bij wielervereniging Middelkamp m SPORT 49 66 We begonnen dit jaar met een tekort van zevenduizend euro Snertrit bij TC de Trappers Goese hardloper Jan Roose (64) bundelt teksten in '50 jaar hardloper'. GOES - Op 18 april van dit jaar was het vijftig jaar geleden dat Jan Roose zijn eerste hardloop wedstrijd liep; tachtig meter op de sintelbaan van Vlissingen. Het loopvirus liet hem daarna nooit meer los. De 64-jarige Goesenaar is er de man niet naar om zijn ju bileum onopgemerkt voorbij te la ten gaan. Na lang wikken en we gen besloot hij om krantenknip sels, foto's en teksten die hij in de loop der jaren over hardlopen schreef te bundelen. Op 1 no vember komt zijn boek uit. De ti tel is niet verrassend: 50 jaar hard loper. Er zijn maar weinig Zeeuwse hardlopers die Jan Roose niet ken nen. Niet dat hij zo nodig in de spotlights moet staan, maar hij zit wel vol initiatieven. Zo organi seert hij al vele jaren wedstrijden. Thssen 1973 en 1984 was hij de man achter de halve marathon van Goes. Aan de tien rondjes door de binnenstad deden vele Zeeuwse, nationale en internatio nale toppers mee. In Nederland was hij een van de eersten die een zogenaamde olie bollenloop van de grond tilde. Jaarlijks bakte zijn vader op 31 de cember een enorme hoeveelheid oliebollen, die in de huiskamer werden opgegeten door de lopers die aan de wedstrijd over tien ki lometer hadden meegedaan. „Op een gegeven moment hadden we op oudjaarsdag meer dan dertig atleten in huis, onder wie een aantal hele goeie", herinnert Roose zich. Tegenwoordig organi seert hij de Kerstcross in recreatie gebied Stelleplas bij Heinkens- zand. De ondertitel van Roose's boek is veelzeggend: 'Nooit iets gewon nen en toch nog gedreven'. In zijn jonge jaren was hij geen top per, zeker niet nadat hij op zijn 26e bij een treinongeluk bij Einde- wege ernstig gewond raakte aan zijn rechterbeen en nek. Hij wil er niet veel over kwijt: „Ik zit niet te wachten op snotterverhalen." „Wat ik toen presteerde, stelde niks voor", vindt hij nog steeds. „Maar met m'n tijden van toen zou ik nu in Zeeland een topper geweest zijn." Vroeger werd er veel harder gelo pen dan tegenwoordig en dat steekt Roose. Dat blijkt uit de ver halen en reacties die hij de laatste jaren op internetfora plaatst en die ook in zijn boek zijn opgeno men. Nee, het is wat hem geen kwestie dat vroeger alles beter was. „Wat mij irriteert, is dat de lopers van nu zo ontzettend veel aandacht krijgen en dat de ge schiedenis uit het oog verloren wordt." Roose geeft een voorbeeld. In 1975 was de eerste marathon van Amsterdam. Een Deen won, de Nederlander Henk Kalff werd tweede in 2 uur en 16 minuten. „Bij een normale evolutie zouden de huidige marathonlopers veel sneller moeten zijn, maar het te gendeel is waar. Er is overdreven veel aandacht voor matige presta ties." Bij die constatering blijft het niet. Jan Roose, die zelf ook nog steeds hardloopt, doet zijn best om de huidige loper wat snelheid bij te brengen. Hij presenteert in zijn boek tal van schema's en opvat tingen. Zo propageert hij de steeds impopulairder wordende crossen en baanatletiek. Wil je sneller worden, dan moet je daar aan meedoen. Bovendien, steeds maar marathons of trails lo pen gaat vervelen, denkt hij. Dankzij afwisseling blijf je gre tig- Aan het woord 'genieten', heeft de Goesenaar een gruwelijke he kel. Daar heeft de atletiek niets aan, vindt hij. Gewerkt moet er worden! Roose hoopt dat de mas sa die nu 43 minuten over de tien kilometer doet door gericht trai nen straks na 37 minuten al bin nen is. „Ook die tijd stelt nog niks voor, maar dan is er wel voor uitgang", moppert hij. Boven dien: hoe sneller de massa, hoe groter de kans dat er echte top pers opstaan. Aan het eind van het boek staat het cv van Jan Roose. Van hem hadden die er niet in gehoeven, maar de uitgever vond dat dat no dig was. „In het boek gaat het niet vaak om Jan Roose. Het gaat om de atletiek. Ik heb van mezelf het idee dat ik de atletiek nog van dienst kan zijn. Ik heb veel kri tiek gehad op dingen die ik schreef, maar de laatste tijd krijg ik ook positieve reacties. Dat doet me goed." '50 jaar hardloper' is vanaf 1 no vember te koop in de winkel en via de internetsite van De Druk kerij in Middelburg. Het boek kost 13,95 euro. Roose presenteert het boek vrij dag 31 oktober vanaf 16.00 uur in restaurant brasserie Stelleplas bij Heinkenszand. net niet. Daarom heb ik dit jaar onze deelname aan het Ne derlands clubkampioenschap voor junioren en nieuwelingen af gezegd. Ik had maar een paar ren ners en echt hard trainen deden ze niet." De renners met ambitie en/of ta lent verlaten de club. Zo rijden volgend seizoen de getalenteerde jeugdrenner Arjan Poleij (dit jaar 29 overwinningen) en junior Ti- mo de Jong voor Belgische clubs en stapt Roel Koens over naar Willebrord Wil Vooruit. Over het algemeen proeft Ver meule te weinig ambities binnen de club en het bestuur. Hij spie gelt zich aan turnclub MTV, waar van zijn vrouw Janny voorzitter van is. „Daar zit meer elan in, worden problemen sneller opge lost. Eerder was ik al trainer bij Middelkamp. Vier jaar geleden ben ik er weer ingestapt met het idee dat alles nog steeds hetzelfde was. Daar heb ik me in vergist", kijkt Vermeule terug. Volgens voorzitter Fester Aarts legt Vermeule de lat te hoog. „We zijn een kleine club waarin ruim te is voor iedereen. Er gebeurt veel, maar we hebben niet de am bities een topclub te zijn. Deson danks halen we veel sponsorgeld binnen. Sinds ik voorzitter ben, hebben we nog nooit een koers af gezegd wegens geldgebrek." Vermeule is nu beschikbaar als trainer bij schaatsclub De Poel. De Middelburger heeft een trai nersdiploma gehaald en heeft al een paar trainingen gegeven. KRABBENDIJKE - TC de Trappers uit Krabbendijke sluit vandaag met de traditionele snertrit het toerfietsseizoen af. Er wordt vanuit Krabbendijke ge start voor een gezamenlijke rit over Zuid-Beveland, die eindigt in de Wemel in Wemeldinge. Hier staat de erwtensoep klaar en kan er worden nagepraat over het afgelopen fietsseizoen. Tevens wordt bekend gemaakt wie de meeste punten heeft gescoord in het aanwezigheidsklassement. De winnaar wordt gekroond tot club kampioen van 2014. ZATERDAG 25 OKTOBER 2014 Een boek van een atletiekrebel door Koen de Vries \\c - f s SOjaar hardloper i Jan Roose: „Ik heb van mezelf het idee dat ik de atletiek nog van dienst kan zijn." archieffoto Willem Mieras Pierre Vermeule i Pierre Vermeule

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49