'Zie het als een auto die de berm in rijdt' AAMBIEDING! Zeehonden uit opvang Stellendam vrijgelaten op strand van Renesse II I! I II 20 WALCHEREN ARCHIEF Het gemeentearchief van Vlissingen vreest de bezuinigingen. Alleen al het depot is niet te verplaatsen. Zoals elke incident komt ook dit incident op de Westerschelde voor de Commissie Nautische Vei ligheid Scheldemonden, vertelt Edwin de Feijter van Rijkswater staat. „Hun experts zullen de zaak onderzoeken." Volgens De Feijter was de stran ding 'niet ernstig'. „Vergelijk het met een auto die de berm in rijdt." Die vervoeren echter geen nafta, moet De Feijter toegeven. „Maar dat zegt verder niks. Wij zijn altijd alert. Of een schip nou containers, kolen of nafta ver voert. Elke situatie wordt indivi dueel bekeken. Zoals het schip er vrijdagavond lag, was er geen risi co." Van gevaar lijkt De Feijter niet te willen weten. „Het is niet misge gaan, er was niks aan de hand. Het schip lag alleen mooi in het zicht van de boulevard." De Noorse gastanker was vrijdag avond onderweg van Rotterdam naar Dow in Terneuzen en strand de rond 20.30 uur in de Sardijn geul. Sleepboten kwamen toege sneld om het schip vlot te trek ken, maar werden na een uur weg gestuurd. Besloten was om te wachten op hoog water, zodat het schip vanzelf los zou komen. En inderdaad: toen het tij rond 23.00 uur opkwam, kwam de Stavfjord los en kon het zijn weg vervolgen naar de haven van Terneuzen. Behalve sleepboten kreeg de Stav fjord ook gezelschap van een boot je van de politie. Die is volgens Rijkswaterstaat aan boord van het gestrandde schip gegaan. Bij de politie zelf bestaat daar intern on duidelijkheid over. De Nationale Eenheid, waaronder de voormali ge KLPD valt, kan om die reden niet vertellen wat voor onderzoek er gaat plaatsvinden. Er was niks aan de hand. Het schip lag alleen mooi in zicht van de boulevard VLISSINGEN - Op het gemeentear chief van Vlissingen voelen ze in de steek gelaten. Niet door het pu bliek, want dat kwam zaterdag in groten getale naar de open dag. Maar raadsleden waren in geen velden of wegen te bekennen. Terwijl zij het toch zijn die bin nenkort beslissen over de toe komst van het gemeentearchief. Want dat kan, vanwege de bezui nigingen, best fuseren met biblio theek en museum, is de gemeen telijke gedachte. Op het gemeentearchief, geves tigd in het Rijksmonumentale voormalige gasthuis in de Helle- bardierstraat, denkt men daar an ders over. „Alleen het depot al", zegt archivaris Ad Tramper, ter wijl hij de deur ervan open doet. Honderden stalen archiefkasten staan er zij aan zij. „Onder ideale klimatologische omstandigheden, perfecte temperatuur, perfecte luchtvochtigheid. Met muren die precies dik genoeg zijn. Het depot Dat zegt Middelburger Jaap van der Hiele (59), vrijwillig medewer ker en bestuurslid van zeehonden opvang A Seal. Zaterdag was Renesse aan de beurt. Op het strand bij duinover gang Jan van Renesseweg werden drie gewone zeehonden vrijgela ten. De dieren hebben enkele maanden aan kunnen sterken in de bassins van A Seal. Eén van de drie, Meidon genaamd, is gevon den in Ritthem. De stichting heeft inmiddels steun gekregen van de visserij in Stellendam en deze week werd be kend dat de gezamenlijke recrea tieondernemers van Goeree- Overflakkee 50.000 euro hebben overgemaakt. Van de provincie Zuid-Holland wordt binnenkort een dergelijk bedrag verwacht, vertelt voorzitter René Wisseker- ke van de stichting A Seal. De zeehondenopvang, nu nog ge vestigd in de filmzaal, op de veran- kan hier nooit weg. En dan heb