Kramer ontstemd over volle kalender I Cesink verwacht dat hij 46 SPORT SCHAATSEN Toestand van gangmaker Stam nog altijd kritiek Ti Friese schaatser is na het succes bij de Olympische Winterspelen van Sotsji niet veranderd. „Puur wanbeleid van de ISU", be toogt de 28-jarige Fries. „Zeker de allrounders worden met de rug te gen de muur gezet. We worden gedwongen om keuzes te ma ken." Kramer benadrukt dat hij zelf wel zijn verantwoordelijkheid neemt. Daarmee doelt hij onder meer op zijn deelname aan de eer ste twee wereldbekertoernooien komende maand in Japan en Zuid-Korea. Veel andere schaat sers en teams laten die wedstrij den aan zich voorbij gaan, omdat er niet veel op het spel staat en het qua trainingsopbouw even min goed uitkomt. „Om goed te zijn op de titeltoer- nooien moet je tijdens het sei zoen nog een trainingsblok inlas sen", geeft Kramer aan. „Ik zal zelf gedurende het seizoen ook er gens een World Cup moeten af zeggen. Om de doodeenvoudige reden dat het niet anders kan. Als ik alle wedstrijden op de kalen der zou rijden, zou ik iedere maand alleen maar minder wor den." Kramer, tweevoudig olympisch kampioen op de vijf kilometer, had naar eigen zeggen eigenlijk veel drastischer keuzes voor zich zelf willen en moeten maken. „Kritiek op alle afzeggingen is op z'n plaats, maar dan wel aan het adres van de ISU. De technische commissie heeft met deze ka lender een wanprestatie gele verd." MOLSDORF - Hij is niet te missen. Bij binnenkomst in de eetzaal van hotel Burgen Bliek in het Duitse Molsdorf nabij Erfiirt valt Jorrit Bergsma meteen op. Het haar staat wild op het hoofd van de 28- jarige schaatser uit Aldeboarn. Pon tificaal zit hij in het midden van de voorste tafel. Hier zit duidelijk een leider, een man met status. Degene die bepaalt wat er gebeurt in de ploeg. Een rol die past bij de winnaar van olympisch goud op de tien kilometer. Schijn bedriegt. En niet zo'n beet je ook. Bergsma is niets van dat al les. Een man die wars is van kapso nes. Dat hij op een bankje met zijn gezicht naar de deur van de eetzaal zit, heeft een andere reden. Niet iedereen kan tegen zitten op een dergelijk houten bankje met harde rechte rugleuning en het aantal stoelen is beperkt. „Daarom schikt Jorrit zich", legt coach Jil- lert Anema uit. „Ik kan bijvoor beeld door mijn rug niet op zo'n bankje zitten." Als iedereen een bordje eten voor zich heeft staan, valt weer wat op. Er is niet echt iemand die het hoogste woord heeft aan tafel. Of het moet coach Anema zelf zijn. Geen schaatser die als een aap op het hoogste punt van de apenrots zit. Er wordt over en weer gedold, serieus geëvalueerd over de trai ningsdag en hier en daar worden wat privébelevenissen uitgewis seld. „In deze ploeg passen geen grootbekken", stelt Bergsma. Acht maanden geleden was Bergs ma de regisseur van zijn tot dus verre mooiste prestatie in zijn schaatsloopbaan. De hoofdrolspe ler in een koningsdrama. Hij troef de Sven Kramer af op de tien kilo meter en veroverde olympisch goud. Maar een veranderde status, nee daar wil Bergsma niets van weten. Er ligt dan weliswaar een gouden plak in een laatje in het huis dat Bergsma sinds kort met zijn verloofde Heather Richardson bewoont, maar waarom zou je daar anders om gaan doen. „Ik hou niet van mensen die daardoor veranderen", zegt Bergsma. Zijn verloofde knikt. Richardson is tijdens het trainingskamp nabij de Duitse schaatsstad Erfurt veelal niet ver uit de buurt van haar toe komstige man te vinden. Haar plek aan tafel bevindt zich vaak naast die van Jorrit en wanneer aan de rand van de ijsbaan de ve ters van de schaatsen worden ge strikt, zitten de twee naast elkaar, ver weg van de overige ploeggeno ten. Sinds het einde van het afgelopen schaatsseizoen is Richardson va ker dan ooit in de nabijheid van haar verloofde. Eerst ging Bergs ma mee naar Amerika voor een welverdiende vakantie, daarna richtten de twee hun nieuwe huis in Aldeboarn in. En verder werden ze ook nog eens ploeggenoten. „Jorrit is niet veranderd", zegt ze. „Hij is 'humble' als altijd." Beschei- Ik ben geen leiderstype en dat hoefik ook niet te worden. den, nederig. „Nee, hij is niet echt de leider van de groep. Die is er niet echt." Dat ze vaak naast Bergsma te vin den is, is niet zo vreemd. De twee zijn gek op elkaar. „Het is heerlijk om Jorrit elke dag te zien", zegt ze. „Beter dan dat we elkaar vijf maanden niet zien, zoals vorig jaar." Bovendien is hij ook haar leraar. „In het begin was het wennen bij een Nederlandse ploeg. Ik ver stond tijdens het eten niets van de gesprekken. Dan vroeg ik Jorrit waar het over ging, maar hij haal de zijn schouders op en zei dat-ie het niet wist. Nu vertaalt-ie geluk kig wat meer voor me." Bovendien volgt ze in de avond uren achter de computer Neder landse lessen. „Ik pik de onderwer pen nu op. Jorrit probeert mijn le raar te zijn. Als we samen zijn, oe fen ik met uitspraak." Op zijn beurt knikt Bergsma. „Ik