ROMIJN Zes boeken heeft de jury genomineerd voor de 12e Zeeuwse Boekenprijs: drie romans, twee historische standaardwerken en een kunstenaarsboek. Wat zijn de kansen van de kandidaten? Inmiddels op aarde Gust Romijn Geachte heer M. P A L V E R H El Y C HERMAN KOCH GEACHTE HEER'M. Verhuyck? Zijn we die naam al niet vaker tegengekomen bij de Zeeuwse Boeken prijs? Jawel. De jury is merk baar gecharmeerd van het werk van het in Graauw wonende schrijverspaar Corine Kisling en Paul Verhuyck. Gezamenlijk wonnen ze in 2007 de Zeeuwse Boe kenprijs met Het leugenverhaal. Kisling was vorig jaar een van de vijf genomineerden met haar ro man Het badhuis. En nu behoort Verhuyck dus tot de kandidaten, met zijn eerste soloroman sinds De elektrische man (2003). Waar gaat Inmiddels op aarde over? Uitgangspunt is een foto van een eindexamen klas uit 1958. Daarop zijn onder anderen de elf be gaafde jongens te zien die een bondgenootschap vormen: 'de elf zonen van Kafka'. Anno 2012 zijn inmiddels tien van hen overleden op een wijze waar ze in meerdere of mindere mate zelf de hand in hebben gehad. De laatst overgeblevene, Frederik ('de verscholen overlever'), blikt terug op hun levens en op de docenten van het gymna sium, maar filosofeert ook over het postume be staan van zijn vroegere vrienden. Het omslag van het boek oogt nogal klassiek. Het zou inderdaad een boek uit de jaren vijftig kunnen zijn. In veel opzichten is Inmiddels op aar de een ode aan die periode, aan even erudiete als inspirerende docenten, aan het intellectuele en academische klimaat. Kanshebber? De strakke compositie, waarbij telkens weer een andere 'zoon van Kafka' heengaat, dwingt tot doorlezen. Tegelijkertijd is de humor nooit veraf. Verhuyck bewijst zich andermaal als een begena digd schrijver die een groter publiek verdient. Toch lijkt de concurrentie dit jaar te groot. Paul Verhuyck: Inmiddels op aarde - 230 pagina's, Uit geverij De Arbeiderspers. Gust Romijn, kunste naar toch? Inderdaad. En niet de minste. Romijn was een bevlogen beeld houwer en kunstschil der, die begin 2010 op 87-jarige leeftijd over leed. Zijn werk is op een groot aantal plaatsen in het land te zien. In Zeeland is hij vooral bekend van het Watersnood monument bij Ouwerkerk, dat toenmalig konin gin Beatrix in 2003 onthulde. Een Zeeuw in hart en nieren? Niet in eerste instantie. Een groot deel van zijn le ven speelde zich af in Rotterdam. In 1983 verhuis de hij - in navolging van onder anderen David van de Kop - naar Schouwen-Duiveland, naar Dreischor, omdat hij daar makkelijker een wo ning met voldoende atelierruimte kon vinden, maar vooral ook omdat hij gefascineerd was door het Zeeuwse landschap. Er is een boek met precies hetzelfde omslag, maar dan niet knalgeel maar blauw. Hoe zit dat? Het blauwe boek verscheen in 2002, bij de tachtig ste verjaardag van Romijn. Door de omvang en veelzijdigheid van diens werk moesten toen veel keuzes worden gemaakt. Er was materiaal voor 'een twintigdelige encyclopedie', aldus zijn part ner Marianne Kleijwegt, die ook het nieuwe, gele boek heeft uitgegeven. Dat laat weer veel ander werk zien en auteur Eva van Berne verdiepte zich intensief in leven en werk van Romijn. Kanshebber? Niet direct, maar het is zeker een fraai boek ge worden dat goed inzicht geeft in de rijkdom van Romijns oeuvre. Toch wreekt zich hier en daar de wens om zo veel mogelijk van die veelzijdigheid te laten zien, waardoor soms wel erg veel (te klei ne) foto's op een pagina zijn beland. Eva van Berne: Gust Romijn. Ontdekkingsreiziger - 192 pagina's, Uitgeverij De Bovenkamer. Dingen bestsellerau teurs ook al mee naar de Zeeuwse Boeken prijs? Ze worden zeker niet uitgesloten. Volgens de reglementen ko men 'boeken over Zee land in de breedste zin des woords en publicaties die door Zeeuwen over elk willekeurig onderwerp zijn geschreven' in aanmerking voor de prijs. Herman Koch heeft al jarenlang een huisje nabij Graauw en, belangrij ker nog in dit verband, zijn nieuwe roman speelt zich deels af in Zeeuws-Vlaanderen. Vertel... Oei, er zijn diverse verhaallijnen, dus even kort door de bocht: de 'heer M.' uit de titel is een ver maard schrijver die ooit een boek publiceerde over de mysterieuze verdwijning van de geschie denisleraar Landzaat, eind jaren zestig in de buurt van de Zeeuws-Vlaamse buurtschap Ter hofstede. Vele jaren later dringt benedenbuur man Herman zich aan hem op, met de boodschap dat hij nieuwe informatie heeft over de zaak, waarin hij zelf ook een rol heeft gehad. Klinkt spannend. Dat is het maar ten dele. Zoals in vrijwel al zijn boeken werkt Koch met thrillerachtige elemen ten. Tegelijkertijd bevat Geachte heer SA.'- veruit het dikste boek van Koch tot nu toe - zoveel uit weidingen en laat de ontknoping zo lang op zich wachten, dat de spanning geleidelijk wegebt. Kanshebber? Geen favoriet. Koch is op zijn best in zijn scherpe observaties, zijn vileine beschrijvingen van het menselijk tekort. Die ontbreken allerminst maar er zijn ook minder sterke delen. Soms lijkt het er op dat de auteur al te zeer heeft gestreefd naar een dik boek, naar de literaire marathon, terwijl de middellange afstand hem toch beter ligt. Herman Koch: Geachte heer M. - 430 pagina's, Uitge verij Ambo/Anthos. Kandidaten Zeeuwse door Rolf Bosboom l-l* n i D 't C S OP AAKDS GUST Paul Verhuyck Eva van Berne Herman Koch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 94