jjgjjjjjj S 1 i I 1 I I 1 BOEK Zeeuwse boekenprijs DE WEEK MEESTER MITRAILLETTE Geschiedenis van Zeeland Meester Mitraillette Geschiedenis van de MCC JAN VANTOORTELGQOH Stond de Geschiedenis Van Zeeland vorig jaar ook niet op de short list? Klopt. Toen was deel II genomineerd, tot ver bazing van menigeen. Want de boekenreeks was op dat moment immers nog niet afgerond. Een bekroning met de Zeeuwse Boekenprijs leek toen daarom wat pre matuur. Blijkbaar vond de jury dat ook, want de prijs ging uiteindelijk naar Oek de Jong. Is de serie inmiddels wel voltooid? Ja. Vorig jaar oktober verscheen deel III en in maart van dit jaar werd het vierde en laatste deel gepresenteerd. De serie is dus, zo gezegd, nu echt rijp voor een prijs. Opvallend is wel dat de jury al leen het derde deel heeft genomineerd. Ie zou daar allerlei conclusies uit kunnen trekken, maar we gaan er maar van uit dat de voordracht van dit deel symbool staat voor de complete reeks. En? Zijn de laatste twee delen net zo fraai als de eerste twee? Zonder meer. Deel III beslaat de periode 1700 tot 1850, deel IV die van 1850 tot 2000. In totaal drie eeuwen Zeeuwse geschiedenis, op heldere wijze gebundeld en gepresenteerd. Wie gaat bladeren, verliest zichzelf er al snel in en zwiert als vanzelf tussen de eeuwen. Bovendien is de vormgeving voorbeeldig: prettig leesbaar, fraai geillustreerd. De Geschiedenis van Zeeland is ontegenzeggelijk een standaardwerk geworden. Kanshebber? Vanzelfsprekend. Het zou bijna merkwaardig zijn als het grootste geschiedenisproject van Zeeland, waarin de provincie 1,1 miljoen euro investeerde, niet zou worden bekroond met de Zeeuwse Boe kenprijs. Aan de andere kant ligt het misschien wel té veel voor de hand. Paul Brusse, Jeanine Dekker Arno Neele: Geschiede nis van Zeeland deel III (1700-1850) - 352 pagina's, Uitgeverij WBooks. Alweer Zeeuws- Vlaanderen? Ja, alweer. Hoewel vooral toch ook: Vlaan deren. Daar groeide Jan Vantoortelboom op en dat is, tot nu toe althans, ook het decor van zijn romans. Maar hij woont al geruime tijd in Zeeuws-Vlaanderen, in de polders van Ossenisse. In 2011 maakte hij al indruk met zijn debuutroman De verzonken jon gen, die ook werd genomineerd. Heeft Vantoortelboom met Meester Mitraillette zijn talent bevestigd? Meer dan dat. De roman werd alom geprezen en is, mede doordat het boekverkoperspanel van De Wereld Draait Door Meester Mitraillette uitriep tot Boek van de Maand, uitgegroeid tot een groot lan delijk succes. En terecht. Het verhaal begint op het moment dat de jonge schoolmeester David in 1914 wordt geëxecuteerd. Geleidelijk wordt duide lijk hoe het zo ver is gekomen. En dat allemaal ge schreven in aangrijpende zinnen. Lees eens wat voor. Alleen al de eerste alinea, als David voor het vuur peloton staat: „Ik verlaat dit vertrapte leven als jongeman: krachtig van lichaam, klaar van geest. Dat is niet wat ik wil, maar mij werd niks ge vraagd. Ze hebben me vastgebonden aan een wei- depaal. Een paar meter achter mijn rug staat een beuk, machtig aan de vooravond van zijn bloei. Ik beleef een tijdloosheid die ik nooit eerder heb meegemaakt, voel hoe de ochtenddauw lang zaam in de stof van mijn broek kruipt en lauw wordt. Aan het einde van deze ochtend ben ik zo koud als de aarde, als de rijp op de takken van de beuk. Als de lucht." Kanshebber? Meester Mitraillette laat niemand onberoerd en zou zeker een verdiende winnaar zijn. Jan Vantoortelboom: Meester Mitraillette - 270 pagi na's, Uitgeverij Atlas Contact. MCC? De Middelburgse Com mercie Compagnie, die aanvankelijk in de schaduw van de Vere nigde Oost-Indische Compagnie en West-Indische Com pagnie opereerde, maar uiteindelijk veel langer zou blijven bestaan. De onderneming, in 1720 gesticht, werd pas in 1889 opgeheven. Bijzonder is dat het bedrijfsar chief (ondergebracht bij het Zeeuws Archief) vrij wel volledig bewaard is gebleven en inmiddels ook op de Werelderfgoedlijst van de Unesco staat. Biedt het boek veel nieuwe inzichten? Ruud Paesie schetst bovenal een compleet beeld, dus niet alleen van de betrokkenheid van de MCC bij de slavenhandel (destijds als min of meer vanzelfsprekend ervaren), maar ook van haar activiteiten op het gebied van walvis- en kaapvaart, scheepsbouw, ijzerbewerking en ma chinebouw. Het is Paesie ook gelukt de inkom sten en uitgaven goed op een rij te zetten. Daar uit blijkt bijvoorbeeld dat de slavenhandel lang niet altijd zo profijtelijk was als wordt gedacht. Is het boek ook mooi vormgegeven? Laat dat maar aan WalburgPers over. Er is een mooie verhouding tussen tekst en beeld gevon den, met goed gekozen illustraties. Kanshebber? Ruud Paesie is een zeer vakbekwame maritiem historicus, die opnieuw bewonderenswaardig veel feiten boven water heeft gekregen en deze vaardig met elkaar weet te verbinden. Als schrij ver overtuigt hij net wat minder. Zijn soms wat stroeve stijl is zakelijk - net zoals de titel van het boek - waardoor het verhaal enigszins moeizaam tot leven komt. De veelal tot de verbeelding spre kende illustraties compenseren dat ten dele. Ruud Paesie: Geschiedenis van de MCC. Opkomst, bloei en ondergang - 208 pagina's, Uitgeversmaat schappij WalburgPers. F zaterdag 25 oktober 2014 Boekenprij s 2 014 29 OKT T/M 8 NOV -</ BOOKS «iU« contact Paul Brusse Jan Vantoortelboom Ruud Paesie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 95