zij Conny Spelbrink, een Neder landse die daar een filmbedrijf heeft, krijgen we de kans daar een reportage van te maken." Versteeg heeft in Zierikzee het be drijf Video Zeeland. Ze maakt be drijfsreportages en promotie- films, maar ook foto- en videore portages voor particulieren. Voor de regie en scenariobewerking werkt Versteeg samen met Henk Verhage. Samen willen ze naar La Palma. Versteeg: „Het is geen opdracht. Ik wil dit zelf graag. Dat betekent dat we alles zelf moeten betalen. Reis en verblijf. Maar ook alle ver- gunningen en als we Conny no dig hebben kost dat 350 euro per dag. Alles bij elkaar moeten we re kening houden met zo'n vijftien honderd euro. Het zou natuurlijk leuk zij als we de carnavalsrepor tage kunnen verkopen aan een tv-station of zo. We zouden de re portage eventueel kunnen combi neren met natuuropnamen op La Palma. Met sponsors ben ik na tuurlijk ook hartstikke blij. Verdie nen hoef ik er niet aan. Als de kos ten er maar uit komen." Versteeg en Verhage vertrekken 9 februari. Het carnaval van La Pal ma duurt van vrijdag 13 tot en met dinsdag 17 februari. EP door Ton van den Nouweland NIEUWERKERK - De Aldi en de Jum bo op het Gat van Nieuwerkerk is onnodig en een rechtstreekse be dreiging voor winkels in Ooster- land en Bruinisse. Verplaatsing van de Plus in Scharendijke is ook geen goed idee. Stedenbouwkundigen posi tief over meer vierkante me ters supermarkt op Schou- wen-Duiveland ZIERIKZEE - De ouders van honderd Schouwen-Duivelandse kinderen hebben te weinig geld om Sinter klaas te vieren. De Rotarydub Zie rikzee doneert daarom aan de Na tionale Stichting Sinterklaasbank. Renesse blij ft door Ton van den Nouweland I MELDON werd 31 juli gevonden bij Ritthem. Meidon was een huiler en had een botbreuk in een van zijn voorflap pen. Het mannetjesdier is ergens in juni geboren. Meidon is geadop teerd door bakkerij Bleumink in Stellendam. Toen hij zaterdag in Renesse werd vrijgelaten woog hij 35, 3kilo. IDUUC werd op 31 juli aangetroffen op het strand van Hoek van Holland. Het dier was toen ongeveer 1,5 maand oud en was sterk onder voed. Mannetjesdier Duuc is ge adopteerd door Radio 538. Gister middag, bij uitzetting op het strand van Renesse woog zeehond Duuc 35,5 kilo. ITHOR is 22 augustus gevonden op de Tweede Maasvlakte. Dit mannetjes dier was een huiler en sterk onder voed. Deze zeehond is geadop teerd door Angelika Suurland uit Rhoon. Thor heeft zich ontpopt als beste eter van het trio. Hij woog gisteren bij zijn vrijlating in Renes se 42,7 kilo. WESTENSCHOUWEN - Alsof het boven in de boom al niet eng genoeg is, komt er ook nog een gestoorde clown te voorschijn. Het Klimbos Westerschouwen nam zaterdagavond een voorschotje op Halloween. Het bos was griezelig uit gelicht en er liepen spoken en monsters rond. Het avondje trok veel deelne mers: kinderen èn volwassenen, foto Dirk-Jan Gjeltema door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Janine Versteeg en Henk Verhage gaan een documen taire maken over het carnaval op het Canarische eiland La Palma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49