Bas van den Ouden in liefdevolle herinnering Verdriet om verlies van je zoon draag je altijd met je mee. ZEELAND 39 21 november 2000 - 5 juli 2010 In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verdergaat. Bas wilde heel graag naar Legoland. In de zo mer van 2009 kwam zijn droom uit. Een ondeugend, grappig ventje was Bas. Niet te beroerd om kattenkwaad uit te ha len. Die met zijn broer Rik altijd van alles uitvrat. „En die het enorm naar zijn zin had volgens mij. Hij zag geen problemen. Bas dwarrelde altijd overal tussendoor", vertelt zijn moeder Annita van den Ouden uit Zierikzee. Tot Bas juveniele derma- tomyositis (JDM) kreeg. Een vrij zeldzame chronische ontstekingsziekte. Nog geen vier maanden nadat de diagnose was ge steld, overleed Bas - negeneneenhalf jaar oud. Medio februari van dat jaar werd duidelijk dat er iets mis was. Maar rond die tijd over leed een klasgenootje en het was dus niet zo gek dat Bas niet lekker in zijn vel leek te zitten. „Hij zag er niet zo best uit toen, maar dat dringt niet direct tot je door. Hij was ook korzelig en kriegelig, totaal niet zo als we Bas kenden. We dachten toen: hij heeft echt heel veel last van het overlijden van Isabel." Maar er was meer. Bas had plekken over zijn hele lijf, die deden den ken aan psoriasis. „Eind februari zijn we op wintersport gegaan, met allemaal zalf jes en smeerseltjes. Bas heeft toen nog een middag niet geskied omdat hij zo moe was. En hij moest spugen. Hij at ook niet meer. Een soort griepachtige verschijnselen. Het ging gewoon allemaal niet zo lekker op dat moment." Ergens half maart gingen de alarmbellen bij Annita rinkelen. Bas lag alweer een paar dagen ziek thuis op de bank en ze had net bedacht dat ze de volgende dag toch nog maar eens met hem langs de huisarts moest gaan. „Maar ik zag hem bij de was bak staan 's morgens. Dat beeld zie ik nog zo goed voor me. Ik dacht opeens: dit is niet goed. Ik moet niet morgen, ik moet vandaag." Vanaf dat moment kwam alles in een stroomversnelling terecht. De huisarts zorg de voor een snelle afspraak bij de dermato loog, die binnen twee minuten de woor den juveniele dermatomyositis liet vallen. - Eén van de kinderartsen in Goes, die toe vallig in Utrecht op deze ziekte was gepro moveerd, bevestigde de diagnose en ver wees onmiddellijk door naar de specialis ten van het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht. Wat volgde was een periode van onderzoek en zware behandeling met onder meer prednison. JDM tast zowel huid als spieren aan en Bas kon steeds min der. „We zijn begin mei een rolstoel gaan halen. Bas had de kracht niet om ver te lo pen. Maar geen haar op mijn hoofd die er toen aan dacht dat het wel eens zo zou kun nen aflopen. Hij moest wel twee jaar lang aan de prednison en methotrexaat, hij was wel ziek. Maar verder: het komt goed. Over een jaar of zo gaat het wel weer beter met hem." Het was een periode van ziekenhuis in, zie kenhuis uit. De behandelingen waren pit tig en Bas had te dealen met allemaal bij verschijnselen van de zware medicatie. Toch was het niet alleen kommer en kwel, die - achteraf gezien - laatste maanden. „Hij kon erg genieten van haring. Hij had van die vreetmanies, dat brengt die pred nison met zich mee. Dan kwamen de opa's en oma's langs met haring en dan lag hij dat hier op de bank te eten. En op 5 mei zijn we naar Renesse gegaan. Hij wilde zo graag van zijn eigen geld lego kopen. Daar was hij gek van. Toen heeft hij daar een le goauto gekocht en daar heeft hij 's avonds heerlijk aan zitten knutselen. Ieder jaar op 5 mei als We'll meet again komt, zie ik hem nog staan aan tafel. Die dag denk ik nu 's avonds altijd...mmmm, goh. Dat is zo iets raars." Vier weken voor zijn overlijden ging het mis. Bas' longen bleken aangetast door ont stekingen en hij belandde op de IC in het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam, waar hij na een week op een quarantaineka