Riedewald kan zijn ei kwijt 'op zes' Ajax wervelt 28 minuten Trainer Cocu kan niet meer om Jorrit Hendrix heen 2 SPORT EREDIVISIE Rotterdammers zegevieren in Leeuwarden door een briljant moment van uitblinker Jordy Clasie. Et De Boer liet Riedewald na diens invalbeurt dinsdag in Nou Camp zaterdagavond starten tegen Go Ahead Eagles (3-1). Op 'de 6'. De positie van controlerende midden velder is dit seizoen het meest be sproken bij Ajax. De Boer vindt het zo'n beetje de belangrijkste pion in zijn elftal, maar zoekt nog wel naar een geschikte speler. Rie dewald is eigenlijk verdediger, maar is er zo één van: waar de trai ner me nodig heeft, speel ik. „Het is een eer om op 6 te spelen. Op die positie wordt veel van je gevraagd. Dat de trainer me daar laat spelen, geeft vertrouwen." Wat is er zo moeilijk aan die posi tie? Riedewald legt uit: „Je bent geen aanvallende middenvelder, maar ook geen verdediger. Je moet de balans vinden tussen niet te ver naar voren spelen en niet te ver terugzakken. Een aan speelpunt zijn voor de verdedi gers en zo nodig een rustpunt voor de aanvallers. Ik hou ervan om de bal te hebben, driehoekjes te maken. Snel handelen en altijd naar voren denken, dat kan ik goed." Riedewald leidde met zijn balverlies, ver op de helft van Go Ahead, wel de enige tegentreffer van de avond in. Na een verder keurige wedstrijd was de pijp een kwartier voor tijd leeg bij de jon ge Amsterdammer. „Daaraan zie je dat ik pas achttien ben. Ik had het zwaar, dat merkte ik aan mijn benen. En dan zie je Ricardo van Rhijn nog een sprint trekken." Riedewald weet wat er nog aan schort. Longinhoud dus en kop pen. „Dat is al vanaf de jeugd een aandachtspunt. Het is bij mij een kwestie van durf, want ik ben lang genoeg en kan goed sprin gen." Vorig seizoen maakte Riede wald Ajax bij zijn eredivisiede buut 'winterkampioen' door in Kerkrade als invaller in een paar minuten tijd 1-1 én 1-2 te maken. „Maar toen was ik pas zeventien", zegt hij alsof het eeuwen geleden is. „Daarna ben ik vast bij de se lectie gekomen. Door elke dag met de groep te trainen ben ik volwassener en rustiger gewor den." AMSTERDAM - Met het jongste Ajax in tien jaar tijd (gemiddeld net 22 jaar) zag trainer Frank de Boer tegen Go Ahead Eagles (3-1) 'de beste 28 minuten van dit sei zoen'. Hij bedoelde de eerste 28 minu ten, waarin de Amsterdammers vlot lopende aanvallen op de mat legden. Dat alleen Anwar El Gha- zi scoorde, zorgde ervoor dat het toch weer geen soepel avondje werd. Want tegenover dat snelle aanvalsspel stond wel dat er ach terin te laks werd gespeeld. De 1-1 van Fernando Lewis kwam uit de vierde kans voor de bezoekers. Na de rust stelde Ajax orde op za ken. Maar zo flitsend als in het eerste kwart werd het niet meer. „Daar moeten we natuurlijk wel naartoe, dat we negentig minuten zo spelen", zei De Boer. „Maar dit was een eerste aanzet." Arek Mi- lik en Lasse Schone zorgden voor de 2-1 en 3-1. Dat de trainer zijn halve elftal om gooide was overigens niet be doeld als signaal. „Dit is gewoon rouleren. Dat doen alle topclubs. Hiermee wil ik spelers als Stefan Denswil en Arek Milik het gevoel geven dat ze er echt bij horen." De Boer houdt rekening met een vertrek van aanvoerder Moisander in de winterstop. Er zou vanuit Engeland interesse zijn. „Dan is het wel zo verstandig om diens vervanger Denswil op het hoog ste niveau te