Kans op aanslag kleiner 44 Ik ben nu helemaal niet meer met de orkaan bezig. Neem nog een biertje 44 In de eerste weken verkochten we veel generatoren en pompen. Nu meer gereedschap 8 BUITENLAND FILIPIJNEN reportace Een jaar na orkaan Haiyan wordt in de meest geteisterde stad hard gewerkt. En gefeest. Peter Langhout Reizen 899 EEN JAAR GELEDEN 6-daagse Kerstreis Beieren TACLOBAN - Het is twee uur 's nachts en nog steeds knalt een basgitaar door het centrum van de Filipijnse stad Tacloban. Een paar uur eerder moest zelfs de brandweer uitrukken naar het po dium middenin de stad waar het geluid vandaan komt. Niet omdat er een ongeluk was gebeurd, maar omdat uitzinnig publiek dat een schooljubilleum vierde, met wa terspuiten moest worden gekoeld. Een klein jaar geleden was het hier in dezelfde straat een puin- zooi. Elektriciteitspalen, gevels en glaswerk lagen overal op straat. Orkaan Haiyan had net een spoor van dood en verwoesting achter gelaten in deze Filipijnse stad. Op een steenworp afstand van het po- dium lagen honderden lijken tus sen het puin, soms weken te wachten tot ze werden opge haald. De inwoners van Tacloban heb ben het achter zich gelaten. Als er een feest is, dan hoor je te dansen. „De ramp? Nee joh, daar ben ik nu helemaal niet mee bezig", schreeuwt Julia (19) boven de mu ziek uit. „Neem nog een biertje", roept ze terwijl ze in de dansende menigte op straat verdwijnt. Begin november is het een jaar ge leden dat een 'supertyfoon', in an dere delen van de wereld een or kaan genoemd, deze stad en de wijde omtrek in een poel van hon ger, dorst en ellende veranderde. Hulpverleners uit de hele wereld stroomden toe en waren uiterma te pessimistisch. Ziektes lagen op de loer. Of de stad ooit weer hersteld kon worden, was volgens veel experts de vraag. Misschien moesten de bewoners maar hun biezen pak ken en elders een nieuw bestaan opbouwen. Maar Tacloban herpakte zich. En hoe. Zeker, in het buitengebied is een jaar later onderdak voor veel inwoners nog steeds een pro bleem. Ook is het voor veel men sen in de regio moeilijk om ge noeg te verdienen om te kunnen overleven. Toch is bij veel van hen de lach niet van het gezicht te slaan. Wie in het centrum van de stad rondloopt en er een jaar geleden was, ziet een haast ongelooflijke wederopstanding. Overal wordt gebouwd en getimmerd. Eigenares Andrea Uykim van een grote doe-het-zelfzaak heeft het druk in de winkel. „In de eerste weken verkochten we veel genera toren en waterpompen. Nu meer gereedschap en spullen die nodig zijn op vissersboten", vertelt ze. Als bewoners van een kuststad zijn veel mensen hier afhankelijk van de visserij. Het duurde lang om haar winkel weer op gang te krijgen, vertelt Andrea. In het begin was de be voorrading erg lastig. Ook viel het tegen om goede bouwvakkers te vinden die de zaak konden her stellen. „Alle timmerlieden en bouwvakkers waren aan het werk, de vraag was te groot", zegt ze. Nu haar zaak is opgelapt, loopt het uitstekend: in de wijde om trek zijn mensen hun huizen en winkels aan het herstellen. „We huren voortdurend nieuw perso neel in." En Andrea is niet de enige: bijna tweederde van de bedrijven in de stad is heropend, blijkt uit gege vens van de gemeente. Opvallend is de grote hoeveelheid schoonheids- en kapsalons die weer in bedrijf zijn. Eileen, be drijfsleidster van de I-Comb sa lon, weet wel waarom. „Filipino's zorgen graag goed voor zichzelf. We willen er graag tip-top uit zien, zelfs als de leefomstandighe den moeilijk zijn." Toch blijkt juist hier dat de ramp zeker niet vergeten is. „We mer ken bij veel vrouwen uit de stad dat de herinneringen aan de ramp naar boven komen als ze persoon lijke aandacht krijgen", zegt Ei- leen. „Tijdens een massage of knipbeurt komen vaak de tra nen." 12-daagse Kerstreis Zwarte Woud/Vogezen Boek nu voordelig de mooiste excursievakanties ind. vele extra's 14-daagse Kerstreis Benidorm Gisteren werd New York opge schrikt door een incident met een man die agenten met een bijl be laagde. Het motiefis nog niet dui delijk. In Nederland verhoogde de Nationaal Coördinator Terrorisme bestrijding en Veiligheid (NCTV) enige tijd geleden het landelijke dreigingsniveau, omdat een groep van enkele tientallen Syrië-gan- gers weer naar Nederland bleek te zijn teruggekeerd. Maar onlangs benadrukte diezelfde NCTV ook dat we de kans op een aanslag hier in Nederland 'niet moeten overdrijven'. Statistisch gezien heeft de coördi nator gelijk. Het Britse blad The Economist berekende dat de kans dat een Amerikaan gedood wordt door een terroristische aanslag in binnen- of buitenland 1 op de 20 miljoen is. Ter vergelijking: de kans om te verdrinken in bad is 1 op 800.000 en de kans om geëlektrocuteerd te worden door een bliksemschicht is 1 op 5,5 mil joen. Toch is, in elk geval in theorie, het risico op een terreuraanslag iets gegroeid, zegt onderzoeker compleet v.a. Ramp? Getroffen stad staat door onze correspondent Wouter van Cleef Julia, inwoonster Tacloban Andrea Uykim, eigenaar van een grote doe-het-zelfzaak I Een jaar geleden was de ellende in Tacloban niet te overzien. Op de foto links loopt - net na de ramp - een meisje waar woningen stonden. De foto rechts geeft een beeld van de wederopbouw van de stad. foto's HH Inclusief Verblijf in Hotel Hallertau op basis van halfpension Kerstdiner op 25 december Excursiepakket t.w.v. 45,-o.a. stadswandeling Regensburg, de kerstmarkt van slot Thurn&Taxis, de kerstmarkt in München, Beieren o.l.v. een gids, Oberammergau, Landshut o.l.v. een gids Reiscode: Vertrek 22 december BE39774 S Betaalbaar genieten! compleet v.a. Inclusief Verblijf in hotel Schondelgrund op basis van halfpension Kerstdiner op 25 en 26 december, Feestelijk diner op 31 december Excursiepakket t.w.v. 50,- o.a. naar de kerstmarkt in Freiburg, de Bodensee, Konstanz, de waterval van Schaffhausen, een glasblazerij en Strasbourg Reiscode: Vertrek 22 december BE39765 compleet v.a. Inclusief Verblijf in hotel Benilux Park op basis van volpension Uitgebreide kerstiunch op 25 december, Oudejaarsgala Excursiepakket t.w.v. 60,-o.a. naar, Guadelest, Villajoyosa, Alicante en Valencia o.l.v. een gids, Murcia, het chocolademuseum van Valor en Elche Reiscode: Vertrek 21 december BE41402 Vraag nu gratis de brochure aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 door Niki van der Naald DEN HAAG - Hoe groot is de kans dat een burger of functionaris in het Westen door een terrorist wordt aangevallen? Wie naar de aanslagen in Canada kijkt, ziet zijn angst voor meer terreur bevestigd. Maar het werkelijke risico is be perkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8