REIZEN 21 noeg is. Met 10 graden boven nul heb ik dat geluk niet. De regio heeft ook twee van de hoogste watervallen in Duitsland die in be vroren toestand beklommen kunnen wor den: de Todtnauer waterval van 97 meter en de waterval van Triberg, die zelfs een hoogte van 163 meter haalt. Als tweede wintersport staat de biatlon op de rol. In Notschrei legt sportpsycholoog Rai- ner Kiefer in de Schwarzwald Nordic Schule eerst het langlaufen uit. Waar je moet prik ken met je skistokken en hoe je het snelst vooruitgaat door zo ver mogelijk te glijden. Moeilijk is het niet, vermoeiend wel. Al snel vraag ik me af waarom je horizontaal zou willen skiën als je ook van een berg afkan. Veel leuker is het schieten. Kiefer legt twee rubberen matten in de sneeuw en reikt me een lasergeweer aan. Er verschijnen vijf cir kels op een afstand van 50 meter. Uiteraard ontaardt het al snel in een wedstrijdje Neder- land-Duitsland. Als ik al twee keer gewon nen heb, moppert Kiefer dat de instellingen van zijn geweer veranderd zijn. Ik stel voor te ruilen en opnieuw schiet ik beter. Na een fijne nacht aan de Titisee volgt in Feldberg de derde sport: snowkiten. Op de eerste verdieping van de Seebuck Hütte be gint de dagcursus snowkiten met een uurtje theorie. Acht leerlingen uit verschillende leeftijdsgroepen hebben gemeen dat ze wil len leren hoe je op hoge snelheid op sneeuw, hangend aan een scherm, met een snow board of op een paar ski's over sneeuw jak kert. Uitgelegd wordt hoe het scherm werkt, dat straks op 1.450 meter hoogte de lucht in zal gaan. Een scherm van 2,5 vierkante me ter, om mee te beginnen. Aan de hand van grafieken legt Christoph Volk uit hoe je optimaal gebruik kunt maken van de wind. Een halve cirkel - links heet ne gen uur, rechts drie uur - laat zien hoe je met aanlandige en aflandige wind omgaat. Daarna volgen nog wat verkeersregels. Want met de groeiende populariteit van het snow kiten is het wel zo handig te weten wie voor rang heeft als je recht op elkaar afstevent of als je iemand wilt inhalen. Het uur van de waarheid: we krijgen een klit tenbandceintuur om, waar de kite straks aan wordt bevestigd. Die kite zit in een rugzak. Met de verplichte bëfm op nemen we de ski lift naar boven. Opeen grote vlakte, die aan de randen licht omhooggaat, krijgen we per groepje van drie één leraar toebedeeld. De sneeuw is niet geprepareerd, zodat je met je skischoenen telkens tot je knieën wegzakt. De kite wordt uitgerold, waarna een uitein de wordt dubbelgevouwen en met sneeuw bedekt zodat hij niet weg kan vliegen. Met z'n tweeën moeten we oefenen. De een houdt de hendel vast, de ander houdt de kite verticaal in de lucht. Zodra de kite de lucht in gaat, is het zaak%i^fete snel met je hen dels te bewegen. DajJjgSat niet alleen de kite alle kanten op, maar je.kunt ook met een ruk de sneeuw in worden getrokken. Niet cool. Als we eindelijk zonder hulp kunnen starten en laten landen, slaat het noodlot toe: er zakt een dikke mist neer. Er rest niets anders dan teruggaan naar de Seebuck Hütte. Daar deelt Volk 'slechtweervouchers' uit, zodat we on ze cursus een andere" keer leunnen afmaken. Doen we ook zeker. Want dat we de smaak te pakken hebben, is een understatement. WAAR EN WAT Wintersport, maar dan een beetje anders. In het Duitse Hochschwarzwald maken we in een weekend kennis met verschillende, sensationele sporten die je in Nederland niet kunt beoefenen. Herbert Steiger klimt al meer dan vijftig jaar. De fitte ze ventiger houdt zich sinds vijf tien jaar ook bezig met de winterse variant, ijsklimmen. Steiger neemt me mee naar een rotswand langs de snel weg. We lopen naar boven om de installatie te zien waarmee water de lucht in wordt ge sproeid. Bij genoeg vorst - idealiter een week met tussen min 5 en min 10 graden - vormt dat een laag ijs op de rotsen. Die ijslaag kan met schoenen met spikes van 5 centimeter en pikhouwelen verticaal be klommen worden. „20 meter hoog", zegt Steiger. Het ijs ziet er zeker 's avonds, wan neer Het belicht wordt, spectaculair üit Ook beginners kunnen er een eerste poging ijs- klimmen wagen. Tenminste, als het koud ge- i|§» s- OUiTSLAND Titisee Freibui Foto boven: Schieten, onderdeel van de biatlon. Links: IJsklimmers worden in het Hochschwarz- wald op hun wenken bediend. Er zijn kunstma tige klimwanden en watervallen die in bevro ren toestand beklommen kunnen worden. Onder Snowkiten wordt steeds populairder. foto's Joost Brantjes en PR De Titisee ligt op 680 kilometer van Utrecht. De EuroAirport van Basel- Mulhouse-Freiburg is bereikbaar van af Schiphol met www.easyjet.com. De trein doet er zes uur over om van Utrecht in Freiburg te komen, met overstap op Frankfurt Hauptbahnhof. Meer info over Hochschwarzwald op www.hochschwarzwald.de. Over ki- ten: www.kiteschule-skywalker.de. Over bkithjon: www.nordic-schule- notschrei.de. Over ijsklimmen: www.kletterfreunde-todtnau.de. ZATERDAG 25 OKTOBER 2014 Wintersport in de marges door Joost Brantjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77