WD Sluis weer in de pas met rest coalitie Onnodige chaos in zaak-Lauret I I Provincie moet toezegging nakomen dat bus door IJzendijke blijft rijden 1 32 ZEEUWS-VLAANDEREN VEILING VOOR MASCURA 66 De WD heeft zich een onbetrouwbare partij getoond Terra Groda houdt morgen veiling voor Mascura, dat ernstig zieke mensen hart onder de riem steekt. T> Lauret vertrok vorige week als wethouder. In een verklaring stel de hij niet te passen binnen het team van B en W en zijn ambities niet waar te kunnen maken. De WD-fractie gaf vervolgens aan begrip te hebben voor dat stand punt en liet weten de teleurstel ling van Lauret te delen. Dat viel verkeerd bij de overige coalitiepartijen, die zich door de WD in een hoek gezet voelden. „We hebben eind vorige week al lemaal een telefoontje gekregen van Conny Almekinders", vertel de CDA-fractievoorzitter Aniek Uitdewilligen donderdag vóór de raadsvergadering, mede namens Nieuw Gemeentebelang en D66. „Hij vertelde dat Stan er wegens persoonlijke omstandigheden mee zou stoppen. We hebben toen aangedrongen op snelle en goede communicatie. Vanuit het college is toen een persbericht ver stuurd waarin als reden de per soonlijke problemen van Stan ge noemd zijn. Maar vervolgens kwam de WD daar overheen met de boodschap dat Stan gelijk had als hij stelde dat de rest van het college ambitie mist. Daar wa ren we heel verbaasd over." De fractievoorzitters van de coali tiepartijen - naast Uitdewilligen Mare Rijk (NG) en Wim Huigh (D66) - eisten donderdag vóór de raadsvergadering dat de WD snel duidelijkheid zou scheppen. Dat gebeurde ook. Tijdens de bijeenkomst steunde de WD een verklaring van de an dere coalitiepartijen waarin stond dat 'het college zich op uitsteken de wijze inzet' en dat 'wij ons zul len inspannen voor de realisatie van de doelstellingen uit ons coali tieakkoord'. De WD nam daar mee - al wilde Almekinders dat niet met zoveel woorden zeggen - afstand van de inhoud van de persverklaring van afgelopen weekeinde. Daarnaast beloofde de WD op zoek te gaan naar een nieuwe wethouder. Oppositiepartijen D&T en PvdA probeerden nog wel een gat te schieten in het coalitieblok - Ar nold Scheppers (D&T) noemde de WD 'een onbetrouwbare par tij' - maar berustten toen de coali tie geen krimp gaf. De WD-fractie verraste zondag de coalitiepartners door in een persverklaring steun uit te spre ken voor de afgetreden wethou der Stan Lauret. Daarmee werden de overige wethouders in een kwaad daglicht gesteld: de WD zou het met Lauret eens zijn dat die niet genoeg ruimte kreeg om zijn ambities waar te maken. Het zorgde voor verbijstering bij de raadsleden en wethouders van CDA, Nieuw Gemeentebelang en D66. Die zagen een WD-pro- bleem opeens ook hün probleem worden. Fractievoorzitter Conny Almekinders had hen eerder die week nog verteld dat Lauret weg ging vanwege 'persoonlijke en ge zondheidsproblemen'. Ofwel: zijn gedrag vorige week maandag, tijdens een personeelsborrel, werd Lauret zwaar aangerekend. Om de eigen wethouder niet te zwaar te beschadigen en iedereen binnen de eigen gelederen tevre den te houden, koos de WD-frac tie echter voor een andere inhoud in het persbericht. Omdat de ove rige college- en coalitieleden wél vasthielden aan de lezing dat Lau ret 'wegens persoonlijke en ge zondheidsredenen' afscheid nam, werd de verwarring groot. Die verwarring nam nog toe door dat het college van B en W vervol gens weinig duidelijkheid wilde geven. Na de uitgifte van een kort, zakelijk persbericht op zon dag onthielden burgemeester en wethouders zich van commen taar. Daarmee gaven zij ruimte aan het ontstaan van allerlei ge ruchten. Er is natuurlijk wel een verzach tende omstandigheid. Niemand had deze situatie zien aankomen, en van alle betrokkenen werd ver wacht dat ze snel, adequaat én met 'gevoel voor menselijkheid' zouden reageren. De WD maakte vervolgens de fout te zoeken naar een niet-bestaande middenweg, terwijl die partij best een andere, waardige formulering had kun nen bedenken die recht zou doen aan de situatie. En van een colle ge, de burgemeester voorop, mag verwacht worden dat die bereik baar is om op z'n minst enige dui delijkheid én sturing te geven. Dat kan ook zonder alle ins en outs op tafel te leggen. Meer openheid en duidelijkheid had deze vervelende kwestie min der chaotisch laten verlopen. Een les voor een volgende keer. Die er, zo is voor alle betrokkenen te ho pen, nooit zal komen. HULST - Het vervullen van een laatste wens voor iemand die ter minaal is. Of juist een verrassing voor zieken die volledig kunnen herstellen. De doelstelling van Mascura is breed. Morgen worden in Galerie Terra Groda in Graauw kunstwerken voor de