Robesin betaalt voorschot terug Legergroen overduidelijk aanwezig Eén op de tien Zeeuwse huurders dreigt huur niet te kunnen betalen Nacht van de nacht HERDENKING SLAG OM DE SCHELDE 30 ZEELAND 66 Achter mijn rug om belt Babijn vervolgens de commissaris Een lange stoet legervoertuigen trekt vandaag door Zeeland vanwege de 70e herdenking van de Slag om de Schelde. zaterdag Vorige week zat er bij deze krant een com plete bijlage over de Nacht van de Nacht, die vanavond gehouden wordt. Alweer voor de tiende keer be greep ik. Ik moet eerlijk zeggen dat ik er nog nooit van had gehoord tot dat mijn kameraad Tonnie Die- leman vorig jaar vertelde dat hij tijdens De Nacht van de Nacht bovenop de Lange Jan in Middelburg had opgetreden. In het donker. Het was te gek ge weest. De Nacht van de Nacht is een jaarlijks evenement dat georga niseerd wordt door de Natuur- en Milieufederaties. Doel van het evenement is aandacht vra gen voor de gevolgen van licht vervuiling. Op tal van plaatsen in Nederland, en dus ook in Zeeland, vinden activiteiten plaats die stilstaan bij de schoonheid van de duisternis. Het is echt wijdverspreid. Van Oostburg tot Nieuwerkerk en van Hulst tot aan Renesse valt er vanavond wat te beleven. Trekt er op uit!, zou ik zeggen. Dat doe ik ook. Ik vind het wel leuk, zo'n evenement waarbij enerzijds aandacht gevraagd wordt voor een ideëel doel (lichtvervuiling) maar er ook al lerlei activiteiten zijn. Je zou strikt genomen ook alleen de lichten kunnen doven, maar het wordt nog veel leuker als je vervolgens van alles in het don ker gaat doen. Ik ga gitaar spelen in het don ker. Dat wordt een hele klus, want ik ben niet zo'n goeie gita rist Een paar akkoorden en een hoop onzin uitkramen, dat lukt meestal wel, maar of ik in het donker de juiste snaren weet te raken, dat vraag ik me af. Gelukkig doet Paul mee en die kan wel fatsoenlijk gitaar spe len. We moeten alleen nog be slissen welke liedjes we gaan doen. Ik voel wel wat voor 'Ik hou niet van Madammen met een bontjas' van Urbanus. Het is tenslotte een avond die geor ganiseerd wordt door de Na- tuur- en Milieufederaties, die zullen trots op ons zijn. En het is ook nog eens echt een hele grappige tekst. Ontzettend pas send dus. Vooral omdat het maar twee akkoorden heeft, dat moet lukken in het donker. Het 'gesjoemel met fractiegeld' is bij commissaris van de koning Han Polman in een brief aange kaart door Robesins fractiegenoot Francois Babijn. Polman heeft daarop de Statengriffie de op dracht gegeven voor een onder zoek. Daaruit blijkt dat Robesin ruim 1600 euro aan rekeningen heeft betaald voor de verkiezings campagne van de afdeling Terneu zen. Dat bedrag is gebruikt voor het maken van flyers, verkiezings posters, dvd's en een lokale partij bijeenkomst. Volgens de Staten griffie mag de fractievergoeding die de partijen in Provinciale Sta ten jaarlijks krijgen ter ondersteu ning van hun werk, niet worden gebruikt voor verkiezingen voor de gemeenteraad. Volgens Robesin ging het puur om een voorschot uit de partijkas, 'omdat het bestuur niet snel ge noeg over de brug kwam'. In een gesprek met de Statengriffie heeft hij toegezegd het betwiste bedrag uit eigen zak te zullen terugstor- NIEUWDORP - Vrijwilligers van het Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp treffen vrijdagmiddag de laatste voorbereidingen voor de bevrijdingsrit. In een grote loods staan ongeveer tien voertuigen gestald, die alle maal meerijden met de tocht. De vrijwilligers plaatsen Canadese en Amerikaanse vlaggen, laden ac cu's op, vullen olie bij en controle