ECONOMIE 13 NAHEFFING EUROPA Premier Rutte houdt zich nog in, maar zijn Britse collega Cameron is woedend over de extra EU-afdracht. BRUSSEL - De EU-ministers van Fi nanciën gaan onderzoeken hoe het kan dat Nederland, Groot-Brit- tannië, Italië en nog zes lidstaten plotseling vele honderden miljoe nen extra aan de Europese Com missie moeten afdragen. De Brit se premier David Cameron staat op zijn achterste benen over een naheffing van 2,1 miljard euro, nog voor 1 december te voldoen, en weigert bij voorbaat de reke ning te betalen. Voor Nederland dreigt een tegen valler van 642,7 miljoen. „Ik ga stap voor stap kijken wat er aan de hand is en niet meteen roepen dat ik niet ga betalen", aldus Rut- te na afloop van een tweedaagse EU-top. Ambtenaren van Financi ën zouden vorige week vrijdag een memo over de extra afdracht uit Brussel hebben ontvangen en bij de Commissie om ophelde ring hebben gevraagd. „Maar de Commissie heeft het niet duide lijk kunnen maken. De mist is al leen maar toegenomen." Het is gebruikelijk dat jaarlijks de statistische bronnen worden her zien, aldus minister Dijsselbloem. „Maar dan gaat het niet ineens om zo'n hoog bedrag. De ene keer betaal je wat meer, de andere keer krijg je wat terug", beaamde Ca meron. „Maar 2,1 miljard! Zoals mijn Italiaanse collega Matteo Renzi het in de vergadering zei: dat is geen cijfer, dat is een dode lijk wapen!" De Brit zei ook nog dat het geen manier is om met je partners om te gaan. „Dit helpt mensen ervan te overtuigen dat de Europese Commissie wordt be volkt door harteloze bureaucra ten." Renzi ontkende later dat hij dat gezegd zou hebben. Mark Rutte wilde het niet vertellen. Wel zei Rutte zelf een duit in het zakje te hebben gedaan, maar wat wilde hij evenmin kwijt. Italië moet 340 miljoen euro ophoesten. Daar entegen krijgen Duitsland en Frankrijk geld terug, respectieve lijk 779 miljoen euro en ruim 1 miljard. Sprake van een cheque schrijven of krijgen is er overigens niet. De lidstaten hebben elk een reke ning-courant in Brussel, die gede biteerd of gecrediteerd kan wor den. Hoe Den Haag, en de andere hoofdsteden, de afschrijving kun nen tegenhouden is niet duide lijk. De rel over de extra betalingen overheerste de topbijeenkomst. De regeringsleiders sloten donder dag een klimaatakkoord en spra ken gisteren over maatregelen die de EU moet nemen om de tegen vallende economie in Europa weer aan te zwengelen. „We zijn het erover eens dat er meer investeringen nodig zijn", al dus Rutte. „Maar ook dienen alle landen zich te houden aan de afge sproken begrotingsdiscipline, Frankrijk en Italië inclusief." Die moeten van de Europese Commis sie hun ingediende ontwerp-be- grotingen herzien omdat ze niet voldoen aan de regels voor begro- tings- en financieringstekorten. Ze hebben nog deze maand de tijd om aanpassingen in te sturen, evenals Oostenrijk, Slovenië en Malta. Er dreigt een boete voor Frankrijk als de Commissie niet instemt met de nieuwe cijfers. Volgens Rutte bemoeien de Euro pese leiders zich niet met deze procedure. „Politieke uitspraken hierover zijn gevaarlijk. Het is de Commissie die beslist." Hij zei dat de EU-leiders be nieuwd zijn naar de voorstellen die de nieuwe Commissie-voorzit ter Jean-Claude Juncker op de vol gende top in december lanceert. Juncker zegt een ambitieus plan te hebben van 300 miljard euro aan publieke en private investerin gen in 2015 tot 2017. Zoals mijn collega Renzi het zei: dat is geen cijfer, dat is een dodelijk wapen! 