Barretjes SPECTRUM 13 standplaats Argentinië Remi Lehmann deed op last van de geheime dienst. Borsellino verzette zich tegen 'de on derhandeling' en zou daarom zijn ver moord. Een speciaal onderdeel van de Carabinieri zou in dit dubbelspel een hoofdrol hebben vervuld. Doel was de verwijdering van Riina en diens terro ristische vleugel en het weer onzicht baar en 'redelijk' worden van Cosa Nostra. De garantie voor die 'normali sering' was de nummer twee van de mafia, Bernardo Provenzano; door Rii na nu minachtend 'vriend van de sme rissen' genoemd. Provenzano zou»pas in 2006, oud en ziek, worden gearres teerd. Toeval of perfecte regie? Wie waren de regisseurs? Wie in de hoogste regio nen wisten van het 'Grote Spel'? Dins dag wordt zelfs president Napolitano gehoord. In zijn eigen paleis. Het ver zoek van Riina om daarbij aanwezig te mogen zijn, werd tot opluchting van velen, geweigerd. Zijn advocaat, Luca Cianferoni vindt dat Riina als 'bliksemafleider voor an deren' wordt gebruikt. Hij zegt: „Na politano had als minister van binnen landse zaken weet van wat er zich af speelde binnen de geheime diensten. Maar hij zal zwijgen. Dit land kan zich, ook na twintig jaar, de waarheid over de aanslagen niet permitteren." Argentijnen zijn geen zuipschuiten. Toch is het grand café voor veel inwo ners van Buenos Aires een tweede huiskamer. Ze wonen vaak in piep kleine appartementen en wie even wil ontsnappen aan het af en toe benauwende fami lieleven, kan altijd in de kroeg terecht voor een kop je koffie, een eenvoudige maaltijd of een goed ge sprek onder het genot van een biertje. Het interieur van de barretjes is eenvoudig: een te gelvloer, houten wandpanelen en enkele vergeelde posters van tangozangers of voetballers aan de muur. Als er geen splinternieuwe flatscreen zou staan, zou je je in de jaren '50 wanen. Mijn favoriete bar, La Orquidea, ligt in het hart van mijn wijk. Niemand die hier woont, heeft veel geld. Toch hangt er een bordje aan de muur 'Betaling in dollars wordt niet geaccepteerd'. Het is een overblijfsel uit de tijd dat de Argentijnse peso net zo veel waard was als de Ameri kaanse munt. Maar die glorietijd is voorbij; dat geldt ook voor deze bar. Sinds de grote bloemenmarkt aan de overkant is gesloten, is het er een stuk rustiger. Tegenover mij zit een verliefd stelle- uAf. i tje van in de dertig. De tafeltjes zijn HEJ net klein genoeg om elkaar te kun nen zoenen zonder op staan. Daar maken ze dan ook gretig gebruik van. Niemand die opkijkt. Een paar studenten naast het raam zijn druk in een politieke discussie verwikkeld. En even verderop schrijft een man in een schriftje. Zou het de nieuwe Cortazar of Borges zijn? Ik durf niet naar hem toe te lopen om het te vragen. Er geldt namelijk een ongeschreven regel in het ca fé: zolang je iemand anders niet lastig valt, word je zelf ook met rust gelaten. Het is voor mij dan ook een heerlijke plek om aan mijn artikelen, te werken. Zelden word ik uit mijn concentratie gehaald. Ja, af en toe, als de ober keihard 'GOL!' roept Soms ver geet ik dat in Argentinië op ieder moment van de dag wel een voetbalwedstrijd wordt uitgezonden. In Buenos Aires zijn 75 cafés als cultureel erfgoed bestempeld. Alle barretjes van de lijst hebben een i mooi verhaal: in de ene kroeg werden verschillende tangohits geschreven, terwijl in het andere café filmsterren kind aan huis waren. Mijn barretje heeft geen beschermde status, en dat is een probleem. Want veel toeristen en jongeren la ten de klassieke cafés van de stad links liggen. Zij gaan liever naar de Starbucks voor een veel te dure latte macchiato, comfortabele stoelen en snel inter net. Ik koester mijn buurtkroeg juist. Dus tijdens het schrijven van deze column bestel ik nog maar een kopje koffie van dubieuze kwaliteit. Ik wil dat 'mijn' Orquidea open blijft. Ik kan er na melijk 24 uur per dag terecht: voor een stevig ont bijt, een zakelijke afspraak of een afzakkertje met vrienden om vier uur 's nachts. Dit café is mijn tweede huiskamer geworden. ZATERDAG 25 OKTOBER 2014 dan maffia? In 2009 waren in Italië massale protesten tegen de vermeende banden tussen premier Berlusconi en de maffia, foto HH reageren? spectrum@depersdienst.nl Op 23 mei 1992 werd de auto met daarin Giovanni Falcone in Palermo opgeblazen, foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69