'ECB pakt niet hard genoeg door' WHO: bijna 5.000 doden door ebola Fotograaf vindt menselijke resten op rampplek IN HET NIEUWS 3 44 Ik heb botten gezien, een stukje schedel en plukken haren 44 Het is gevaarlijk en lastig hier met een team onderzoekers te komen SP moeten afschrijven op hypothe ken en ABN Amro helemaal niet. Sijbrand: „Dan is die laatste bank strenger voor zichzelf geweest dan het Europese bankenonder- zoek." De ECB heeft, zoals ver wacht, nadrukkelijk naar de Ne derlandse hypotheekschuld van 600 miljard gekeken. Sijbrand: „Er zijn meer steekproeven ge daan dan gepland, vooral naar hy potheken waarvan de schuld gro ter is dan de waarde van de wo ning. Maar men is tot de conclu sie gekomen dat de betalingsmo- raal van de Nederlander wat zijn. hypotheek betreft zo goed is, dat die hypotheken nauwelijks tot extra verlies zullen leiden." Uit de röntgenfoto blijkt ook dat 550 miljoen euro uit het handels- boek van de banken geen genade vindt bij de ECB. Dat betreft on der meer derivaten. Over die deri vaten - die ondernemers bescher ming moeten geven voor stijgen de rente - is grote onenigheid ont staan tussen ABN Amro en Rabo bank en hun klanten. NEDERLANDS SCENARIO IN DE STRESSTEST Het belangrijkste onderdeel van het Europese bankenonderzoek betreft de stresstest. Die moet aan tonen in hoeverre banken bij een nieuwe economische crisis, over eind blijven. Daarvoor zijn verschillende scena rio's gemaakt. Voor Nederland werd uitgegaan van een economi sche krimp van 5,4 procent, een daling van de huizenprijzen met nog eens 17 procent (bovenop de daling met 20 procent in de perio de 2008-2013), een daling van de aandelenkoersen met 24 procent en een stijging van de werkloos heid naar bijna 10 procent. ALLE 13 SLECHT „De Europese Centrale Bank heeft niet voldoende doorgepakt in het onderzoek", meent Harald Benink, hoogleraar Banking en Fi nance in Tilburg. „Opgeteld komt de ECB tot een kapitaaltekort van 65 miljard a 70 miljard euro. Dat wijkt af van de schattingen van de verborgen verliezen van enkele honderden miljoenen die banken de afgelopen jaren volgens analis ten hebben geleden. Het Interna tionaal Monetair Fonds en voor aanstaande, internationale finan cieel analisten komen uit op 300 miljard en 400 miljard aan kapi taaltekort. Dat betekent, en dat zeggen analisten van de Duitse bank Berenberg ook, dat er druk op de ECB is uitgeoefend vanuit nationale banken en hun toezicht houders om niet door te pakken, zoals de centrale bank van Ameri ka, de Fed, dat in 2009 heeft ge daan met de Amerikaanse ban ken." Benink wijst erop dat, volgens het onderzoek van de ECB, grote ban ken uit Duitsland en Frankrijk nauwelijks problemen hebben. „Hoe realistisch is dat als je weet dat deze banken heel veel staats obligaties van Zuid-Europese lan den bezitten?" Net als met de Griekse staatsobligaties in 2012 - die met 50 procent werden afge waardeerd - vormen die een risi co. „Morgen (vandaag, red.) zal op de beurzen wel blijken wat de fi nanciële markten ervan vinden." Benink wijst er ook op dat ban ken in de eurozone lage buffers aan hoeven te houden. „Die lig gen nu op 3,5 tot 4 procent." Dat betekent dat tegenover elke uitge leende euro maar 4 cent eigen ver mogen staat. „Dat is historisch laag. Met zulke lage buffers zijn banken nog steeds kwetsbaar en loopt de belastingbetaler nog steeds risico als het fout gaat." Dat er in werkelijkheid veel meer zieken en doden zijn, is aanneme lijk, aangezien in West-Afrika veel zieken worden verstopt uit angst of schaamte. Het farmaceutische bedrijf GlaxoSmithKline (GSK) loopt voorop met de ontwikkeling van een vaccin. Het bedrijf verwacht de eerste voorlopige resultaten van een kleine studie begin no vember. GSK gaat ervan uit in ja nuari 24.000 doses van het vaccin beschikbaar te hebben. In april kan dit aantal al 230.000 zijn, op lopend tot 1 miljoen in december 2015, zo blijkt uit gelekte stukken van een WHO-bijeenkomst van vorige week. Van doorslaggevend belang hier bij is de capaciteit om onder ste riele omstandigheden vaccinspui- ten te kunnen vullen. GSK vraagt hiervoor reguleringsinstanties om versoepeling van de veilig