6 vragen over naheffing EU De Nederlandse economie is gro ter dan eerder berekend. Niet dat we daar met z'n allen rijker van worden, het is vooral een verbete ring op papier. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek vernieuwt eens in de zoveel tijd de rekenme thoden en bronnen, zodat de in komsten en rijkdom nauwkeuri ger berekend kunnen worden. Zo is er nu door koppelingen van registers en bestanden bijvoor beeld beter inzicht in salarissen en verdiensten in de zzp-econo- mie en de ICT-sector. Door deze verbeteringen en de nieuwe bere kening van het bruto binnen lands product is de economie gro ter. Daardoor stijgt de EU-af- dracht, want die is nu eenmaal ge relateerd aan de omvang van de economie. Nee. Maar Nederland behoort wel tot de landen die het meeste moeten bijleggen. Alleen het Vere nigd Koninkrijk moet met dik twee miljard euro meer betalen. Andere landen, waar de economie kleiner bleek, ontvangen juist geld. De bedragen die andere lid staten ontvangen of betalen zijn veelal beduidend lager. Eigenlijk niet. Dat de nieuwe om vang van de Nederlandse econo mie zou leiden tot een hogere EU-afdracht de komende jaren was bekend. Daarvoor heeft mi nister Jeroen Dijsselbloem (Finan ciën, PvdA) ook alvast geld opzij gezet. Het was echter niet duide lijk dat dit ook met terugwerken de kracht zou gebeuren. De reke ning die er nu ligt, gaat over de ja ren vanaf 1995. In een Kamerdebat zei Dijssel bloem dit voorjaar nog dat er geen naheffing zou komen. De re gering was dus 'onaangenaam ver rast' met de mededeling van de Europese Commissie. Het kabinet vindt van niet. Premier Rutte klonk strijdbaar toen de eis van Brussel donder dagavond uitlekte: „We gaan het tot de bodem uitzoeken." Des noods volgen er juridische stap pen, suggereerde de premier. Ook Dijsselbloem zei gisteren 'niet blij' te zijn. In de Tweede Kamer klonk direct woede en onbegrip over de 'bizarre' eis. Nederland is nog in overleg met andere landen die de portemonnee moeten trek ken om te kijken in hoeverre beta ling te voorkomen is. Dat wordt een lastige kwestie. In november bespreekt de Kamer de najaarsnota en wordt duidelijk hoe het staat met de inkomsten en uitgaven van het Rijk en of er nog eventuele extra meevallers zijn. Als die er niet zijn, kan het kabinet ervoor kiezen het begro tingstekort op te laten lopen. Dat is dit jaar geraamd op 2,9 procent en zou dan uitkomen op circa 3 procent. De regering heeft er een hekel aan het tekort te laten op lopen. Heel veel andere opties zijn er echter niet: extra bezuini gen is lastig als je nog maar ruim een maand de tijd hebt. Waarschijnlijk niet. Nederland heeft - net als het Verenigd Ko ninkrijk overigens - zijn handte kening onder de afspraak gezet om de omvang van de Europese economieën terug te rekenen tot 1995, zo liet een woordvoerder van de Europese Commissie we ten. ZATERDAG 25 OKTOBER 2014 Cameron weigert afdracht door onze correspondent Petra Janbroers David Cameron, premier Verenigd Koninkrijk Nederland moet nog 642 miljoen euro betalen aan de Europese Unie. De 'naheffing' komt als een onaangename verrassing; het kabi net wil niet zomaar betalen. door Niels Klaassen Waarom moet Nederland plots 642 miljoen euro betalen? Moet alleen Nederland betalen? 3 Heeft het kabinet dit niet zien aankomen? 4 Het kabinet moet dokken dus? 5 Waarvan wordt het betaald als verzet mislukt? Is dit nou één van die regels die de nieuwe eurocommissaris voor Betere Regelgeving, Frans Timmer mans, meteen gaat schrappen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13