i nieuwe tegenslag ook wel weer te boven komt I SPORT 47 1 grote passie. Zeker in natuurijs- winters. Bergsma blijft bij zijn eer ste natuur, marathons schaatsen. Misschien dat hij daarom wel niet die echte leidersrol op zich neemt. „Dat heb je in een echte langebaan- ploeg veel meer. Daar draait het toch meer om jezelf', denkt hij. „Wij zijn tijdens de marathons meer een team. Als een van ons maar wint. We hoeven geen kop mannen en mensen die voor zich zelf rijden." Tijdens de wedstrijd blijkt meest al wel wie het beste in zijn vel zit en welke troefkaart uitgespeeld dient te worden. Communicatie is het toverwoord bij de marathon mannen. Harde werkers, rustige jongens. Dat zijn de mannen en vrouwen van Clafis en de mara- thonploegen A-ware/Fonterra en Tjolk. In zo'n omgeving voelt Bergsma zich thuis. Hij houdt ook wel een oogje in het zeil als er nieuwelingen worden aangetrok ken. Anema heeft het laatste woord, maar als mannen als Bergs ma, Bob de Vries en Arjan Stroe- tinga aangeven dat ze de komst niet zien zitten, dan komt de be treffende schaatser niet. De komst van vrouwen en Ri chardson in het bijzonder zag Bergsma wel zitten. „Ze zeuren wat meer, hè", zegt hij lachend. Tijdens de trainingen gaan de mannen en vrouwen hun eigen gang. Weer een lach. „Je hebt er geen last van, maar we hebben er ook niet veel baat bij." Richardson is het daar niet volle dig mee eens. Toegegeven, de vrou wen hebben er veel aan om in het zog van de mannen hun tempo rondjes te rijden. „Maar Jorrit kan ook nog wel wat van mij leren. Ik kan de start wel met hem oefenen. Hij rent de eerste 100 meter over het ijs. 'Je moet schaatsen', roep ik dan. Ik denk dat-ie wel naar me luistert." blijft hij achtervolgt worden door pech. In het begin waren het nog een reeks vervelende valpartijen (on der andere in Tour en Vuelta), maar eind 2010 stond de wereld voor hem even stil toen zijn vader Dick overleed aan de gevolgen van een valpartij in een mountain- biketocht. Gesink knokte zich te rug, maar vlak voor het WK van 2011 brak hij zijn heup na een uit glijder tijdens een trainingstocht je dicht bij huis. Een jaar later was hij een van de slachtoffers van de vreselijke crash in de zesde Touretappe naar Metz. In 2013 begonnen de reeds aanwezige hartritmestoornissen ergerlijke vormen aan te nemen. Hij stapte gefrustreerd uit de Gi ro, kwam sterk terug in het na jaar, maar moest begin 2014 toch vaststellen dat het probleem - ook mentaal - dusdanig groot was ge worden, dat er 'iets' moest gebeu ren. De ingreep was niet alleen zo ge piept, tot zijn grote genoegen mocht hij enkele dagen later al weer gaan fietsen. Gesink was be vrijd van een last. „Dat ik daarna in de Ronde van Polen met de bes ten omhoog kon rijden, voelde als een van de grootste overwinnin gen in mijn carrière", zegt hij over zijn rentree in de WorldTour. De Vuelta moest de definitieve terug keer op het hoogste niveau wor den. Zo zag het er ook uit. Gesink handhaafde zich in de top tien en was dicht bij een ritzege. En toen besliste het lot toch weer anders. Zijn zwangere vrouw Daisy werd in zorgelijke toestand opgenomen in het ziekenhuis. Ge sink verliet de Vuelta en haalde een streep door de rest van het sei zoen. De plannen om met het he le gezin te verhuizen naar Spanje, zijn voorlopig uitgesteld. Voor het eerst ook sinds acht jaar sluit hij het jaar af zonder zege. Je zou voor minder moedeloos het hoofd laten hangen. Gesink niet, laat hij weten. „Het helpt dat ik fietsen leuk vind om te doen. Daarbij ben ik er goed in en houd ik ervan om te laten zien wat ik kan. Door de Vuelta kijk ik al weer uit naar volgend jaar. Je weet natuurlijk nooit hoe het precies was afgelopen, maar voor mijn ge voel had ik daar zeker in de top tien kunnen eindigen. Dat zou hebben betekent dat ik op mijn 28e al vijf keer in de top tien van een grote ronde ben gefinisht. Dan valt er gezien mijn leeftijd nog genoeg uit mijn carriere te ha len." Maar toch. Er zijn de zorgen om Daisy en de ongeboren 'kleine'. En de verhuizing, waarvan hij zich sportief veel had voorgesteld, is op de lange baan geschoven. „Ach, ik heb wel meer moeilijke jaren achter de rug", merkt Ge sink achteloos op over het seizoen waarin hij meer ziekenhuis- dan koersdagen telde. „Ik ben er trots op dat ik er ook steeds weer uitge komen ben. Dat zal me nu ook wel weer lukken." Sjarapova en Kvitova zijn klaar Tennissters Maria Sjarapova en Petra Kvitova zijn giste ren uitgeschakeld in de pou lefase van de WTA Finals. De Russische Sjarapova won in drie sets (7-5 6-7 (4) 6-2) van de Poolse Agnieszka Radwanska, maar kwam een set tekort voor een plek in de halve finale. De Tsje chische Kvitova verloor met 6-2 6-3 van de Deense Caroli ne Wozniacki, die al zeker was van een plek bij de laat ste vier. Ook Radwanska gaat door, ondanks slechts één zege in drie partijen. Kroatische tiener verrast Nadal Borna Coric heeft gisteren voor een grote verrassing ge zorgd bij het ATP-tennistoer- nooi van Basel. De pas zeven tien jaar oude Kroaat ver sloeg in de kwartfinales de nummer twee van de plaat singslijst, Rafael Nadal. Co ric hoefde niet eens heel diep te gaan voor de zege. De Kroaat versloeg de Span jaard al in twee sets: 6-2 7-6 (4). Nadal zit aan de antibio tica vanwege een blinde darmontsteking. Crosjean en Lotus dicht bij deal De Franse Formule ï-cou- reur Romain Grosjean rijdt zo goed als zeker ook in 2015 voor Lotus. „Romain zit in pole position voor een stoel tje. Eerlijk waar, het zijn nog slechts details die we moe ten uitwerken", zei plaatsver vangend teambaas Federico Gastaldi gisteren op de web site van de Formule 1. Dat is opmerkelijk, omdat Gros jean tot nu toe een een tegen vallend seizoen beleeft. 800 metertopper Mulaudzi (34) dood De Zuid-Afrikaanse atleet Mbulaeni Mulaudzi is giste ren om het leven gekomen door een verkeersongeval. Hij veroverde in 2009 de we reldtitel op de 800 meter en greep olympisch zilver in 2004 op dezelfde afstand. Mulaudzi is 34 jaar gewor den. De Afrikaan was ook negen keer kampioen van Zuid- Affika op de 800 meter. ZATERDAG 25 OKTOBER 2014 I I Door het olympisch succes eerder dit jaar is schaatser Jorrit Bergsma niet naast zijn schoenen gaan lopen. „Hij is 'humble' als altijd", zegt zijn aanstaande vrouw, Heather Richardson, foto Christian Charisius/Hollandse Hoogte SINGAPORE BASEL ENSTONE LAUSANNE Mbulaeni Mulaudzi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47