F ZC In bedrijven zonder echte dress- code is het soms zoeken naar de juiste kleding. Voor vrou wen rrieer dan voor mannen. Op knalroze stilettohakken en in een rok op dijhoog- te komt Tinkelbel (haar gefluisterde bijnaam) de vergadering in wiebelen. Haar inbreng is een vera deming: ze verrast bele gen marketingcollega's met onorthodoxe ideeën, die zo in praktijk gebracht kunnen worden. Bovendien heeft ze door haar jeug digheid aansluiting bij trends op het ge bied van social media, die door senioren niet worden opgepikt. Als Tinkelbel zich vertoont, fronsen de vrouwelijke collega's hun wenkbrauwen tot rupsen; de mannen schuiven op hun stoel. Toch wordt ze, on danks haar frisse blik, niet beoordeeld op kennis en verdienste. „Mensen in correcte en nette kleding wor den serieuzer genomen dan personen die er slordig bijlopen of te veel opvallen", rea geert Nellèke Mulder, eigenares van het ge lijknamige bedrijf dat particulieren en pro fessionals adviseert over kleding, houding en gedrag. „Een overmaat aan nonchalance of te sexy kleding kun je vertalen als ge brek aan respect. Vieze nagels, een diep de colleté, opzichtige sieraden: bewaar dat voor thuis. De eerste zeven seconden bepa len grotendeels wat iemand van je vindt. Als je gaat solliciteren of een potentiële klant bezoekt, investeer dan in die eerste indruk. Dan kom je een stuk verder." Het lijkt antiek, maar kleding en uiterlijk maken anno 2014 nog steeds de man en vooral de vrouw. Dresscode, al of niet onge schreven, is vaak onderdeel van de bedrijfs cultuur en het imago. Waar mannen met een paar goed zittende pakken vaak al vol doen aan de norm, zijn vrouwen zoekende. Ze willen niet te veel opvallen, maar ook geen grijze muis zijn. Vooral nieuwkomers worstelen daarmee. Soms vragen ze een on afhankelijke mening, zoals van Mulder. Dus, wat draagt een mens het best op kan toor? „Ik maak onderscheid tussen een laag- zakelijke of hoogzakelijke omgeving", zegt Mulder. Smart casual, nette vrijetijdskle- ding, kan volgens haar in een laagzakelijke omgeving: „In het onderwijs ben je in man telpak snel overdressed. En het is niet prak tisch, als je met kleuters op de hurken zit." In een laagzakelijke omgeving kun je je wel frivoliteiten veroorloven. Maar in een hoogzakelijke milieu (bank, accountants kantoor) val je volgens Mulder beter niet uit de toon. „Daar kies je beter een donker Iemand in correcte en nette kleding wordt serieuzer genomen dan wie er slordig bijloopt pak of kostuum, met lichte blouse. Blote benen in pumps? Liever niet. Zo weinig mogelijk bloot vel, ook niet in hartje zo mer. Panty's, zomer én winter! Zorg dat ook accessoires bij elkaar passen. Dus geen bruine schoenen bij zwarte riem of tas." In sommige beroepen dragen professionals een uniform. Zo is in de medische wereld in veel functies de witte jas verplicht. Dat scheelt dralen voor de garderobekast. Na deel is dat beroepskleding onnodig afstand kan scheppen en weinig persoonlijk is. Zo voelde dat althans voor orthopedisch chi rurg Carine Gerritsma, vrouw in een man nenwereld. Zij keek samen met Mulder in de spiegel. „Na een kwakkelperiode zat ik weer lekker in mijn vel en dat energieke wilde ik graag uitstralen", zegt ze. „Van mij mocht het vrouwelijker. Met armban den, oorbellen of horloge mag ik me niet onderscheiden. Hoe dan wel? Het is verfris send als iemand met een open blik kijkt. Je krijgt niet alleen te horen welke kleuren en make-up bij je passen, maar ook welke sterke punten je kunt accentueren." Gerritsma was volgens Mulders een zomer- type: „Koele, heldere kleuren staan mij het best. Het grappige is dat ik die al had." Wat nieuwe shirts en broeken en sprekende, niet overdadige make-up volstonden om zich herboren te voelen: „Patiënten zeiden: 'wat zie je er anders uit!' Zo voelt het ook als ik door het ziekenhuis loop. Positieve uitstraling krijg je terug van anderen." NIET DOEN! WEL DRAGEN Zaterdag 25 oktober 2014 Advocaat kiest altijd partij PAGINA 16 EN 17 Afkicken van e-mail verslaving PAGINA 18 EN 19 .Werk Eén kans voor de eerste indruk door Yvonne Jansen illustratie Getty Images Kledingadviseur Nelleke Mulder reageren? geld@depersdienst.nl Een knellend tricot dat vetrollen of onderkleding benadrukt, een decol leté, een rok die opkruipt. Uggs, flipflops, sneakers. Naaldhak ken mogen, als je er goed op loopt. Een broekpak oogt snel als een be veiligersuniform. Kies je er toch voor, let dan op pasvorm en kies natuurlijke materialen. Opzichtige accessoires, jungle prints, neonkleuren. Vuurr.pde lipstick/nagellak. Kinderlijke vlechtjes. Grove breisels. Rok drie vingers boven de knie of langer, pantalon met licht uitlopen de of rechte pijpen eindigend op de wreef. Comfortabele, neutrale pumps, ballerina's, gepoetst. Zwarte of huidkleurige panty. Hoe kouder, hoe meer denier (dikker). Tas die bij kleding en schoenen past. Grote vrouwen een forsere uitvoering, kleine vrouwen liever bescheiden formaat. Los, lang haar of een staart als hygiëne telt. Geen uitgroei. Make-up niet te opvallend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15