heidsnormen, zo blijkt uit docu menten die door het blad Science op de website zijn geplaatst. Intussen heeft de Amerikaanse immunoloog en directeur Antho ny Fauci van het Nationaal Insti tuut van Allergie en Infectie Ziek ten er gisteren voor gewaar schuwd dat de strengere ebo- la-aanpak op enkele luchthavens onbedoelde gevolgen kan hebben. Op de luchthavens van de staten New York, New Jersey en Illinois moeten alle reizigers die in con tact zijn geweest met ebolapatiënten, bij terugkeer 21 da gen in quarantaine. Dat kan ertoe leiden dat minder verpleegkundi gen en artsen naar de getroffen West-Afrikaanse landen gaan. Het is aannemelijk dat er in werkelijkheid veel meer zieken zijn. Veel zieken worden verstopt uit angst ib Crom, die terugkeerde naar het rampgebied voor een fotoreporta ge '100 dagen na de ramp', trof ter plaatse lichaamsdelen aan op een verbrand stuk veld. Daar werd kort na de ramp een deel van het vliegtuigwrak weggetakeld en er zijn toen meerdere lichamen ge vonden. „Ik heb botten gezien. En ook een stukje schedel, plukken haren: grijs en blond en een ruggenwer- vel en delen daarvan", aldus Crom. Op die locatie moeten nog meer lichaamsdelen liggen, con cludeert de fotograaf. Een Nederlands team van de MHi7-repatriëringsmissie haalde vorige week maandag in het oos ten van Oekraïne twee koffers op van slachtoffers van de vlucht MH17. Dat gebeurde nadat mensen in de omgeving van de rampplek telefonisch melding hadden gemaakt van de vondst. Volgens Crom zijn bijna alle per soonlijke spullen van de slachtof fers inmiddels weg van de ramp plek. „Op een enkel ding na. Ik zag nog een koffer, een shirt en speelkaarten. Ook hing er nog een schoen in een boom." Vrije toegang voor een goede ber ging en goed onderzoek op de rampplek is vanaf begin af aan niet mogelijk geweest. Dat komt door de strijd daar tussen het Oe kraïense leger en Russisch gezin de separatisten. Volgens het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is de veiligheidssitua tie in en rond het gebied nog al tijd fragiel. Gisteren werd duidelijk dat de rampplek weer frontlinie is ge worden. „Het is er heel gevaarlijk en het is heel lastig, eigenlijk onmogelijk, om met een onder zoeksteam met verschillende voer tuigen hier te komen", vertelt Crom. Er is volgens de fotograaf na de ramp veel op de crashsite ge beurd. Daardoor is het reconstrue ren van de precieze situatie van toen volgens hem niet meer mo gelijk. „De rampplek is nu getekend door grote kraters, veroorzaakt door zware inslagen van raketten. Het gaat om beschietingen van de laatste week. Er zijn ook Oekraïen se eenheden die het gebied bin nentrekken en daar vechten met de separatisten." Bij de vliegtuigcrash kwamen in juli 298 mensen om het leven, on der wie 196 Nederlanders. Tot nu toe zijn 284 lichamen geïdentifi ceerd. MAANDAG 11 OKTOBER 2014 j... •vLl.c" de 'röntgenfoto' ECB-SPEURNEUZEN STOTEN OP DERIVATEN Banca Monta dei Paschi di Siena (Italië). Tekort: 2,11 miljard euro. Q Eurobank Ergesias (Griekenland). 1,76 miljard. Q Banco Comercial Portugues (Portu gal). 1,15 miljard. Q National Bank of Greece (Gr). 930 miljoen. QÖsterreichische Volksbank (Oos tenrijk). 860 miljoen. Q Permanent tsb (Ierland). 850 mil- §joen. Banca Carige (It). 810 miljoen. Dexia (België). 340 miljoen. Banca Popolare di Vicenza (It). 220 miljoen. $Helleni Bank (Gr). 180 miljoen. Banca Popolare di Milano (It). 170 miljoen. ^Nova Kreditna Banka Maribor (Slo venië). 30 miljoen. Nova Ljubljanska Banka (Slov). 30 miljoen. TILBURG - De uitkomst van het gro te Europese bankenonderzoek be tekent niet dat de banken weer met een schone lei kunnen begin nen. GENÈVE/BRUSSEL - Wereldwijd zijn bijna vijfduizend mensen aan ebola overleden, volgens de Wereldge zondheidsorganisatie WHO. Ruim 10.000 mensen zijn besmet ge raakt. Daarbij gaat het om bevestig de en geregistreerde gevallen. door onze redactie buitenland DONETSK - Op de rampplek van vlucht MH17 liggen nog altijd li chaamsdelen. Dat heeft ANP-foto- graaf Pierre Crom met eigen ogen gezien, zo liet hij zaterdag vanuit Oekraïne weten. Pierre Crom, fotograaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3