Real Madrid verpest I 0 Fans 38 SPORT JUD02INSPIRE Oud-judoka Elisabeth Willeboordse geeft vier kinderen uit favela's de week van hun leven. Haar boodschap: hard werken loont. »eri*« De Twentsche Courant Tuban- tia publiceerde vorige week een kaart met alle seizoens kaarthouders in Nederland. Feyenoord en Ajax hebben overal fans, ook in de uithoe ken van het land. Het zal hen vooral gaan om de sfeer, want op voetbaltechnisch vlak kun je betwijfelen of spelers als Lu cas Andersen en Arkadiusz Mi- lik een autorit van 200 kilome ter waard zijn. Interessant zijn ook de Wad den: Twente heeft alleen fans op Waddeneilanden die met een T beginnen, wat niet hoeft te verbazen. Voor zover be kend heeft PSV enkel seizoens kaarthouders op het vasteland. Van Bonaire waren geen gege vens. Waar big data het grote ver haal vertellen, vertellen small data het kleine verhaal. Zo blijkt er een seizoenskaarthou der van FC Groningen te wo nen in het Limburgse Echt-Sus- teren. Zoals de naam al doet vermoeden, verzin ik het niet. De statistiek roept vele vragen op, zoals wie, wanneer, hoezo en waarom? Wellicht gaat het om een ver woed wandelaar die eens in de twee weken het Pieterpad af loopt. Eenmaal in het hoge noorden neergestreken, is hij toe aan ontspanning. Geen idee trouwens of je in het hoge noorden kunt neerstrijken, maar opstrijken is zo'n lelijk woord. Misschien is het een geboren noorderling die onlangs ver huisde naar Limburg en verge ten is om de seizoenskaart op te zeggen. Het kan ook zijn dat het een verstokte Fortuna-fan betreft die voor zijn verjaardag een seizoenskaart had ge vraagd. Hij vergat te vermel den voor welke club, waarna hij er een van FC Groningen ca deau kreeg. Geintje van z'n vrienden. Voetbalhumor. Elisabeth Wille boordse had zater dag wel een beetje met de vier jonge Brazilianen te doen. „Misschien hebben ze een te druk programma gehad", zei de voormalige topjudoka over de deel nemers aan haar project 'GEO goes Dutch'. „Maar wat zullen ze thuis veel verhalen te vertellen hebben..." De tieners Thais Santos, Natali Gon^alves, Daniel Rodrigues Lopes en Antonio Lucas waren samen met hun judoleraar Ro- drigo Mulatinho negen dagen te gast in Nederland. De stichting Judo2lnspire, waarvan Elisabeth Willeboordse en haar partner Nick Peperkoorn de drijvende krachten zijn, had hen over laten komen vanuit Rio de Janeiro en vervolgens veel voor hen op touw gezet. De Brazilianen waren te gast bij het NK judo, kregen cli nics van wereldtoppers als Dex El- mont, Roy Meijer en Anicka van Emden, trokken als toerist door zuidelijk Nederland en eindigden hun verblijf met een toernooi in Rotterdam. Na afloop van dat toer nooi in de Van Ghentkazerne ke ken ze allemaal alsof ze hun laat ste oortje versnoept hadden. Ze waren he-le-maal op. Willeboordse, tweevoudig Euro pees kampioene in de klasse -63 ki lo en winnares van olympisch brons, sloot na de Spelen van Lon den haar carrière af. Ze richtte zich daarna volledig op haar stu die geneeskunde, maar vond dat ze tussen de tentamens en co- schappen door ook nog iets terug moest doen voor de maatschappij. Immers, de gemeenschap had het mogelijk gemaakt dat zij vijftien jaar topsport kon bedrijven. Willeboordse reisde in 2013 met sportkoepel NOCNSF naar Rio de Janeiro. Ze deed daar een idee op. Niet voor een Nederlands project - wat ze aanvankelijk wilde - maar voor een internationaal project. Ze bedacht dat het mooi zou zijn als scholieren uit de favela's van Rio in Nederland hun horizon zouden