stichting ge veild. Zoals cliniclowns zieke kinderen proberen op te vrolijken en Ma- ke-A-Wish wensen van ernstig zieke kinderen laat uitkomen, pro beert ook Mascura voor een bij zondere verrassing te zorgen. Bij kinderen en volwassenen. Dat kan een wenskaartenactie zijn, maar ook een ballonvaart voor de zieke en zijn of haar familie. „En als het lukt om de laatste wens van een terminale patiënt te laten uitkomen heeft dat een enor me impact, ook op ons. We laten zelf ook wel eens een traantje", vertelt Gera de Zwart, vrijwillig ster bij Mascura. De stichting bestaat sinds 2011 en is vooral actiefin de gemeenten Hulst en Terneuzen en ging on langs van start in Sluis. Sinds de oprichting heeft Mascura heel wat laatste wensen laten uitko men. Bijvoorbeeld via ballon- vluchten, legt voorzitter Marc van Dorsselaer uit. „We worden vaak ingeschakeld door de familie. Wij zorgen dan voor iets extra's. We proberen over het huis van de per soon te vliegen en maken er ook een foto- en videoreportage van. Dat geeft nog een extra dimensie en het wordt door de mensen vaak als heel mooi ervaren. He laas zijn we dan wel afhankelijk van het weer." Het is één van de redenen dat Mascura het tegenwoordig ietwat anders aanpakt. Er wordt indivi dueler gekeken, meer naar de wen sen van de familie. Wat de stich ting precies doet, kan het niet zeg gen, omdat dan het verrassingsef fect verdwijnt. Aan de vertrouw- de Walk of Hope wordt niet ge tornd. Die staat eind november weer op de rol. Familieleden van zieken lopen dan een korte route door de Hulster binnenstad, alvo rens bij de Markt aan te komen. Daar wordt ieder jaar op een bij zondere manier een videoclip van gemaakt. Die wordt op dvd gezet en als kerstverrassing aan zieken gegeven. Mascura's missie om zieken op een bijzondere manier te verras sen, gaat ook na de Kerst door. Op 10 oktober 2015 wordt in Beach- house 25 bij Breskens het Benefiet aan Zee gehouden. Zo wil Mascu ra ook in Sluis meer bekendheid krijgen, waardoor in de héle regio iemand die herstellende is van een ziekte of ongeval nog eens in het zonnetje gezet kan worden. Of in sommige gevallen voor mis schien wel een laatste lach of een traan kan zorgen. De bus stopt nu bij de nieuwe ro tonde aan de N61, buiten het dorp. Door werkzaamheden aan die weg en rioleringswerk aan Ti- voli kan de bus tot maart volgend jaar geen rondje door IJzendijke rijden. Betrokkenen gingen er steeds van uit dat na het werk de bus als vanouds weer door het dorp zou gaan. Volgens oud-dorpsraadvoorzitter André Soomers is dat zelfs een harde af spraak. De provincie gaat over het busver voer. Het lijkt erop dat die de ver voerder - nu nog Veolia, volgend jaar Connexxion - geen verplich ting oplegt om IJzendijke aan te doen. Dat opent de mogelijkheid om de huidige, tijdelijke halte per manent te maken. Die halte ligt voor veel dorpsbewoners te ver om te voet te bereiken. Raadslid Frank Gijsel (Nieuw Ge meentebelang) vroeg B en W don derdag tijdens een raadsvergade- ring alles in het werk te stellen de haltes in IJzendijke te behouden. Wethouder Van de Vijver zegde dat toe en wees op een afspraak die afgelopen zomer is gemaakt. „Er is toen besloten dat in maart, na de werkzaamheden, gemeten wordt hoeveel extra tijd het kost om door het dorp te rijden. Dan wordt gekeken of dat in het bus schema past. We gaan daar de pro vincie en de vervoersmaatschap pij aan houden." Van de Vijver wees ook op de mogelijkheid dat straks niet de reguliere bus, maar wel een ander soort vervoers vorm (zoals een belbus) IJzendij ke aan zou kunnen doen. door Martijn de Koning SLUIS - De WD blijft in de Sluise coalitie en gaat op zoek naar een nieuwe wethouder. Dat zei fractie voorzitter Conny Almekinders don derdag tijdens een gemeenteraads vergadering. De liberalen blusten daarmee de brand die binnen de coalitie was ontstaan na het ver trek van wethouder Stan Lauret. Arnold Scheppers (D&T) 'We laten zelf ook wel eens een traantje' ANALYSE door Martijn de Koning De WD in Sluis loopt weer in de pas met de rest van de coalitie. Met hun verklaring dat ze het coalitieakkoord onvoor waardelijk steunen en een nieuwe wethouder zoeken, blusten de libe ralen donderdag het brandje dat ze zelf hadden aangestoken. door Bob Maes i Toon Biesbroeck, Gera de Zwart, Jos Buysrogge, Adriana Biesbroeck en Marc van Dorsselaer. foto Camile Schelstraete door Martijn de Koning IJZENDIJKE - Het Sluise college doet er alles aan om een doorgaande busverbinding in IJzendijke in stand te houden. De huidige, tijde lijke situatie moet niet permanent worden, vindt wethouder Chris van de Vijver.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 124