Het neerstorten van MH17 heeft iedereen wakker geschud over risico's van vliegen boven een conflicthaard. Toch? Een verhaal over onwetendheid, argwaan, grote belangen en routes 'die nu eenmaal zo lopen'. 4 SPECTRUM Leeswaarschuwing. Dit verhaal gaat uw vertrou wen in de internationa le luchtvaart niet ver groten. Vliegen is de veiligste manier van rei zen. Maar erachter gaat een wereld van geheimhouding, ach terdocht en geld schuil, met name bij overheden. Gedragingen die tot be denkelijke blikken kunnen leiden. Laten we beginnen met de aanleiding voor dit verhaal. Het is 17 juli 2014 als een toestel van Malaysia Airlines neer gestort op Oekraïens grondgebied. Al snel blijkt dat het toestel vrijwel zeker is neergeschoten boven het land dat in burgeroorlog verkeert. Een foutje, lijkt het. Maar wie plant nou in he melsnaam een vlucht over oorlogsge bied? Het antwoord: heel veel maat schappijen doen dat. Op verzoek van deze krant stelde website flightra- dar24.com een lijst samen met alle vluchten die in de week vóór de ramp over Donetsk vlogen. Op de lijst staan 830 vluchten van 67 verschillende maatschappijen. KLM komt 24 keer op de lijst voor, Malaysia Airlines 48 keer. Dat veel maatschappijen het doen, is geen antwoord op de vraag waarom. Waarom kies je net die route boven de conflicthaard? Het antwoord zul len reizigers niet graag horen: lucht vaartmaatschappijen maken een gewo gen inschatting van de risico's op ba sis van informatie die ze dagelijks krij gen. Maar de verstrekkers van de infor matie staan onder invloed van wan trouwen, argwaan, politieke en finan ciële belangen. Een riskante mix die moet leiden tot een besluit dat het ver schil kan maken tussen leven en dood. Om met de financiën te beginnen: een luchtvaartmaatschappij vliegt het liefst de kortste route. Omvliegen kost tijd, en tijd is geld. Een voorbeeld. Sinds de sluiting van het Oekraïense luchtruim zijn toestellen een half uur langer onderweg. Het toestel van vlucht MH17, een Boeing 777, ge bruikt zo'n 4.000 kilo brandstof per uur. Een half uurtje extra vliegen bete kent een extra kostenpost van ruim 1.500 euro. Met een Boeing 747 is dat bedrag ruim het dubbele. Peanuts op de totale prijs van een vlucht, zou je zeggen. Maar niet in de keiharde wereld van de luchtvaart, waar prijsvechters de grote jongens het leven zuur maken. „Voor één vlucht maakt het niet zo veel uit", er kent voorzitter Nico Voorbach van pi- ledereen is bezig met veiligheid; niemand is verantwoordelijk voor het waarschuwen lotenvakbond European Cockpit Asso ciation (ECA). „Maar als alle vluchten om moeten vliegen, merkt een maat schappij dat. Brandstof is vrijwel het enige waar je op kunt bezuinigen." Kosten zijn echter nooit de reden om doelbewust risico's te nemen en de route te bepalen, verzekert Michiel van Dorst, directeur FlightOperations bij KLM. Een geluid dat unaniem in de sector te beluisteren valt. De veilig heid van reizigers staat voorop, zegt ook Easyjet, met vluchten op onder meer Tel Aviv (recent nog om veilig heidsredenen gemeden). Het beleid is helder: bij signalen dat het ergens niet veilig is, wordt een andere route geno men. Dat klinkt goed. Maar dan moe ten de signalen er wel zijn en dat is juist het knelpunt. De hele luchtvaart sector is bezig met veiligheid, maar niemand is verantwoordelijk voor het geven van waarschuwingen. Een NAVO-topman zei eind juni al dat Rusland opstandelingen 'anti-air- crafttraMingen' gaf Het was geen aan- Wat u liever ESTELIJK SAHAR niet weet over uw NIGERIA landen met lopende conflicten door FAA verboden luchtruim door FAA aangeduid als hoog-risico-luchtruim op alle hoogtes tot 24.000 ft. tot 20.000 ft. tot 15.000 ft. bij opstijgen en landing FAA Federal Aviation Administration, het bureau van de Amerikaanse luchtvaartautoriteiten. door Paul Bots illustratie DPd/Graphic News

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60