In het project Venster op de Wereld belichten on derzoekers een vierkante kilometer bij Dreischor van alle kanten. Deze krant tekent in een serie, reizend door de tijd, ver halen uit het gebied op. Vandaag aflevering 12: wat maakt het Dreischor van nu bijzonder? 6 SPECTRUM reportage Molen Aeolus DE VIERKANTE KILOMETER VAN DREISCHOR velden voetbalclub DZC'09 Basisschool De Klimop 1 jaren telt Drei schor net iets min der dan duizend in woners, verdeeld over 430 huishou dens. Bijna de helft van de mensen is anno 2014 getrouwd, er zijn rond de 170 kinderen onder de vijftien jaar en er rijden 550 personenauto's binnen de dorpsgrenzen. Statistieken vertellen niet hét verhaal van Dreischor, ontsluieren niet de ziel van de kern. Dat doen de bewo ners zelf en over één ding zijn ze het zonder meer eens: dit is niet zomaar een dorp. Dreischor heeft een bijzon der karakter: open, saamhorig én be vlogen. Wannes Dorst is er al meer dan tach tig jaar getuige van. Als koster opent hij elke dag stipt om half negen de deuren van de kerk, om die aan het eind van de middag weer te sluiten. Hij is betrokken bij de uiteenlopende activiteiten die in het godshuis wor den gehouden. „De sociale contacten hier zijn fantas tisch. Er is wel heel veel import geko men - ik ken lang niet alle mensen meer - maar de gemeenschapszin blijft heel groot. Iedereen helpt. Ook mensen die nooit naar de kerk gaan, staan klaar om te helpen met schoon maken. Het is hier gezellig. Nooit een wanklank." Peter Noördermeer is er als hoofd redacteur verantwoordelijk voor dat vier keer per jaar dorpskrant De Reise- naer verschijnt. Om onderwerpen zit hij eigenlijk nooit verlegen. „Er ge beurt hier zo veel. Het is een heel ac tief dorp." Zelf streek Noordermeer, oorspronke lijk afkomstig uit Zierikzee, er eind ja ren tachtig neer. Hij was toen werk zaam bij FNV Magazine. „We woon den destijds nog in Amsterdam en zochten een tweede huisje hier in de omgeving. Op dat moment bleek er maar één beschikbaar te zijn: in Dreischor. Daar hebben we nooit spijt van gehad. Tien jaar geleden zijn we hier vervolgens ook permanent gaan wonen." Noordermeer noemt Dreischor 'een ondernemend dorp, met een heel ei gen sfeer'. „Er lopen heel veel actieve types rond, zoals Ellen Bentlage, cfie ik 'de buitenboordmotor van Dreischor' noem." Bentlage werd vooral bekend als de drijvende kracht achter de hoogge waardeerde Reisterse Droomclub, die sinds 2009 talloze activiteiten voor de jeugd organiseert en projecten heeft gerealiseerd. Ondanks het succes heeft het initiatief tot haar verbazing nog niet elders navolging gekregen. „Persoonlijk denk ik dat het concept overal kan werken, maar blijkbaar is het toch enigszins aan Dreischor voor behouden", zegt Bentlage. „Dat heeft waarschijnlijk te maken met een be paalde openheid die hier heerst, de be reidheid om nieuwe dingen te ontdek ken." Zelf kwam ze met haar gezin veertien jaar geleden in het dorp wonen. „Net in die periode werd een van onze kin deren ernstig ziek. Dat was een drama tische situatie, maar direct kwamen er allemaal mensen naar ons toe om te helpen. Het is heel prettig om die betrokkenheid te ervaren. En nadat de crisis bij ons voorbij was, ging ieder een weer zijn eigen gang. Mensen la ten je ook de ruimte." Het solidaire karakter is gebleven, hoe zeer het dorp ook verandert, zoals de middenstand die inmiddels is verdwe nen. .„En er zijn wel meer zorgen, bij voorbeeld over de toekomst van het dorpshuis. Maar ik denk dat Drei- |gjj^ j» .,iS 3)?.; •-•ii >■- - rA; w. schor altijd geïnspireerd zal blijven, een dorp met levenslust dat zich weet aan te passen. Het is wel heel belang rijk dat de basisschool blijft. Ik ver baas me erover dat niet iedereen zich daarvan bewust is, maar mocht die ooit sluiten, dan verdwijnt ook de sa menhang uit het dorp." Dat is vooralsnog gelukkig niet aan de orde, zegt Anneke van der Linde. „We hebben nu 77 leerlingen en daarmee zitten we niet in de gevarenzone." Van der Linde is al sinds 1976 vrijwel ononderbroken leerkracht bij De Klimop en heeft momenteel drie da gen in de week de combinatiegroep 4/5/6 onder haar hoede. „In het team ben ik de enige die ook in Dreischor woont. Dat betekent dat ik vaak het aanspreekpunt ben voor kinderen en ouders, ook buiten schooltijd. Dat er vaar ik niet als vervelend. Ik vind het alleen maar positief." Van der Linde onderschrijft de woor den van Ellen Bentlage. „De school neemt een heel belangrijke plaats in de gemeenschap in. De lijnen naar de diverse verenigingen in het dorp en bijvoorbeeld de kerk zijn ook heel kort. Dat blijkt wel uit onze wekelijk se nieuwsbrief. Daarin staan niet al leen zaken over school, maar ook over activiteiten die buiten school op het dorp worden georganiseerd. Als de school ooit wegvalt, zou het maar een doodse boel worden." De school speelt tevens een belangrij ke rol bij de 'inburgering' van nieuw komers op het dorp, beaamt Van der Linde. „Als je als nieuwe bewoner SCHOR Een met actief dorp eigen sfeer door Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62