Voor geen goud 18 REIZEN beer van een kerel. Hij heeft iets superieur doortastends, dat binnen een uur gaat irri teren. De mannetjesputter brengt ons naar het gesloten restaurant van het mijnwer kersdorpje en geeft uitleg over zeden en gebruiken aldaar. De regels zijn strak: ont bijt tussen 05.00 en 08.00 uur in de mess; lunch van 12.00 tot 14.00 uur in het club huis; diner van 18.00 tot 20.00 uur. Alcohol wordt alleen geschonken tijdens het diner, twee uur per dag dus. We kijken sip. Nog een biertje op de kamer misschien? Nee, er wordt nergens op het terrein drank ver kocht. Er komen nog veel meer huisregels ter sprake, die ik niet kan onthouden. Het eni ge wat mij bijblijft, is dat vrijwel alles ver boden is. Overal zijn pasjes voor nodig, toe stemmingen, beschermende kleding, offi ciële begeleiding. Als je niet beter zou we ten, hoor je de regels van een strafkamp. Er zijn drie 'compounds' bij de mijn. Eén met luxe houten woningen, erg mooi. Het ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt vervuiling die ermee gepaard gaat - houdt zo'n goudmijn het eiland stevig in zijn greep. Eigenlijk gebeurt er niets zonder in stemming van de mijndirectie. En dat zul len ook wij merken. Om er te kunnen overnachten, zijn we af hankelijke van de gunsten van het Australi sche bedrijf. Men wil ons wel onderbren gen, maar we moeten ons aan strikte voor schriften houden. De Australische mede werker die zich over ons ontfermt, is een Op het eiland bij de evenaar waar we toevallig terechtkomen, is de grond goud waard. Dat wil zeg gen: op veel plaatsen onder oude vulkanen ligt een interessante hoeveel heid goud verborgen. Dat ontsnapt natuur lijk niet aan de aandacht van grote bedrij ven die bedreven zijn in het delven van grondstoffen. Omdat gouddelvers hun werk liefst in alle stilte doen - er is nogal wat kritiek op de In drie dagen leren skiën. Het kan, maar in het begin voel je je wel behoorlijk hulpeloos. Want opeens heb je twee nieuwe ledematen, waarvan je vooral lomp en onhandig wordt. Maar de voldoening als het uiteindelijk toch (een beetje) lukt, is des te groter. WAAR EN WAT Hoe ongemakkelijk voel je je als je voor het eerst gaat skiën. Veters strik ken kan ik al sinds mijn vierde levensjaar, maar vandaag moet iemand mij helpen om logge gevallen aan te doen, die luisteren naar de naam 'skischoenen'. Ze knellen en doen pijn, merk ik terwijl ik over een glibberige weg naar de kabel baan waggel. Achter me zegt ski lerares Silvia: „Niet zó dragen die ski's, maar andersom. Zo lijk je een beginner." Misschien maar beter ook dat ie dereen ziet dat ik een beginner ben, denk ik als ik in de kabel baan zit en we de Grafenberg bij Wagrain (Oostenrijk) op gaan. In dit idyllische dorpje werd rond 1818 het kerstlied Stille nacht, heili ge nacht geschreven door een pa ter en een leraar. En daar is men - terecht - heel trots op. Vanuit de Wenen COLOFON eindredactie Jan van Mullem vormgeving Ben Vosseberg advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl reageren? reizen@depersdienst.nl Bridget Jones leert skiën:*. door Moniek Hüsken De G-link is een gondelbaan die de Grafenberg ver bindt met de Griessenkareck. Het is de eerste skilift in Oostenrijk die niet een berg opgaat, maar een ver binding tussen twee bergen vormt. Door de verbin ding onstaat een enorm skigebied, bestaande uit Flachau, Wagrain, St. Johann-Alpendorf, Zauchen- see, Flachauwinkel, Kleinarl, Radstadt, Altenmarkt, Fizmoos en Eben. De G-link is een initiatief van Christoph Bauman, di recteur van Bergbahnen AG Wagrain, een familiebe drijf. De G-Link is heel anders dan andere skiliften. De gondels zijn zo groot als een bus en gaan heel snel. Er kunnen per oversteek 130 mensen mee. Leren skiën in drie dagen kan via Lern2ski van Ski- Amadé. De cursus is bedoeld voor volwassen begin ners (1994 of eerder). Aankomst op zondag. De cur sus is inclusief vier overnachtingen, ski-pas, skihuur en te boeken vanaf 389 euro: www.skiamade.com. Veel Nederlanders gaan met de auto naar het Salz- burgerland. Vliegtuig en trein zijn ook opties. Transavia vliegt achttien keer per week naar Salz burg, zie www.transavia.com. Een shuttle regelen naar de eindbestemming kan via www.salzburger- land.com. Zie voor treinreizen www.alpenexpres.nl, www.skitrein.nl,www.schnee-express.com. Wagrain

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74