Deel Lamb Weston verhuist naar Breda 44 Als je ze niet kunt verleiden naar hier te komen, moet je iets verzinnen Hennie zegt 'Heuj' BEVRIJDING VAN ZEELAND 18 ZEELAND Veel belangstellenden bij herdenkingen en langs route bevrijdingstocht door Zeeland. Volgens Alblas is verhuizing naar Breda noodzakelijk. „We merken dat het steeds moeilijker wordt jongere, hoogopgeleide mensen te werven voor commerciële func ties. Zeeland is een relatief kleine vijver waar je als bedrijf in vist, dus zoeken we noodgedwongen ook buiten de provincie naar ge schikte kandidaten. Helaas spreekt Zeeland en Kruiningen in het bijzonder niet echt tot de ver beelding. Als je ze niet kunt verlei den naar hier te komen, moet je iets anders verzinnen. Om die re den verhuizen we de commer ciële afdeling naar Breda." De algemeen directeur van de 'frietfabriek' zegt dat de perso- neelsmarkt in Breda een stuk gro ter is en derhalve meer mogelijk heden biedt om jonge professio nals binnen te halen. „Een ander pluspunt is dat Breda op een knooppunt van wegen en spoor verbindingen ligt. De stad is mak kelijk bereikbaar, waardoor het voor personeel aantrekkelijker wordt om te pendelen." Sales en marketing verhuizen eind dit jaar naar Breda. Het gaat om 30 tot 35 medewerkers. Alblas onderstreept dat de overige kan toorfuncties, zoals klantenservice, in Kruiningen blijven. Daar wer ken nu 240 mensen. De stap die Lamb Weston Meijer nu zet, staat niet op zichzelf. Veel goedopgeleide jongeren verlaten de provincie. Studenten van uni versiteiten en hogescholen keren nauwelijks terug. Zeeland kent van alle provincies het laagste aantal hoogopgeleide mensen. Ook bungelt de provin cie onderaan de ranglijst als het gaat om het percentage kennis werkers. Daardoor blijft economi sche vernieuwing een lastig ver haal in Zeeland. Dat de vergrijzing in Zeeland extra hard toeslaat, maakt het nog erger. De vervanging van hoogop geleiden die de komende jaren met pensioen gaan, wordt een krachttoer. Zo dreigt een tekort aan huisart sen in Zeeuws-Vlaanderen. Aan komende huisartsen worden daar om gelokt met een bonus van 1000 euro bruto per maand. De fi nanciële prikkel werkt: dankzij de bonus is het aantal aanmeldingen voor stageplekken in Zeeuws- Vlaanderen gestegen. maandag Twee berichten van de afgelopen week. In de PZC van donder dag was te lezen hoe een Syrische asielzoekster schrok van haar nieuwe onder komen in de voormalige Koe pelgevangenis van Breda. De tralies voor de ramen maakten - overigens onbedoeld - niet echt een gastvrije indruk. De Volkskrant beschreef een dag later hoe ondernemer Hen nie van der Most veertienhon derd vluchtelingen huisvest in een vakantiepark bij Speelstad Oranje. 'Heuj', groet hij ieder een vrolijk. De vluchtelingen mogen zijn fietsen gebruiken en hun kinderen hebben gratis toegang tot Speelstad. Het dorp Oranje telt maar hon derdzesendertig inwoners. Dat is dus schrikken als daar in één klap tien keer zoveel buiten landse vluchtelingen bijkomen. Van der Most voorspelt dat het in Oranje zal gaan als in zijn ge boorteplaats Slagharen. „Toen daar een asielzoekerscentrum kwam, stond het hele dorp op zijn kop. Jaren later, toen het dichtging, kwam iedereen weer in opstand; ze wilden de asielzoekers niet meer kwijt." Dezelfde Hennie van der Most wilde vijfjaar geleden de kern centrale Borssele tot een pret park ombouwen, compleet met wildwaterbaan uit de koelwa- teruitlaat. Neem zijn woorden dus met een korreltje zout, te meer omdat hij goed verdient aan de verhuur van