Klimaatakkoord van EU bejubeld en beschimpt dan dood door bliksem 20 24 Maanden 50% korting en de Huawei Ascend P7 twv €349.- BUITENLAND 9 'I X van €40.- voor Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc c ta cent gaat verminderen ten opzich te van de C02-uitstoot in 1990. Milieuactivisten denken dat 80 procent tot 2050 (ten opzichte van 1990) nodig is om de extra temperatuurstijging tegen te gaan en beschuldigen de EU-leiders er van de lasten op hun (kinderen en kleinkinderen af te schuiven. Ook over de uitbreiding van de duurzame productie - water kracht, windmolens, zonnepane len- in de totale energiemix, zijn de groenen niet te spreken. Afge sproken is dat in 2030 minstens 27 procent duurzaam geprodu ceerd wordt, in de EU als geheel. Hoe dat 'geheel' wordt berekend, is niet duidelijk en volgens Groen- Links is dat een zwakke plek in het akkoord. In Nederland wordt nu 4,5 pro cent duurzaam geproduceerd en dat moet volgens het Nationaal Energieakkoord stijgen naar 16 procent in 2023. Over energiebe sparing waren de landen het snel eens: het is een niet-bindende 27 procent geworden. Maar optimisten wijzen er op dat het een wonder is dat de 28 lidsta ten, met elk hun eigen belangen, überhaupt afspraken hebben ge maakt. Omdat elke regering veto recht heeft bij deze klimaatonder handelingen, was er volgens Eick- hout sprake van een 'cadeautjes circus' om het vooral niet te laten mislukken. De Poolse premier Eva Kopacz wist zo in ruil voor haar instem ming aanzienlijke compensatie binnen te slepen voor het moder niseren van de kolenafhankelijke industrie. Het donderdagnacht in Brussel ge sloten klimaatakkoord van de Eu ropese Unie roept reacties en emo ties op die mijlenver uit elkaar lig gen. Volgend jaar moet op de VN-con- ferentie in Parijs een bindend mondiaal klimaatakkoord gete kend worden, ter vervanging van het Kyoto-protocol. En de EU klopt zichzelf op de borst: zij heeft haar huiswerk gedaan; de volgende zet is nu aan grootver vuilers China en Amerika. De Duitse Bondskanselier Angela Merkel wees erop dat Europa in tien jaar tijd dezelfde inspanning levert als in de afgelopen dertig jaar. In 2020 moet de uitstoot 20 procent minder zijn ten opzichte van 1990, en in 2030 40 procent. Maar milieuorganisaties en groe ne partijen zijn, op z'n zachtst ge zegd, teleurgesteld. Niet alleen zijn de afspraken onvoldoende om de opwarming van de aarde af te remmen, zo stellen ze. De EU houdt ook nog eens een slag om de arm. Als de VN-conferentie volgend jaar minder ambitieuze maatrege len oplevert dan nu door EU zijn overeengekomen, dan herzien de EU-leiders mogelijk hun akkoord. „Er moet wel een gelijk speelveld in de wereld zijn", zei premier Rutte donderdagnacht. Europarlementariërs en milieuor ganisaties zien de bui al hangen: dat EU-akkoord verwatert later, vrezen zij. Bas Eickhout, de frac tieleider van Groenlinksin het Europees Parlement, zegt verbijs terd te zijn dat de EU tussen 2020 en 2030 de broeikasgassen slechts met een minimum van 40 pro- Brussel klopt zichzelf op de borst; de volgende zet is nu aan grootvervuilers China en Amerika SUPERTYFOON ONTWRICHTTE LEVEN VAN MILJOENEN Christophe Paulussen van het In ternational Centre for Counter Terrorism (ICCT). Maar dat risico neemt volgens Paulussen al tien jaar toe. „Het aantal Syriëgangers en huiswaarts gekeerde jihadisten is wereldwijd gegroeid. Het risico dat we daardoor meer aanvallen a la Canada gaan zien, is iets gro ter." Het ICCT brengt wereldwijd ter rorisme in beeld. Hoewel er wei nig cijfers beschikbaar zijn en er meer onderzoek nodig is, staat wel vast dat 12 procent van de jiha disten die tussen 2001 en 2009 in Europa werden veroordeeld voor terrorisme en aanverwante activi teiten buiten hun eigen land wa ren geweest voor ideologische schöling of deelname aan conflic ten. Deze teruggekeerde 'veteranen' hebben het potentieel in zich om door te groeien tot aanslagpleger. Maar het gaat wel om een margi nale groepering binnen de toch al kleine groep die überhaupt terug keert van het front. Bovendien: het zegt allemaal niets over de nog onbekende groep sympathi santen van jihadisten die 'thuis' een aanslag plegen, zónder dat ze in het buitenland zijn geweest. Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant 11-38 M 180MIN 120SMS 300MB Vodafone Voordeel Web €0.- €0.- €0.- ZATERDAG 25 OKTOBER 2014 al weer op SITUATIE NU door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - „Wie dit een ambitieus klimaatakkoord noemt, neemt kli maatverandering niet serieus", al dus europarlementariër Ger- ben-Jan Gerbrandy van D66. Maar VN-baas Ban Ki-moon zegt: „Com plimenten! Dit besluit bewijst de in ternationale voortrekkersrol van Europa." Premier Rutte houdt een slag om de arm ten aanzien van het nieuwe klimaatakkoord, foto HH Tyfoon Haiyan trof de Filipijnen op 8 november 2013. Haiyan was een zogeheten super tyfoon, eentje van categorie 5, de allerzwaarste. De windsnelheden liepen op tot boven de 300 kilometer per uur, met vlagen zelfs boven de 370 km. Een record voor dit gebied, dat jaarlijks met veel natuurge weld te maken krijgt Bijna 13 miljoen Filipino's, onge veer 13 procent van de bevolking van de eilandengroep, werden vol gens de WHO geconfronteerd met de gevolgen van het natuur verschijnsel. Er vielen tussen de 4.000 en 5.000 doden. Zo'n 1,9 miljoen mensen raakten dakloos door Haiyan. In totaal wer den 281.000 woningen verwoest, op sommige plekken 90 procent van alle huizen. 40 procent van de inwoners van de Filipijnen moet rondkomen van 2 dollar per dag. De kans dat een Ameri kaan wordt gedood door een aanslag is volgens The Economist 1 op de 20 miljoen. €20.= MIN SMS INTERNET VAN VOOR TOESTEL C2b o1 180MIN 120SMS 240MIN 180SMS 360MIN 240SMS 300MB £40> €20.- 400MB £4S> €22.5° 400MB JBSSE- £27.50 Ander toestel of goedkoper abonnement? Kijk op de website! Voor vragen en meer informatie bel: Ö900-0603(€ 0.45 per gesprek) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 11-11-2014 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9