ben we het nog niet over de kli maatkast en de elektra." Tramper laat die zien in de achtergelegen ruimte. Het lijkt wel een machine kamer. Inderdaad: zo'n depot ver plaats je niet zomaar. „En ik snap dat de gemeente te veel panden heeft hoor. Maar ze denken dat wij alleen maar leuke dingen doen. Ik durf te stellen dat onze vijf medewerkers, inclusief een via Orionis, keihard werken. Er is al eens bezuinigd. Dat we op onze tenen lopen is misschien te veel gezegd, maar het scheelt niet veel. We zijn niet alleen doorgeef luik, we hebben kennis die we graag delen. We werken mee aan boeken, we bouwen tentoonstel lingen, we verzorgen lezingen, we leveren informatie voor toespra ken van bestuurders. Wij zijn het geheugen van Vlissingen." Veel Vlissingers rekenen op hen. De bewijs zoekende burger, noemt Tramper als voorbeeld. „Mensen die een bouwvergun ning willen en munitie verzame len tegen de gemeente. Dat geeft een spagaat met onze werkgever, maar dat is openbaarheid." Maar ook schrijvers. Zoals Rens Schot, die voor zijn toneelstukken fantasie aanvult met historie. „Die vind ik hie;r. Ik schreef een toneelstuk over mijn familie en deed hier de ene na de andere ont dekking, over mijn eigen familie. En toen ik schreef over de Eerste Wereldoorlog en het moederhuis van Fokje Pasma, vertelde Tram per mij over haar schoonzoon die NSB'er was. Dat inspireerde mij tot een nieuw stuk. Ik zit soms he le weken in het archief. Ik zou niet zonder kunnen." da en in enkele containers, heeft de gedateerde Expo Haringvliet een oppepper gegeven. Er komen duizend bezoekers per maand; een aantal dat sinds de jaren ze ventig niet meer werd gehaald. Een aantal horeca-ondernemers heeft vorige week het hele spul ge kocht. Zij gaan alleen het restau rant exploiteren. De rest van het grote complex stellen zij gratis ter beschikking aan A Seal. Wissekerke: „Binnenkort gaan we hier ongeveer vier ton investeren. Opvang, educatie en toerisme. Je kan hier straks wat opsteken over de Voordelta, over de visserij en over de ecologie van dit gebied." VLISSINGEN - Voor de een heeft een hond meer betekenis dan voor de ander. Voor Henk Buijs uit Souburg betekenen zijn honden veel. Zeker Blue. Maar de American Bully van dertien maanden is er niet meer. Ze is vergiftigd. Daarom was er gistermiddag een stille tocht door het Vlissingse Nollebos. Enkele tien tallen honden van het sterke kaliber, dito baasjes, en een enkele verdwaalde Jack Russell liepen somber maar strijdlustig achter Henk Buijs en zijn overge bleven honden Bonita en Joy aan. „Óm een signaal af te geven", zei een deel neemster. „Omdat we dit niet tolereren." foto Izaak Verkeste door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Het kan weken, zo niet maanden duren voordat duide lijk is waarom de Noorse naftatan- ker Stavfjord vrijdagavond strand de in de Vlissingse Sardijngeul, voor de boulevard. Uw fietsspecialist bestaat 30 jaar! Dorpsplein i 4 Biko fw 4363 AC AAGTEKERKE otatit tel 0)18581306 .I'',-» l O.W wwwleoioo5setweewiolers.nl 'Alsof wij alleen leuke dingen doen' Edwin de Feijter, Rijkswaterstaat door Wendy Wagenmakers I Het gemeentearchief van Vlissingen zit gevestigd in het voormalige gast huis in de Hellebardierstraat. Het is een Rijksmonument. door Ton van den Nouweland STELLENDAM - „Hoewel we nu in Stellendam zijn gevestigd, gaan we de mensen op Schouwen niet te leurstellen. Daarom geven we zo wel op het strand van Ouddorp als op het strand Renesse zeehonden hun vrijheid terug."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19