ren en pompen banden op. Dat laatste is een grote klus, vertelt André Brasser. Zijn collega's lig gen onder een trailer, samen met een compressor. „Het ding heeft 26 banden!" Op de trailer staat een 'buffalo', een enorm amfibievoertuig. „Die hebben we er vorige week met heftrucks op getild." Het is één van de meest bijzondere voertui gen die het publiek vandaag te zien krijgt tijdens de rit. „Ze zijn er de Westerschelde mee overge stoken", weet Brasser. „Het is voor 't eerst dat zo'n buffalo weer hier is na de oorlog." De vrijwilligers zijn vorige week meerdere avonden bezig geweest om het voertuig van belettering te voorzien. Het voertuig heeft de naam 'Spider' gekregen. „Gene raal Wilhelm Daser wilde zich al leen overgeven aan een tank macht. Daarom stuurden de gealli eerden buffalo's naar de Markt in Middelburg. Spider was de naam van de eerste buffalo die de stad inreed", vertelt Tommie de Kok uit Lewedorp. „Ik vind het mooi dat je dit soort voertuigen met his torische waarde op de weg houdt." De Kok, die ook vrijwilliger is, rijdt tijdens de bevrijdingsrit in een donkerblauwe kleine Austin Ik vind het mooi dat je dit soort voertuigen met historische waarde op de weg houdt vrachtwagen. Hij kocht het voer tuig uit 1940 zo'n zestien jaar gele den. Sindsdien heeft hij hem sa men met zijn vader helemaal ge restaureerd. „Hij ziet eruit als een schattig au tootje, maar het is een wolf in schaapskleren. Hij kan ontzettend hard rijden." De Austin is zeldzaam, zegt De Kok. „Dit soort wagens werden in de oorlog als ambulance of als brandweerauto gebruikt. Er be staan nog maar heel weinig van dit soort wagens. Deze is van de firma Stokvis in Rotterdam ge weest. Vaak werden de voertui gen verstopt bij boeren, omdat ze anders ingenomen werden door de Duitsers. Waarschijnlijk is dat met deze ook gebeurd. Ik vind het goed dat er niet alleen legervoer tuigen meerijden in de tocht. Zo krijg je een beter beeld van die tijd." Na al die jaren klussen, is De Kok apetrots dat hij met zijn opge knapte auto onderdeel is van de stoet. „Vijfjaar geleden, toen het Bevrij dingsmuseum opende, reed ik ook mee met zo'n tocht. Dat was geweldig. Toen we Kruiningen binnenkwamen, gooiden mensen met bloemen. Bij een verzorgings huis in Goes stonden mensen met tranen in de ogen. Die erva ring gaf me een hint van hoe het destijds voor de soldaten moet zijn geweest." ten op de fractierekening. Dat is inmiddels ook gebeurd, blijkt uit bankafschriften en een verklaring die de provincie gisteren liet uit gaan. Robesin dreigt nu van zijn kant met inschakeling van een deur waarder om het partijbestuur te dwingen hem dat geld te vergoe den. Het bestuur weigert dat voor alsnog. Hij is woest op de 'achter bakse actie van Babijn'. „We heb ben het hier samen over gehad. Achter mijn rug om belt Babijn vervolgens de commissaris. Dan komt Babijn aanzetten met docu menten op basis waarvan hij zegt zijn bevindingen te baseren. Maar die documenten heeft hij potver- dikkeme van mij gekregen!" Babijn heeft de Statengriffie laten uitzoeken of Robesin persoonlijk aansprakelijk is voor besteding van het fractiebudget. Uit het ex terne juridische advies dat is inge wonnen, blijkt evenwel dat die verantwoordelijkheid op de gehe le fractie rust. Het bestuur ver wijt Robesin dominant en solis tisch optreden en wil hem niet meer op de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen. Babijn wil nog steeds niet reageren. Ondanks de eerdere oproep aan defensiepersoneel niet meer in uniform te reizen in het openbaar vervoer, zal het legergroen