mer werd gelegd. „Die avond heb ik echt op de gang op mijn hurken gezeten en me gerealiseerd dat dit het einde wel eens zou kunnen gaan zijn. Als een hoopje zat ik daar. Mensen, hoe moet dat nu? Stel dat Bas overlijdt, hoe gaan wij dan verder met leven?" Met zijn ouders Rob en Annita en broer Rik voortdurend in de buurt haalden artsen en verpleegkundigen alles uit de kast om het leven van Bas te redden. Hij werd aangesloten op een hart-longmachi- ne en doorlopend verzorgd en bewaakt. „Ik heb absoluut het gevoel dat er alles aan is gedaan. Dat maakt het, denken wij, ook wel makkelijker om er mee om te gaan. Dat stukje kun je laten rusten. Daar hoefje niet tegen te vechten. Dat is afgerond, daar speelt niks meer voor ons. Dat is goed zo als het was." Want Bas overleed. Vrijdag werd besloten dat maandag de hart-longmachine zou wor den ontkoppeld. „Ja, je wilt hem vasthou den. Maar dat kan niet. Eén van de ver pleegkundigen heeft letterlijk tegen ons ge zegd: de grootste vorm van liefde is losla ten. En dat is wel zo hè, hoe moeilijk dat ook is. Want hij zit altijd in mijn hoofd. Maar ik mag zijn leven niet verlengen ten gunste van mij. De manier waarop het ge gaan is, is goed. En te accepteren voor ons. We hebben echt afscheid van ons ventje kunnen nemen. Hij is in mijn armen over leden, met Rob en Rik om ons heen." Trots is Annita op het gevecht dat haar zoon Bas leverde. Trots is ze ook op haar oudste zoon Rik. „Wij zien dat hij zijn broertje mist. Rob heeft altijd gezegd: voor hem is het eigenlijk nog het allerergste. Hij mist zijn maatje. En daar heeft hij wel ge lijk in. Natuurlijk is het voor ons erg, maar Rik kreeg dat broertje er maar gewoon bij en ze konden het geweldig goed vinden sa men. Ze hadden het supergoed met elkaar en dan ben je opeens alleen." Bas had, denkt Annita, nooit gewild dat zij na zijn overlijden bij de pakken neer zou den gaan zitten. „Dat is het voordeel als je kind 9,5 is, dan kun je dat nog wel enigs zins bedenken. Maar daarnaast, moet je zien hoe snel je kind, hoe snel iemand, kan overlijden. En dan zou je daar maar een beetje gaan zitten sippen en doen." Niet dat het altijd makkelijk is om positief te zijn, erkent Annita meteen. „Ik ben geen wonderwoman. Natuurlijk kom ik steeds dingen tegen die verdriet doen en natuur lijk mis ik hem. Dat staat buiten kijf. Maar jezelf slachtoffer vinden, vind ik niet wer ken. Daar word je geen beter en leuker mens van en het betekent waarschijnlijk ook dat mensen zich van je af gaan keren. Waardoor je jezelf nog zieliger vindt." Om meer bekendheid aan JDM te geven en om geld in te zamelen voor onderzoek („We hebben ook zoveel frustratie en machteloosheid bij de artsen gezien") richt ten Rob en Annita na het overlijden van Bas de BAS Stichting op. Dankzij de eerste donatie is inmiddels een eerste onderzoek gestart en heeft de BAS Stichting JDM al op vele plaatsen in de kijker gezet. Hoe druk ze het er soms ook mee heeft, het geeft Annita energie. „Je hoopt via de stich ting mensen een beetje te kunnen helpen. Dat vind ik echt mooi om te doen. Ik heb er zelf ook veel van geleerd." En ook dat helpt bij het omgaan met verdriet. Want spreek Annita niet van Verwerken'. „Gooi je het dan in een kast ofzo? Je verwerkt af val, je verwerkt dit toch niet? Bas zit in ons DNA. Hij zit in mij verweven en ik draag dat verdriet mijn leven lang mee. Dat is niet te verwerken. Dat is er gewoon. Ik moet een manier vinden om het bij me te houden en mee te dragen. We moeten met dat verdriet om leren gaan." ZATERDAG 25 OKTOBER 2014 Bas zit in ons verweven door Esme Soesman Hebt u ook mooie herinneringen aan een dier bare die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze ru briek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118-434003, chefnieuws@pzc.nl. De 'mannen' van Annita, vlnr: Bas, Rik, Rob en hond Joep. Oktober 2009

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39