\lrj 'Speciale aandacht voor jonge patiëntjes' ADMIRAAL DE RUYTER ZIEKENHUIS Jonge patiëntjes krijgen speciale aandacht in het ADRZ. Uw ziekenhuis heeft gespecialiseerde kinderartsen en verpleegkundigen, unieke poliklinieken voor kinderen en bijzondere werkmethoden die ook de ouders bij de behandeling betrekken. Intensieve zorg voor kinderen met kanker dicht bij huis Polikliniek voor zindelijkheidsproblemen Op de kinderafdeling in Goes komen kinderen met een oncologische aandoe ning (kinderkanker) in 'medebehande ling'. Dat betekent dat het ADRZ nauw samenwerkt met een Kinderoncolo- gisch centrum, het Sophia Kinderzieken huis in Rotterdam. Vanaf 2016 heeft Nederland één groot centrum voor Kin- deroncologie, het Prinses Maxima Cen trum, waar we dan mee werken. Meebehandelen betekent ook dat een deel van de behandeling dicht bij huis kan en dat is natuurlijk heel fijn voor kind en gezin. Kinderen met kanker komen op de afde ling voor chemotherapie als ze ziek zijn na chemo, voor (bloed)onderzoek, bloedtransfusie en voor vragen. Voor de kinderen die ziek zijn na een chemokuur heeft de kinderafdeling een speciale ge ïsoleerde kamer. Protocollen en zorg plannen garanderen een uitstekende zorg. De verpleegkundigen worden ge regeld bijgeschoold in het Prinses Maxima Centrum. Miranda Nagtzaam en AstridTholenaar, kinderoncologieverpleegkundigen: "Als kinderen de diagnose kanker krijgen, verandert het leven van het kind en het gezin. In de loop van de behandeling worden kind en ouders de experts. De rol van de dokters en verpleegkundigen verandert mee. In het begin geven wij de informatie en helpen wij sturing te geven in het gezin. Na een tijdje kunnen de ouders en het kind heel goed bepa len wat goed voor ze is. Wij zijn er trots op dat we deze expertise hebben kun nen opbouwen, samen met de kinder artsen en dat we zoveel vertrouwen krijgen van deze kfnderen." Zorg voor kinderen met epilepsie De StartPoli Epilepsie helpt kinderen met epilepsie en hun ouders. De diagnose epilepsie is niet altijd eenvou dig te stellen en de juiste behandeling is maatwerk. Kinderneuroloog Frank Visscher en epilepsieconsulent William Westerweele nemen in het eerste ge sprek met ouders en kind door wat de diagnose epilepsie betekent en welke gevolgen epilepsie kan hebben op het dagelijks leven. William Westerweele-. "Je kunt onze zorg vergelijken met een sportwed strijd. Om een wedstrijd te winnen, moetje goed starten. Zo is het ook met de zorg voor kinderen met epilepsie. Vroeg beginnen met informatie en be geleiding voorkomt vaak problemen." De StartPoli Epilepsie werkt inten sief samen met expertisecentra zoals Kempenhaeghe en onder wijscentrum de Berkenschutse. Daarnaast is er veel contact met de er varingsdeskundigen van de patiënten vereniging. De zindelijkheidspoli is een onderdeel van de algemene Kinder- en Jeugdpoli- kliniek van het ADRZ. Hier komen kin deren die problemen hebben met zindelijkheid. Eerst onderzoekt de kin derarts of er lichamelijke oorzaken zijn. Als dat zo is, dan geeft de kinderarts ad vies en als het nodig is, worden medicij nen voorgeschreven. Is het probleem hardnekkig of complex, dan worden kinderen doorverwezen naar de speciale zindelijkheidspoli. Daar wordt onder meer gekeken naar de leef tijd en het ontwikkelingsniveau van het kind. De behandeling is zoveel mogelijk poliklinisch, zodat de jonge patiënt weer snel naar huis kan. Maar soms is een opname op de kinderaf deling nodig. De zin delijkheidspoli werkt nauw samen met kinderbekkenbodem- fysiotherapeuten in de regio. Hulp om diabetes bij kinderen te 'managen' Mariette Collignon is kinderverpleeg- kundige en kinder-urotherapeut. "Wij behandelen kinderen vanaf zes jaar. Meestal gaat zindelijk worden vanzelf. Maar sommige kinderen hebben pias ongelukjes, vaak terugkerende urine weginfecties of last van bedplassen. Dat is erg vervelend. Kinderen schamen zich ervoor en het kan ook pijnlijk zijn. Samen met de kinderarts onderzoeken we het probleem en met de ouders maken we een behandelplan. Vaak is dat een trai ning op maat, waarbij we extra hulp kunnen inschakelen van een bekken- bodemfysiotherapeut, een orthopeda goog of een uroloog." t Voor kinderen met type I diabetes en hun ouders zijn structuur en controle erg belangrijk. Het gedrag van een kind kan ge volgen hebben voor de dia betes en als het niet lekker loopt, voelen ouders zich hul peloos en machteloos. Dit kan leiden tot onderlinge erger nissen en ruzies. Het ADRZ werkt met de methode 'Geweldloos verzet', geïnspireerd op de leer van Gandhi, Mar tin Luther King en Nel son Mandela. Deze werk wijze versterkt en stimuleert de posi tieve kanten van het kind. Aafke van der Hoop is orthopedagoog- generalist bij het ADRZ. Samen met kin derarts Eric Sulkers en hulpverleners van Juvent werkt zij met de methode 'Ge weldloos verzet'."Elk gezin is anders,elke ouder en elk kind is anders. Als je kind diabetes heeft, dan is het voor ouders soms moeilijk om de juiste weg te be wandelen en antwoord te vinden op het gedrag va'n je kind. Ons doel is dat kind én ouders leren er goed mee om te gaan." Zonder pijn op de Spoedeisende Hulp Een prikje of een wondje hechten? Som mige kinderen worden al bang bij de ge dachte. Het ADRZ werkt daarom aan een pijnvrije Spoedeisende Hulp. Als kinde ren op de afdeling Spoedeisende Hulp (SEH) komen, kunnen ze een roesje krij gen. Dat voorkomt onnodige pijn en angst bij medische ingrepen. Het roesje is een middel dat wordt toe gediend via een infuus. Het werkt binnen een paar minuten en na een paar minuten is het ook alweer uitgewerkt. SEH-arts Egon Zwets:"Het kind gaat er niet van slapen, maar het angstgevoel gaat weg en je voelt minder snel pijn. De-meeste kinde ren herinneren zich na de behandeling alleen een prettig gevoel. Soms zeggen ze:'Ik voel me zweven!'Een heel verschil met de paniek die vroeger wel eens kon ontstaan." Het roesje past heel goed bij de nieuwe richtlijn van het Centraal Begeleidings Orgaan (CBO). Die richtlijn zegt dat een Heeft u vragen of wilt u reageren? Stuur dan een e-mail naar info@adrz.nl. Meer informatie over uw ziekenhuis staat op www.adrz.nl. behandelaar alles uit de kast moet halen om te voorkomen dat een kind tijdens een behandeling angst of pijn ervaart. Je mag een kind tijdens een behandeling bijvoorbeeld ook niet vasthouden: Egon Zwets: "Kinderen kunnen door te veel stress trauma's of angststoornissen op lopen." Alle artsen en verpleegkundigen van de SEH en de Kinderafdeling volgen een training, zodat zij het middel op de juiste manier kunnen gebruiken. Of O o j c ^3 Miranda Nagtzaam Astrid Tholenaar O 3' O 0 N 0 0 c= (/y 0 O) 3 0 O 3- 0 5 0 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28