De beste chefs 25 HET GEHEIM p 1 Grenoble De zes Franse dorpen die skigebied Les Sybelles vormen, zijn in Nederland nog onbekend. Een totaal van 310 kilometer piste van verschillende niveaus verbindt de dorpen. Behalve skiën kun je in Les Sybelles nog talloze andere wintersporten proberen. Zoals yooneren, VTT - mountainbiken op skipistes - en op sneeuwsafari gaan op een snowmobiel. In de Franse Alpen, in het departe ment Savoie, ligt het skigebied Les Sybelles. Zes dorpen, met poëtische namen als Saint Sorlin d'ArVes, Saint Colombard des Villards of Fontcou- verte la Toussuire, zijn met elkaar ver bonden en bieden zo een enorm ge bied om van Franse sneeuw te genieten. Les Sybelles is zeer Frans; het gros van de bezoekers komt uit eigen land. De dorpen ontvangen vooral families met kinderen. Toch weten eind januari, nog net laagsei- zoen, ook massa's studenten uit Nederland en België Les Sybelles te vinden. Met een nachtbus, een basic appartement en meege nomen eten en drank hebben ze een rela tief goedkoop weekje wintersport. De mogelijkheden van après-ski zijn be perkt in Les Sybelles. Aan het eind van de middag zoek je tevergeefs naar volle kroe gen waar schlagers uit speakers schallen en sloten bier worden gedronken. Daarente gen zijn de restaurants waar je voor weinig geld goed kunt eten, snel gevonden. Van een lunch in de zon met foie gras kijkt nie mand raar op en de heerlijke lokale kazen als Beaufort en Tomme staan in diverse vor men op het menu. Maar wij komen voor het skiën en andere vormen van actieve wintersport die Les Sy belles in petto heeft. Zoals yooneren. In Al- biez Montrond huren we zo'n yooner, een ski waar een verend zitje op is bevestigd. Je kunt er rode pistes mee afsuizen, naar het schijnt. En inderdaad: de yooner is in wer kelijkheid een stuk stabieler dan hij aanvan kelijk oogt. Na een beetje oefenen, zijn de hellingen goed te nemen. Dan VTT, wat staat voor Vélo Tout Terrain. Instructeur Ludovic Gaboriaud spreekt vloeiend 'Franglais', de charmante mix van Frans en Engels. Na eerst instructies te heb ben gegeven, bevestigt hij de Japanse mountainbikes aan de zijkant van de stoel- tjeslift. Eenmaal op de bergtop geeft de jon gen van de lift de fietsen aan. Als we heb ben plaatsgenomen op het verende zadel volgen meer aanwijzingen. Zoals: niet te WAAR EN WAT hard remmen met je voorwielrem, anders kukel je over je stuur de sneeuw in. En ver mijd diepe sporen van degene voor je, als je tenminste niet onderuit wilt gaan. „Let's go", schreeuwt Gaboriaud. De VTT heeft meer grip dan verwacht. Dat mag ook wel, want de Kona-fiets kost 3.000 eu ro. Met zo'n 10 meter afstand tussen de fiet sers dalen we aan het eind van de middag de 7 kilometer lange piste af. Het parcours ligt in de schaduw. Warm is het niet. Daar heeft onze instructeur een oplossing voor. Tijdens een stop verschijnt er een fles huis- gemaakte Génépi uit zijn rugzak. Terwijl we uitleg krijgen hoe te slippen met je ach terwiel, drinken we ons moed in, uit de hoorn van een Chamoisberggeit. Het laat ste deel van de piste gaat het snelst. We fietsen door de spuitsneeuw van de machi nes. Een frisse peeling. Als we zonder kleer scheuren de finish bereiken, blijkt de sneeuw op onze jacks al bevroren. Sneller dan de mountainbikes zijn de snow- mobiels. In La Toussuire kun je rond zons ondergang met een instructeur op pad. Fa- brice Dufresne maakt al een ietwat gespan nen indruk voordat hij heeft uitgelegd hoe "je de machine bedient: gasgeven met de rechterduim, remmen met de linkervin gers. Geen versnellingen. Kind kan de was doen. Maar in onze groep zitten baldadige Britten. Als ze moeten wachten op een pla teau en het iets te lang duurt, besluiten ze wat trainingsrondjes door de verse sneeuw te rijden. Dat vindt Dufresne niet leuk. Met uitpuilende ogen en een zwaar accent vraagt hij aan Jamie: 'Are you stoo-pid?!' Als vervolgens Tom een scherpe bocht zó hard neemt, dat zijn bijrijder uit het zadel vliegt, flipt onze instructeur. We moeten hém volgen. Geen gezeik, geen gezigzag. Aan het eind van het parcours geeft Du fresne nog één keer goed gas. In een po ging hem bij te houden, gaat mijn kilome terteller ruim over de 60. Ik zie geen zier, mijn ogen tranen. Maar ik weet wel wat ik straks voor Kerstmis wil. Reizen Media Parijs FRANKRIJK LES SYBELLES Op sneeuwsafari in Les Sybelles T- door Joost Brantjes Les Sybelles ligt op 1.090 kilometer van Utrecht Lyon, Grenoble, Chambéry en Genève zijn de dichtstbijzijnde vliegvelden. Zie www.klm.nl of www.transavia.nl. Meer info over Frankrijk in het algemeen op www.rendezvousenfrance.com. Over het skigebied in het bijzonder op www.sybelles.com en www.lesalbiez.com. Zie www.chamois-toussuire.com voor info over snowmobielsafari's. Grote foto: Yooneren. Inzetje: VTT, mountain biken op de piste, foto's Joost Brantjes en PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73