kunnen verbreden. Tussen het be denken en het uitvoeren zat uit eindelijk anderhalfjaar. „Maar het is wel alle moeite waard geweest", concludeerde ze zaterdag. „Ik hoop dat deze kinderen nu ook thuis gaan uitdragen dat je veel kunt bereiken als je goed je best doet op school." Want daar werden Thais, Natali, Daniel en Antonio eerder dit jaar ook op geselecteerd. Allen volgen onderwijs - iets wat niet vanzelf sprekend is in de sloppenwijken van de miljoenenstad - en doen dat voorbeeldig. „Ik had eerst een lijstje met tien namen, omdat er geprobeerd werd om met tien kin deren naar Nederland te gaan", vertelde Rodrigo Mulatinho, hun judoleraar. „Maar omdat daar niet genoeg geld voor werd opgehaald hier in Nederland, werden het er vier. Toen heb ik de nummers één tot en met vier van de lijst opgege ven. Zij zijn echt de besten." Het leven in favela's is rauw. Veel criminaliteit, veel drugsproble men, veel armoe. Mulatinho: „Het gaat stapje voor stapje vooruit. Dat komt doordat sinds vijf a zes jaar de UPP (vredespolitie) in de wij ken optreedt Maar het is voor de kinderen nog steeds lastig om er op te groeien. Thais, Natali, Daniel en Antonio hebben het geluk dat hun ouders heel alert zijn. Die ouders weten dat ze hun ogen open moeten houden en hun oren goed te luister moeten leggen om er zeker van te zijn dat hun kinde ren niet voor het verkeerde pad kiezen. Die ouders realiseren zich dat een foute keuze snel gemaakt is." In het 'op het goede pad blijven' is onderwijs zeer belangrijk. Óp school hebben ze structuur en worden ze voorbereid op de toe komst. „Wie naar de highschool gaat, kan later studeren en een goe de baan vinden", weet Mulatinho. „Zo kom je de favela uit" Eenmaal terug in Brazilië zullen de vier scholieren - als het aan Willeboordse ligt - optreden als „ambassadeurs voor het onder wijs, voor de judosport en voor de discipline om de juiste keuzes te maken." Volgens Mulatinho heeft de reis van het Braziliaanse vijftal nu al effect op de thuisblijvers. „We hebben veel foto's en film pjes op Facebook gezet. Daar krij gen we al veel reacties op. Wat we schrijven, wordt gedeeld met ande ren en we krijgen veel likes." De Brazilianen hebben in elk ge val gezien dat de wereld groter is dan Rio. Mulatinho: „Geen van y' ,v. allen was ooit in het buitenland geweest. Wat iedereen opviel, was dat in Nederland niemand over steekt als het stoplicht op rood staat, dat niemand zijn vuil laat slingeren op straat en dat alle we gen netjes erbij liggen - bij ons is alleen de hoofdweg geasfalteerd. De kinderen zien dat het dus ook anders kan." Daarnaast zien ze nu dat er meer te koop is in de wereld. „Ik vroeg hen wel eens: wat wil je later wor den? Dan kwamen ze met het ant woord: judoleraar. Omdat ze mij judoles zien geven en judo een mooie sport vinden. Maar ik heb Vier maanden kon hij zijn zon den overdenken, vier maanden lang ook kon Luis Suarez naden ken hoe hij zijn rol bij Barcelona zou gaan invullen. Tuurlijk, met Lionel Messi en Ney mar aan je zijde, kan je vermoe den dat het bijna als vanzelf goed moet gaan. Maar de wedstrijd te gen Real Madrid bewees dat Sua rez nog wel even zal moeten wen nen op zijn plekje in de punt van de Barcelona-aanval. Scoorde hij bij zijn competitiede buut voor FC Groningen, Ajax en Liverpool, in Spaanse dienst lukte hem dat zaterdag niet. Weliswaar gaf Suarez in de vierde minuut de assist - een prachtige crosspass - waaruit Neymar de 0-1 scoorde, zelf kwam hij nauwelijks in kans rijke positie. Suarez