Restauratie van Aeolus is nooit helemaal klaar SPECTRUM 7 De vierkante kilometer van Dreischor wordt in kaart ge bracht met twaalf thema's ('ankerpunten') als leidraad. Een van die ankerpunten is molen Aeolus. Naam en jaar van oorsprong staan in kranige letters op de baard van de mo len: Aeolus, 1739. Het markante bouw werk dat de contouren van Dreischor domineert is dus precies 275 jaar oud. En draait dankzij molenaar Bart van der Spek nog - of beter gezegd: weer - regelmatig. Om precies te zijn: 17.471 omwentelingen in 2013. Aanvankelijk heette de grondzeiler Oostmolen, ter onderscheid van de molen die ooit aan de westkant van het dorp stond. In de negentiende eeuw kreeg het bouwwerk de naam Aeolus, naar de mythologi sche bewaarder van de winden. A.M. de Rijke, die de molen in 1941 overnam van de familie Verton, doopte deze om in De Koekoek, maar later werd de naam Aeolus in ere hersteld. Tot 1962 bleef de korenmolen in bedrijf. Daarna werd het verbouwd tot woonhuis, eerst voor het echtpaar Dragffy-van Peski, later voor de familie Van Wezel. De conditie van de molen ging echter gestaag achteruit. Subsidie voor restauratie was al leen mogelijk als de molen weer draai- en maalvaar- dig zou worden gemaakt. De toenmalige gemeente Brouwershaven besloot daarom in 1994 het bouwwerk te kopen. Het zou nog tien jaar duren voordat de Aeolus in oude luis ter was hersteld, al is de restauratie nooit helemaal afgerond, weet Bart van der Spek. „Voor de buiten wereld is die klaar, maar er zijn nog steeds kleine dingen die moeten worden gedaan." Hij woont vlak bij de molen. „Ik zag het allemaal van nabij gebeuren: eerst het verval en later de res tauratie. Dan ga je af en toe eens kijken en wordt het steeds leuker. Uiteindelijk heb ik de molenaars cursus gedaan. Toen ik die had afgerond, kon ik hier meteen aan de slag als vrijwillig molenaar." Hij probeert de Aeolus regelmatig te laten draaien, voor zover zijn werk en gezinsleven dat toelaten. „Vaak komt het er gewoon niet van." Het oogt fraai, zoals de wieken op een zonnige za terdag hun toeren maken. Toch zijn er ook zorgen, zegt Van der Spek. Tijdens de restauratie is de - in 1953 deels door zout aangetaste - buitengevel behan deld met een verkeerde coating. Daardoor kan het water niet weglopen, met schade als gevolg. In 2012 stond het bouwwerk daarom opnieuw in de steigers. „En nu zie je al weer nieuwe plekken ont staan. In twee jaar tijd is de molen harder achteruit gegaan dan in de tweehonderd jaar ervoor." hier snel mensen wilt leren kennen, moet je óf een hondje hebben waar mee je regelmatig gaat wandelen óf kinderen op school. Wij merken dat mensen van buitenaf hier heel snel worden opgenomen. Zij ervaren de sfeer en openheid ook als heel posi tief. Afgelopen zomer kwam hier een gezin wonen uit Zuid-Holland. Die vinden het zó prettig. Ze zien hun kinderen echt opbloeien. Dat heeft te maken met de onbevangenheid die hier heerst." „Dreischor is een dorp dat nieuwe mensen er vrij snel bij betrekt", vindt ook Norman Dijst, jeugdcoördinator van voetbalclub DZC'09. „Iedereen wordt meteen geaccepteerd. Onze ver eniging telt nu ongeveer honderd le den, van wie bijna zeventig jeugdle den. Dat is best veel voor zo'n klein dorp." Vijfjaar geleden fuseerde de sport club van Dreischor met die van Zon- nemaire. „We dachten in het begin dat het karakter van de club daardoor ook zou veranderen, maar dat is uit eindelijk erg meegevallen", zegt Dijst. „Ik denk dat Zonnemaire en Dreischor ook best veel op elkaar lij ken. En bovendien is de inbreng van Zonnemaire beperkt." „Het is een heel fijn dorp om te wo nen", zegt Leone van der Sar, voorzit ter van de Dorpsraad. „Wat ik zo ple zierig vind, is dat er een goede balans is tussen bezoekers en inwoners. In de zomer is het hier soms druk en in de winter juist stil. Door al die agrari sche activiteiten in de directe omge ving ga je ook mee in de seizoenen." Van der Sar prijst vooral de saamho righeid in Dreischor. „De mensen zijn graag bij elkaar en er worden veel dingen georganiseerd. Dat geeft een bijzondere band tussen de inwo ners en ik denk dat we dat ook uitstra len naar buiten. Het is geen afgeslo ten geheel. Als je hier gaat wonen, is het niet moeilijk om te aarden. Ie gaat heel gemakkelijk op in het dorp." En niemand die hoopt er ooit weg te moeten. „Mijn man en ik zijn echte Reisenaers", zegt Anneke van der Lin de. „We zijn hier allebei geboren en getogen en hebben ook nooit overwo gen te verhuizen. Acht jaar geleden hebben we een nieuw huis laten bou wen, dat zo is ingericht dat we er ook oud kunnen worden." Ook Wannes Dorst wil er niet aan denken dat hij op een dag zou moe ten verkassen „Ik zie het echt niet zit ten om bijvoorbeeld naar Nieuwer- kerk te moeten gaan. Dreischor is toch wel echt mijn dorp." ZATERDAG 25 OKTOBER 2014 Deze serie komt tot stand in samenwer king met onderzoeksinstituut Alterra van Wageningen UR. De dertiende - en te vens laatste - aflevering verschijnt zater dag 8 november. Voor meer informatie over het project zie www.vensteropdreischor.nl. H| A LT E R R A ■IglJjgB WAGENINGEN »U Molenaar Bart van der Spek beklimt een van de wieken van de Aeolus, foto Izaak Verkeste Juf Anneke van der Linde met leerlingen van basisschool De Klimop. „De school neemt een heel belangrijke plaats in de ge meenschap van Dreischor in. De lijnen naar de diverse verenigin gen in het dorp en bijvoorbeeld de kerk zijn ook heel kort" foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63