Marquez op gelijke hoogte met Doohan Hirscher treedt in voetsporen Maier Erwin Mesu heeft deja vu in Heerenveen Halep haalt in eindstrijd het beste in Williams naar boven 32 SPORT Martin van de Pol raakt ernstig gewond aan zijn been, Jane Ravenstein loopt zwaar rugletsel op. WTA FINALS HEERENVEEN - De schaatsmara- thon van Heerenveen, zaterdaga vond in Thialf, is ontsierd door twee ernstige valpartijen. Bij een tje was er zelfs sprake van een le vensbedreigende situatie. Na drie rondjes ontstond er in de wedstrijd in de eerste divisie een valpartij waarbij Martin van de Pol het voornaamste slachtoffer was. Hij moest met een traumahe likopter worden afgevoerd naar het UMCG in Groningen. Daar werd hij zes uur aaneen geope reerd. Vervolgens werd hij in slaap gehouden. Gistermiddag ontwaakte de schaatser uit Amer- ongen. „Wij kunnen nu melden", zei Richard van Kempen, mara- thoncompetitieleider van de KNSB gistermiddag, „dat het le vensgevaar bij Martin inmiddels is geweken." Op het ijs in Thialf werd zaterdag avond even na negenen letterlijk om het leven van Van de Pol ge vochten toen bleek dat er een slagader was geraakt, nadat een schaatsijzer zijn knieholte had doorboord. „Alles is doorge- sneden behalve het bot", ver klaarde zijn broer Peter gister ochtend. „De slagader, spieren, pe zen en zenuwen dus." De wed strijd werd vervolgens op verzoek van de rijders en ploegleiders door de scheidsrechter definitief gestaakt. Peter van de Pol dankte gisteroch tend de acute medische hulp in Thialf, dat met ruim vierduizend toeschouwers goed gevuld was voor een marathonwedstrijd. „Het is heel goed geweest dat een ambulancebroeder uit het publiek heel alert heeft gehandeld", aldus Van de Pol. „Die heeft het leven van Martin gered. Ik mag blij zijn dat ik nog een broertje heb." Eerder op de avond was het bij de vrouwen al gruwelijk misgegaan. Jane Ravenstein moest na haar zware valpartij ook naar het zie kenhuis in Groningen worden overgebracht. Bij de schaatsster uit Oegstgeest werd een gebroken voorste rugwervel geconstateerd. „Deze kwetsuur van Jane is rond uit zorgwekkend te noemen", al dus Van Kempen namens de KNSB. „Dit zijn heftige mo menten voor het marathonschaat- sen." „Het is in het begin van zo'n wed strijd zo vreselijk duwen en trek ken", vertelde Carien Kleibeuker, een van de toppers in het vrou wenpeloton. „Veel meiden heb ben het niveau niet om het hoge tempo aan te kunnen en doen er alles aan om zich te handhaven. Vorige week in Amsterdam wer den er 44 meiden afgereden, dat zegt genoeg." Het marathonschaatsen begon dit seizoen met het vreselijke nieuws over Christijn Groeneveld. Die kwam tijdens een training in het Zuid-Duitse Inzeil zo zwaar ten val dat hij zijn rugwervel heeft ver brijzeld. Artsen hebben inmiddels de hoop uitgesproken dat Groene veld volledig zal herstellen. De Middelburgse schaatser Erwin Mesu reageerde geschrokken na de valpartij van Martin van der Pol. Hij twitterde: 'Naar déja vu gevoel na de wedstrijd in Thialf vanavond. Veel sterkte voor Mar tin van der Pol en alle direct be trokkenen'. Mesu overkwam iets soortgelijks in februari 2013. Tijdens een ma rathon in Dronten was er een massale valpartij. De Walchenaar werd geraakt door een schaats van een ander. Hij liep daarbij een diepe snijwond op aan zijn rechterdijbeen. Hij had echter geen slagaderlijke bloeding. Mesu reed zaterdag in Heeren veen mee in de topdivisie. Hij werd 36e. Zijn broer Niels eindig de als 21e. Erik Jan Kooiman won, na het pelo ton drie keer gedubbeld te heb