ben haar de hele tijd aan het corrigeren. Een beetje als een schoolmeester ja." Een niet al te beste, fluistert Richardson trouwens. Het beeld dat de twee veel naar elkaar toe trekken, klopt wel. „Dat komt vooral omdat ze de taal nog niet onder de knie heeft." Het staat de integratie in de ploeg niet in de weg. Richardson voelt zich vol gens Bergsma steeds meer op haar plaats. Het was Bergsma die het balletje opgooide voor de ogen van Jillert Anema. „Vier jaar terug zei Jillert al eens dat het er technisch niet Jorrit kan ook nog wel wat van mij leren. Ik kan de start wel met hem oefenen. uitziet wat Heather doet, maar dat haar vechtlust hem zo aansprak." Toen er met de nieuwe sponsor Clafis plannen werden gesmeed een vrouwenploeg op te starten, „heb ik het tussen neus en lippen door maar weer eens gezegd." Bergsma is gelukkig nu de vrouw die hij liefheeft, zo dicht bij hem in de buurt vertoeft. „Het is bijzon der dat ze de oversteek voor jou maakt. Het gaat nu heel erg goed. Ze heeft de gondelvaart in Alde boarn ook al meegemaakt." Ri chardson: „Heel speciaal. Zeker hoe de mensen in zo'n dorp met elkaar omgaan. Het is klein, maar niet te klein." In dat dorp aan de Boarn is Jorrit Bergsma nog altijd dezelfde Jorrit Bergsma als die van voor Sotsji. „Ze kijken niet anders naar me. Gelukkig niet." Echt gecasht heeft hij niet na zijn olympische presta ties. „Daarvoor zijn er wat te veel kampioenen. Maar je wordt na die gouden plak wel wat vaker her kend op straat." Maar een ander mens? Nee. Een andere sporter dan? Ook niet. Twee keer schudt Bergsma resoluut zijn hoofd. „Ik ben geen leiderstype en dat hoef ik ook niet te worden." Ook Anema ziet de Bergsma van voor de Olympische Spelen nog als dezelfde als erna. Zijn pupil heeft wel een minder onbezorgd leven, meer verantwoordelijkhe den. Of dat op het ijs zijn weerslag kan hebben. „Dat moeten we maar even zien", zegt Anema. „Voorlopig heeft hij de eerste ma rathonzege al weer in de pocket." Marathons. Het woord is ge noemd. Bergsma voelt zich ook na olympisch goud en brons nog al tijd meer marathonschaatser dan langebaanman. Natuurlijk is lange baanschaatsen leuk, is hij ook in die tak nog ambitieus. Hij wil dit seizoen eens proberen te allroun- den, ook al ligt de 500 meter hem geenszins. Maar goed, er moeten er ook centen worden verdiend en dat is op de langebaan net wat makkelijker dan in de marathon. Die laatste discipline is echter zijn AMSTERDAM - De toestand van gangmaker Cees Stam is nog steeds kritiek. Dat heeft zijn fami lie gisteren kenbaar gemaakt. De 68-jarige ex-wereldkampioen kwam dinsdag op de tweede dag van de Zesdaagse van Amsterdam zwaar ten val tijdens een dernyra- ce. Onderzoek in het VUmc in Am sterdam heeft uitgewezen dat Stam vlak voor het ongeval is ge troffen door hartritmestoornis sen, waardoor de crash is veroor zaakt. Stam werd naast de baan ge stabiliseerd en vervolgens naar het VUmc gebracht voor verdere behandeling en onderzoek. Gesink staat te stralen op het po dium. Hij vindt het echt leuk om op zoek te gaan naar de synergie met de schaatsers. De Achter hoeker barst daarnaast weer van de ambities. „Ik heb helemaal geen last meer gehad van mijn hart", laat hij opgelucht weten. Óp zijn 28e is Gesink klaar om de we reld nog eens te laten zien wat hij in zijn mars heeft. Hij heeft er zin in om in de komende Tour de France samen met Wilco Kelder man de kar te trekken voor Team- Lotto. De nieuwe sponsor werkt verfris send op de man die begin dit jaar nog aanhikte tegen een serieus hartprobleem. De operatie in mei is geslaagd, nu moeten alleen de lottoballetjes iets meer geluk zijn kant op laten rollen. Tot dusverre êE door Norbert Kleinherenbrink AMSTERDAM - Sven Kramer heeft gisteren in zijn column in De Tele graaf fel uitgehaald naar de interna tionale schaatsbond ISU. Volgens de meervoudig olympisch en we reldkampioen is de wedstrijdkalen der voor het komende seizoen nog nooit zo vol geweest. Sven Kramer windt zich op over de schaatskalender. Die is in zijn ogen veel te vol. „Puur wanbeleid van de ISU." Bergsma heeft geen praatjes gekregen door Johan Stobbe Jorrit Bergsma Heather Richardson door Ad Pertijs I Robert Gesink kan bij de presentatie van TeamLotto-Jumbo even zijn sores vergeten, foto Dick Soepenberg/Hollandse Hoogte UTRECHT - Als in Utrecht de geel zwarte slingers feestelijk naar bene den dwarrelen, vergeet Robert Ge sink even de sores waarin hij nu weer zit In het ziekenhuis van Zwol le moet zijn zwangere vrouw Daisy waarschijnlijk tot eind januari de ge boorte van hun tweede kind af wachten. „Natuurlijk staat je hoofd op dit moment niet naar dit soort dingen", zegt hij over de spetteren de aftrap van wieier- en schaats ploeg TeamLotto-Jumbo in het nieu we Tivoli-Vredenburg. „Maar het is al drie dagen rustig en mijn vrouw zei me dat het voor mij goed is om even wat anders te doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46