stelde zich vooral gedienstig op, probeerde nederig de aangever te zijn. Dat had weinig positief effect. In het duel der giganten - zelden stonden zo veel wereldsterren te gelijkertijd op één grasmat van 107 bij 72 meter - dreven uiteinde lijk Ronaldo c.s. boven. Het alom geroemde middenveld van Barce lona - met Iniesta, met Xavi, met Busquets - had zijn dag niet. En de vraag is of die dagen nog terug zullen keren. Waar Barcelona kan bogen op de droomaanval, een li nie met toekomst, heeft het ook het middenveld van het verleden. Xavi werd na een uurtje gewis- T De wereld is groter dan Rio door Roeland van Vliet BU! 8ELC1Ê Waasland-Beveren-Genk 0-1, Charleroi-Oos- tende 2-0, Zulte-Waregem-Cercle-Brugge 1-2, Westerlo-Kortrijk 2-1, Club Brugge-KAA Cent 2-2, Anderlecht-Standard Luik 0-2. Anderlecht 12-23 Standard Luik 11-15 Club Brugge 12-21 Charleroi 12 15 KAAGent 12-20 KV Oostende 12-15 KVC Westerlo 12-20 Royal Mouscr. 11-13 KRC Genk 12-19 Cercle Brugge 12-12 KSC Lokeren 11-18 Lierse SK 12-12 KV Mechelen 12-17 Waasl.-Beveren 12-11 KV Kortrijk 12-16 Zulte-W. 11-6 DUITSLAND Dortmund-Hannover 96 0-1, Augsburg-Frei burg 2-0, 1899 Hoffenheim-Paderborn 07 1-0, Hertha-HSV 3-0, Eintracht Frankfurt-Stuttgart 4-5, Leverkusen-Schalke 04 1-0, Wolfsburg- Mainz 05 3-0, Borussia Mönchen- gladbach-Bayern München 0-0. BayernM. 9-21 I.FCKoln 9-12 Borussia MG 9-17 Eintracht Fr. 9-12 VFL Wolfsburg 9-17 FC Schalke 04 9-11 Hoffenheim 9-17 Hertha BSC 9-11 B. Leverkusen 9-16 VfB Stuttgart 9 - 9 FSV Mainz 05 9-14 Bor. Dortmund 9- 7 Hannover 96 9-13 Hamburger SV 9- 6 Paderborn 07 9-12 SC Freiburg 9- 5 FC Augsburg 9-12 Werder Br. 9- 4 ENGELAND West Ham-Manchester City 2-1, Liverpool- Hull City 0-0, Southampton-Stoke City 1-0, Sunderland-Arsenal 0-2, West Bromwich- Crystal Palace 2-2, Swansea City-Leicester City 3, Tottenham Hotspur- -2, Manchester Uni- 9-23 Tottenham 9-11 9-19 Stoke City 9-11 9-17 West Bromw. 9-10 9-16 Newcastle 9-10 9-14 Aston Villa 8-10 9-14 Crystal Palace 9- 9 9-14 Leicester City 9- 9 9-13 Sunderland 9- 8 9-12 Burnley FC 9- 4 9-11 QPR 8- 4 2-0, Burnley-Everton 1 Newcastle United 1 ted-Chelsea 1-1. Chelsea Southampton Man. City West Ham Arsenal Swansea City Liverpool Man. United Everton Hull City SPANJE Almeria-Athletic de Bilbao 0-1, Real Madrid-FC Barcelona 3-1, Valencia-Elche 3-1, Cordoba- Real Sociedad 1-1, Eibar-Granada 1-1, Malaga- Rayo Vallecano 4-0, Espanyol-Deportivo 0-0, Sevilla-Villareal 2-1. FC Barcelona 9-22 SD Eibar 9-10 Sevilla 9-22 Getafe 8-10 Real Madrid 9-21 UDAImeria 9- 9 Valecia 9-20 Granada CdF 9- 9 Atletico M. 8-17 Athl. Bilbao 9 - 8 Celta de Vigo 9-16 Dep. la Coruna 9 - 8 Malaga 9-15 Real Sociedad 9- 6 Villarreal 8-14 Cordoba CF 9- 5 Rayo Vallecano 9-11 Elche CF 9-5 Espanyol 9-10 Levante 9- 5 fTALÉ Empoli-Cagliari 0-4, Parma-Sassuolo 1-3, Samp- doria-Roma 0-0, Chievo- Genoa 1-2, Juven- tus-Palermo 2-0, Udinese-Atalanta 2-0, Cese- na-lnter 0-1, Lazio-Torino 2-1, Napoli-Verona 6-2. LTCC door Edward Swier BARCELONA - Niet eerder werd Luis Suarez in zijn Europese voetballe ven kampioen. Bij FC Groningen vond hij het niet meer dan logisch, bij Ajax frustreerde het enorm. Dat het vorig seizoen bij Liverpool ook niet lukte, was haast miraculeus. Nu hij bij Barcelona de aanvalslinie vormt met Messi en Neymar moet het er dan maar van komen. Real Madrid echter toonde aan dat het niet alleen om de voorste linie draait. De Madrilenen wonnen El Clasico meer dan verdiend: 3-1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37