Kindregelingen gaan op de schop 'Een ander verwennen, maakt mij gelukkig' geld en goed tfifc 18 WERKEN <Uv=r Voor ouders komt er in 2015 een eind aan de brij van kindregelingen. Van de huidige elf kindrege lingen blijven er maar vier over: kinderbijslag, kindgebonden bud get, combinatiekorting en kinder- opvangtoeslag. Regelingen als alleenstaande ouderkorting en ouderschapsverlof vervallen of gaan op in de overgebleven rege lingen. Vooral gescheiden ouders gaan dit financieel merken. Voor gezinnen waarin de ouders sa menzijn, verandert weinig. De belangrijkste verandering is een kleine bezuiniging op de kin derbijslag. De kinderbijslag wordt in 2015 niet aangepast aan de infla tie en blijft dus even hoog. Daar naast verdwijnen de tegemoetko mingen voor ouders met thuiswo nende gehandicapte kinderen en ouders met schoolgaande kinde ren onder de 18 jaar. Ouders van gehandicapte kinderen hebben vanaf volgend jaar wel recht op dubbele kinderbijslag. Voor gescheiden ouders gaat er veel meer veranderen. Volgend jaar krijgen alleenstaande ouders dezelfde uitkering als alleenstaan den zonder thuiswonende kinde ren. Dat geldt voor alle uitkerin gen, van zowel de gemeente als van de Sociale Verzekeringsbank (SVB), zoals de bijstand en de AOW. De uitkering wordt lager omdat de overheid wil dat alleen staande ouders er financieel op vooruitgaan als zij gaan werken. Daarnaast verdwijnt voor geschei den ouders de alleenstaande ouderkorting, een korting op de inkomstenbelasting voor ouders die geen fiscale partner hebben. In plaats daarvan wordt het kind gebonden budget, een extraatje voor ouders met een lager inko men, uitgebreid. Niet alleen ko men meer ouders in aanmerking doordat de inkomensgrens naar beneden gaat. Ook gaan de bedra gen flink omhoog. Al die veranderingen kunnen in vloed hebben op de hoogte van de kinderalimentatie. „Zowel het inkomen van de ontvanger als van de betaler kan erdoor verande ren. En bij het vaststellen van de kinderalimentatie wordt gekeken naar draagkracht", verklaart me diator Anne-Marie van Doorn. De ex die alimentatie betaalt, kan geen bedrag meer aftrekken van de belasting door het verdwijnen van de aftrekpost levensonder houd voor kinderen. Sommige ontvangers van kinder alimentatie kunnen door de aan passing van de kindregelingen daarentegen aardig wat op voor uitgaan. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting bereken de dat alleenstaande werkende ouders met een inkomen rond Zeg Lingo, dan zeg je Lucil le Werner. Ze was acht jaar lang de koningin van de quiz met letters en bal len. De presentatrice kreeg een ko ninklijke onderscheiding voor haar inzet om gehandicapten posi tief in het nieuws te krijgen. Ze woont met haar man in Het Gooi. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op gezelligheid. Ik pak graag een terrasje en geef moeiteloos geld uit aan een gezellig etentje met vrienden of familie. Ook verras ik mensen in mijn omgeving graag met een cadeautje. Dan kom ik net zo makkelijk met een bloeme tje, een struik of een lekkere ana nas aan. Het is gewoon leuk socia le contacten te hebben en ieder een om je heen een beetje te ver wennen. Als ik een ander met een blij gezicht zie, word ik zelf ook gelukkig." Waarop kun je best bezuinigen? „Elektriciteit. Bij ons thuis laten we vaak overal de lampen aan, ook in de kamers waar we amper komen. Onze tuin heeft in iedere hoek verlichting en met Kerstmis lijkt ons erf De Efteling wel. Met het oog op het milieu is het niet goed te praten, maar ik vind het gewoon gezellig. En Lucille bete kent licht, dus ik ben aan mijn naam verplicht wat uit te stralen. Misschien zou ik spaarlampen moeten nemen, maar dat licht vind ik zo sfeerloos. Bovendien kost het tijd voor ze helemaal op gang zijn, dus ik hou het bij ouderwets gezellige lampen." Waf was je grootste miskoop? „Bij mij zijn dat altijd schoenen. Die koop ik steeds weer zonder ze te passen, dus eigenlijk vraag ik daarmee om problemen. Laatst kwam ik weer een leuk paar laars jes tegen, met een hakje. Ik kan helemaal niet lopen op hakken, maar op zo'n moment denk ik: misschien dat het vandaag wél lukt. Dus ik nam ze mee en ging ik thuis oefenen. Nou, dat liep dus letterlijk fout. Eigenlijk weet ik allang dat het dom is mezelf ie dere keer weer wijs te maken dat het zal lukken, maar ik leer het maar niet af. En dan staat het zo veelste paar laarzen nutteloos in de kast." Wat was je beste aankoop? „Een bruine, leren jas met een makkelijke ceintuur. Ik heb hem al zeven jaar, maar vanwe ge het tijdloze model blijft hij prachtig. Het leer wordt zelfs mooier met de jaren. Ik heb die jas destijds voor 800 euro ge kocht bij een dure winkel in Amsterdam, maar hij is zijn geld waard geweest. Ik krijg nog steeds complimenten als ik er ergens mee binnenkom." Wat wil je nog kopen? „Ik heb al zeker dertig keer ge keken op de website van een prachtig hotel in Zuid-Afrika, waar ik een keer zou willen lo geren. Het staat op een prachti ge plek, aan het strand. Iedere kamer heeft er een eigen zwembad en uitzicht op de oceaan. Het eten is er formida bel en de service is op het deca dente af. Echte super-de-luxe. Ik droom er wel eens van daar met mijn man te logeren, maar één overnachting in dat hotel kost 900 euro, dus dat gaat het echt niet worden. Tenzij ik een loterij win, dan laat ik die droom uitkomen. Maar niet langer dan drie nachten, want het moet niet te gek worden." TIPS TEGEN MAILSTRESS door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Hoe gaan BN'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huishoudboekje van een nationale bekendheid. Vandaag: Lucille Werner. door Jan Vriend Lucille Werner. Open je mailbox nog maar een keer per dag. Kies een vast tijd stip, liefst het eind van de dag. Verstuur zelf geen mail meer. Te moeilijk? Beperk je tot drie mails per dag of beantwoord alleen dringende mails van anderen. Stop in elk geval met mailen met collega's. Loop even naar ze toe, pak de telefoon of spreek ze aan bij de koffieautomaat. Verstuur je toch mail? Houd die kort en zakelijk. Je boodschap of vraag omstandig inleiden is niet nodig. Je schrijft geen gezellige brief, val met de deur in huis. Wees helder in mails. Maak korte zinnen, gebruik opsommingen. En vooral: maak ontvanger duidelijk wat je nu eigenlijk van hem wilt. Zorg dat je mail compleet is. Een half uur later nóg een mail moe ten sturen om de eerste aan te vullen of te verduidelijken, maakt de stress alleen maar groter. Stuur mail alleen aan voor wie hij is bedoeld. Dus geen cc-regel. An dersom: mails die aan jou zijn ge-cc't, hoefje niet te lezen. Mail geen bijlagen, tenzij het niet anders kan. Vaak kan het anders. Inkomende mail gezien of afge handeld? Stop die in een aparte map. In de inbox horen alleen mails waarmee je nog iets moet. E-toxen: ^V.'vv"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18