dit en komend weekeinde in Zeeland na drukkelijk aanwezig zijn. Naast de gebruikelijke stoet aan histori sche voertuigen die in 1944 wer den ingezet bij de bevrijding van Zeeland, zijn landmacht, lucht macht en marine ook present met eigentijds materieel. Volgens De fensiewoordvoerder Joost Margés is de aanslag op twee militairen in Canada deze week geen reden om gelijk in een kramp te schie ten en de bijdrage aan het pro gramma aan te passen. „We zijn gewoon aanwezig zoals we ons al tijd manifesteren bij dit soort gele genheden." Het lijkt tegelijkertijd een beetje tegenstrijdig om juist een zo'n omvangrijk militair vertoon te be veiligen. Maar op het moment dat het kordon langs de bevrijdings route naar Bergen op Zoom trekt of demonstraties geeft, zijn de mi litairen met andere zaken bezig dan met hun eigen veiligheid en dat van de omgeving. Dus zou een extern wakend oog niet over dreven zijn. Maar móchten er al bijzondere veiligheidsmaatrege len gelden (bijvoorbeeld een dro ne die de boel vanuit grote hoog te in de gaten houdt) dan worden daar geen mededelingen over ge daan, zegt Margés. Bij de officiële herdenking maan dag in Bergen op Zoom zijn ook prins Maurits en de Canadese gou verneur-generaal aanwezig. Landelijk gezien dreigde in 201213 procent van de huurders hun huur niet meer op te kunnen brengen, aldus het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL). Dat is een verdubbeling ten opzichte van 2002. In totaal zitten zo'n 384.000 huurders in de gevarenzo ne. „Door de toenemende werk loosheid en achterblijvende loon ontwikkeling zijn er steeds meer huurders van wie het inkomen niet langer toereikend is voor de netto huurlasten en uitgaven voor het levensonderhoud", aldus het onderzoeksinstituut. Het is nog maar de vraag of de po sitie van deze huurders verbetert door economisch herstel, zeggen de onderzoekers. Er moet reke ning mee worden gehouden dat bij veel huurders de emmer over loopt door de recente jaarlijkse huurverhogingen. Dat geldt in het bijzonder voor huurders die nét niet (meer) in aanmerking ko men voor huurtoeslag. Bij mensen met een koopwoning zijn de problemen minder groot. Bij één op de zeven Zeeuwen is het koophuis minder waard dan de hypotheek. En is er dus sprake van een potentiële restschuld. Landelijk is dat bij één op de vier het geval. Wat een huishouden gemiddeld kwijt is aan wonen, varieert fors tussen regio's. Eigenaars van koop woningen betaalden in 2012 in Amsterdam en het Gooi maande lijks gemiddeld 610 euro. Huisei genaren in Zeeuws-Vlaanderen waren gemiddeld 370 euro kwijt. Onder huurders is de regionale va riatie een stuk geringer. Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde MIDDELBURG - Fractievoorzitter Jo- han Robesin van de Partij voor Zee land had de afdeling Terneuzen geen voorschot mogen verstrek ken uit het budget van de Staten fractie, ter ondersteuning van ver kiezingsactiviteiten. Dat conclu deert de Statengriffie op basis van onderzoek naar besteding van het fractiebudget in 2014. Buffalo en Austin door Cornelleke Blok Tommie de Kok door Marcel Modde Johan Robesin, Partij voor Zeeland VLISSINGEN - Het ministerie van De fensie ziet geen aanleiding voor extra beveiligingsmaatregelen rond de herdenkingsfestiviteiten van de Slag om de Schelde. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Steeds meer huurders lopen het risico de huur niet meer te kunnen betalen omdat ze te wei nig inkomsten hebben. Eén op de tien Zeeuwse huurders zit in de ge varenzone.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30