laten spelen." LEEUWARDEN - Cijfers kunnen veel verbloemen. Soms zelfs bijna alles. Na de 1-0-overwinning van gistermiddag bij SC Cambuur staat Feyenoord derde op de rang lijst van de eredivisie, zeven pun ten achter koploper PSV. Boven dien boekten de Rotterdammers in Leeuwarden de vierde competi tiezege op rij en hielden ze het achterin, net als in alle voorgaan de uitwedstrijden van dit Neder landse voetbalseizoen, droog. Maar om nu te stellen dat het elf tal van trainer Fred Rutten in Friesland een indrukwekkende pot voetbal op het kunstgras leg de, nou nee. Wat in Leeuwarden eens te meer duidelijk werd, is dat Feyenoord dit seizoen eigenlijk nog steeds zonder spits voetbalt. Daarmee speelt een aloud probleem van de Rotterdammers op. In de bios coopkraker All Stars uit 1997 is het een bijna klassiek geworden scene als de hoofdrolspelers uit die Nederlandse speelfilm begin nen aan het opnoemen van alle mislukte Feyenoord-spitsen. De conclusie luidt al snel dat er na de legendarische Ove Kindvall (1966-1971) eigenlijk geen behoor lijke midvoor meer in De Kuip heeft rondgelopen. Wat kort door de bocht natuur lijk, maar de scene snijdt wel de gelijk een terugkerend manke ment van Feyenoord aan. Met Pierre van Hooijdonk aan het be gin van deze eeuw en John Gui- detti en daarna Graziano Pelle in de drie voorbije seizoenen leek dat probleem eindelijk verholpen. Deze spitsen groeiden uit tot de steunpilaren van Feyenoord. Na het vertrek van Pelle is dit sei zoen bij de Rotterdammers alles weer bij het oude. De topscorer van de Stadionclub is een bankzit ter, Mitchel te Vrede (vijf goals), die gisteren alleen het laatste kwartier meedeed. Eerste spits Colin Kazim-Ri- chards, afgelopen zomer aange trokken als opvolger van Pelle, speelde in Leeuwarden vijf kwartier lang andermaal uiterst ongelukkig mee. Vrijwel al zijn acties mislukten en uit frustratie liep hij ook nog tegen een gele kaart op. De Britse T\irk, die tot dusver op drie competitietreffers staat, gaf dat na afloop zelf ook volmondig toe. „Ik speelde als een amateur", zei hij in de cata comben van het Cambuursta- dion. „Voor de club en mijn me despelers ben ik blij met deze overwinning, maar op mezelf ben ik uiterst kwaad. Ik was mis schien wel de slechtste man van het veld." Dat Feyenoord de wedstrijd bij Cambuur toch won was te dan- In de slipstream van de vedetten vielen de reuzenstappen van Hen drix afgelopen jaar niet op. Gister middag trad hij tijdens de forse zege van PSV op FC Utrecht (1-5) definitief uit de schaduw. Hen drix is een volwaardige midden velder bij PSV geworden en stelt zichzelf momenteel op. Trainer Phillip Cocu kan en wil niet meer om hem heen. Hij heeft naast Wijnaldum ook nog Adam Maher, Andrés Guarda do, Marcel Ritzmaier en binnen kort weer Stijn Schaars aan boord. Een ding is zeker, met Hendrix haalt PSV de beste resultaten. Twaalf keer was hij verdedigende middenvelder in de eredivisie, elf keer won PSV. Pijnlijke, maar on vermijdelijke keuzes liggen daar om in het verschiet. Nog geen anderhalf jaar geleden leidden Hendrix en Cocu een an der leven. De PSV-icoon was trai ner van de Ai van PSV, Hendrix een van zijn vaste waarden in het elftal met onder meer Zakaria Bak- kali en Rai Vloet. Hij gold welis waar als een van de grote talen ten, de aandacht ging toch vaak naar anderen uit. „Jorrit was in de Ai een centrale