zijn bunga lows aan het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers. Mij gaat het om het contrast. Wat gun je iemand die het oor logsgeweld in Syrië is ont vlucht meer; het olijke hoofd van Hennie die 'Heuj' zegt en zijn rode fiets te leen aanbiedt of de schrik om een getralied raam? Hoe welkom voelen de vluchte lingen zich die straks worden opgevangen in het voormalige verzorgingshuis Swerf-Rust in Middelburg? Ik ben blij dat het college van B en W hun lot be langrijker vindt dan de bezwa ren uit de buurt Waren wij alle maal maar iets meer als Hen nie, die over de reden waarom de meeste mensen vluchten écht een waar woord spreekt. „Daar kunnen wij ons niks bij voorstellen. Verschrikkelijk." NIEUWDORP - De Slag om de Schel de is zeventig jaar na dato aller minst uit het collectieve geheu gen gewist. Sterker nog, de belang stelling voor bevrijding van Zee land en de lessen die vandaag de dag uit de Tweede Wereldoorlog te leren zijn, neemt toe. Zeker zeshonderd mensen, geflan keerd door 150 militaire voertui gen uit de Tweede Wereldoorlog, waren zaterdagmorgen aanwezig op de Sloedam. Onder hen niet al leen veteranen (maar geen Cana dezen en Britten uit WOU) en honderden mensen die meede den aan de Mallard-mars (de naam van de wandeltocht ver wijst naar de de overtocht van het Sloe die de Britten november 1944 maakten), maar ook leerlin gen van de Oleanderhof uit Arne- muiden, die kransen mochten leg gen. Op school wordt veel aan dacht besteed aan de oorlogen waarin hun voorouders beland den. „Mijn opa heeft de oorlog meegemaakt. Het is dan ook heel bijzonder hier te staan", zegt de tienjarige Liana Theune uit Arne- muiden. Volgens commissaris van de koning Han Polman is de herdenking niet alleen een eerbe toon aan de strijders van weleer, maar schenkt die aandacht aan een grote slag die altijd is over schaduwd door bekende operaties als Market Garden. Om de Slag om de Schelde elk jaar op grootse wijze te herdenken, slaan Zee land, Noord-Brabant en ook Cana da de handen ineen. Polman, zijn Noord-Brabantse collega Wim van de Donk, burgemeester Frank Petter van Bergen op Zoom en de Canadese ambassadeur James Lambert tekenden zaterdagmid dag een intentieovereenkomst. „Dat Canada ook meedoet, is niet vreemd. We merken dat veel Ca nadese en Amerikaanse jongeren interesse hebben in het oorlogs verleden van hun grootouders. Het is moeilijk te geloven, maar velen hebben een sterke band met Zeeland." Polman verklaart de Noord-Amerikaanse belangstel ling voor de bevrijding van Euro- door Frank Balkenende KRUININGEN - Lamb Weston Meijer BV, producent van diepgevroren aardappelproducten, verhuist zijn commerciële afdeling van hoofd kantoor Kruiningen naar Breda. Dat bevestigt algemeen directeur Bas Alblas. Directeur Bas Alblas Ernst Jan Rozendaai Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Vergeten Slag door Frank Balkenende I De herdenkingen van de Slag om de Schelde en de bevrijdingstocht door Zeeland hebben zaterdag veel be langstellenden getrokken. In Ade- gem ontvangt commissaris van de koning Han Polman van burgemees-1 ter Marleen Vandenbussche de Ca nadese vlag (tweede foto van rechts, bovenste rij). Bij de Sloedam arriveert de stoet legervoertuigen (grote foto). Leerlingen van de Oleanderhof in Arnemuiden leggen een krans bij de Sloedam (foto links). Deelnemers aan de tocht pas seren Kapelle (tweede foto van links, boven), foto's Lex de Meester, Jr Johan van der Heijden en Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17