ben. Marquez, die twee weken geleden zijn wereldtitel prolongeerde, kwam met zijn twaalfde overwin ning op gelijke hoogte met record houder Mick Doohan. In 1997 deed de Australiër hetzelfde. Mar quez kan bij de GP in Valencia het record alleen in bezit nemen. Door de zege van Marquez in Ma leisië stelde Honda voor de 21e keer de eindzege veilig in het mer- kenklassement. In de Moto2-klasse verzekerde de Spanjaard Esteve Rabat zich van de wereldtitel met nog één race te rijden. Hij had gisteren aan de der de plaats genoeg om een onover brugbare voorsprong op concur rent Mika Kallio uit Finland te be houden. De Spanjaard Maverick Vinales won de race in Sepang, ge volgd door Kallio. In de Moto3-klasse valt de beslis sing over de wereldtitel in de af sluitende Grand Prix in Valencia. De Spanjaard Alex Marquez, de jongere broer van Mare Marquez, begint met een voorsprong van elf punten op de Australiër Jack Mil ler aan de laatste race. Alex Marquez eindigde gisteren als vijfde, met landgenoot Efren Vazquez als winnaar. Hirscher gaat deze winter op jacht naar zijn vierde eindzege op rij in de algemene wereldbeker. Geen enkele mannelijke skiër heeft dat ooit gepresteerd. „Alsof het de moeilijkste race van mijn leven was, zo voelde het. Mijn hart bonsde beneden aan de finish bijkans uit mijn borst", zei Hirscher, die zijn 24e wereldbe kerzege boekte. Hij was in Solden de eerste Oostenrijkse winnaar sinds Hermann Maier in 2005. „Die wedstrijd kan ik me nog goed herinneren. Hermann schreeuwde het uit als een beest. Normaal ben ik nooit zo heel ner- yeus voor een race, maar de afgelo pen weken stond er veel spanning op." Zijn Noorse rivaal Aksel Lund Svindal ontbrak in Solden. De ro buuste specialist op de snelheids nummers heeft tijdens een partij tje voetbal een achillespees afge scheurd en is de komende maan den uitgeschakeld. De Amerikaan Ted Ligety kon in de eerste manche de snelheid van Hirscher nog benaderen, maar de olympisch kampioen op de reu zenslalom en winnaar van de laat ste drie WB-races in Solden, ver speelde zijn kansen met een mis- peer in de tweede heat. De Oostenrijkse skiester Anna Fenninger en de Amerikaanse Mi- kaela Shifffin eindigden zaterdag samen als eerste op de reuzensla lom in Solden. Fenniger en Shiff- rin kwamen na twee Funs beiden uit op een tijd van 2.39,85. De der de plaats was voor de Oostenrijk se Eva-Maria Brem in 2.40,12. Shiffrin ging na de eerste run met 1.17,93 aan de leiding. Fenninger begon met een achterstand van 0,09 aan de beslissende run en wist dit verschil goed te maken. Levensbedreigende valpartijen in Thialf door Renze Lolkema Martin van de Pol wordt op een brancard afgevoerd. door Norbert Kleinherenbrink SEPANC - De Spaanse motorcou reur Mare Marquez heeft gisteren tijdens de Grote Prijs van Maleisië zijn twaalfde zege van het seizoen in de MotoGP-klasse behaald. Na een slechte start begon de Hon- da-rijder aan een opmars, die uit eindelijk door niemand kon wor den gepareerd. De Italiaan Valenti no Rossi eindigde op bijna drie se conden als tweede, gevolgd door de Spanjaard Jorge Lorenzo. SOLDEN - Marcel Hirscher is het nieuwe skiseizoen sterk begonnen. De Oostenrijker met Nederlands bloed zegevierde gisteren in de eer ste wereldbekerwedstrijd, de reu zenslalom in Solden. De regerend wereldkampioen op de slalom was na twee manches op de Oostenrijk se piste ruim sneller dan de concur rentie. De Duitser Fritz Dopfer ein digde als tweede op 1,58 seconden achterstand. Marcel Hirscher

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31