verdediger die per wedstrijd misschien wel tien keer de achterlijn haalde", blikte Cocu Met Hendrix in de basis haalt PSV de beste resulta ten. Hij stond twaalf keer in de basis, PSV won elf keer. gistermiddag nog eens terug. „Hij is een speler die in de eerste en tweede fase heel belangrijk is, voor de goal komt hij minder en dat is ook niet erg." In het hart van de defensie kreeg hij vorig jaar al kansen, nadat Karim Rekik geblesseerd raakte. In de duels was Hendrix kwets baar, voetballend bleef hij voor een knaap van achttien jaar uitste kend overeind. Midden in een enorme sportieve crisis bij PSV deed Cocu plots een opmerkelijke zet. Hij posteerde Hendrix op het middenveld. In De Galgenwaard stond hij in 2013 voor het eerst in een eredivisiduel op die plek en won PSV met 1-5. Gisteren was de nu negentienjari ge opnieuw op zijn beste en favo riete plek onderdeel van een team dat met dezelfde cijfers won. Hendrix werd na rust niet gewis seld, Cocu koos ervoor om Georgi nio Wijnaldum zijn rentree te la ten maken ten koste van Adam Maher. Hendrix: „De trainer zit nu in de situatie dat meer mid denvelders fit zijn dan er kunnen spelen. Dat ik niet naar de kant hoefde, is misschien wel een sig naal. Ik wil daar niet te veel over zeggen, woensdag kan de trainer alweer een andere keuze maken. Misschien heb ik het geluk dat ik verdedigend wat meer kan bijdra gen dan de anderen. Daar liggen mijn kwaliteiten. Balans is het toverwoord op het middenveld van PSV. FC Utrecht beet zich gisteren direct stuk op de omschakelkracht van PSV, ge stuwd vanaf de middelste linie. Hendrix maakte de derde goal, daarvoor hadden Depay (penalty) en Maher (via Jetro Willems) de score al opgevoerd en stond FC Utrecht met tien man. PSV acteer de na rust geruime tijd slap, waar door FC Utrecht via Boymans kon terugkomen. In de slotfase liep het team weer uit, via een eigen goal van Kum (voorzet Willems) en een treffer van Wijnaldum. Cocu: „De intentie was om in de tweede helft lang de bal te hou den en niet te snel de laatste pass te spelen. Iedereen wil tegen tien man naar voren en dan ga je ge haast spelen. We waren e wissel- ct vallig en moeten kritisch blijven." door Rik Spekenbrink AMSTERDAM - Toen Frank Rijkaard op 28 mei 1995 voor de laatste keer zijn kicksen onderbond, was Jaïro Riedewald nog niet geboren. Hij zag de speler met wie hij vrij dag ineens door Ajax-trainer Frank de Boer werd vergeleken alleen voetballen in flitsen op YouTube. „Maar mijn oudere broer zag hem wel in het echt en heeft veel over hem verteld. Dat hij een gouden trio vormde in Milaan en een ster ke, rustige speler was. Een mooi compliment dus, die vergelijking." Fernando Lewis van Go Ahead Eagles (links) probeert het Jairo Riedewald moeilijk te maken, foto Erwin Spek/Hollandse Hoogte Feyenoord door Jan Martens 4 Feyenoord boekt bij Cambuur Leeuwarden de vierde competitiezege op rij: 0-1De ploeg rukt op naar de derde plaats, mede omdat FC Twente bij Excelsior verliest door Rik Elfrink UTRECHT - Zet tien Eindhovense jeugdvoetballers op een pleintje met een bal bij elkaar en je hebt grote kans dat niemand Jorrit Hen drix wil zijn. Ze kiezen waarschijn lijk voor Memphis Depay. En als die naam vergeven is, zijn ze voor die van Georginio Wijnaldum. Depay (rechts) feliciteert Hendrix met zijn treffer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29