I I I I I Willy Deelen vocht dit jaar tegen borstkanker, maar daar gaat haar boek Drie keer links is ook rechts niet over. Daarin rekent ze af met een vreselijk trauma. 66 36 ZEELAND WILLY DEELEN, HERBOREN MENS Het was dinsdag 27 mei van dit jaar, zo rond een uur of negen in de avond. Ieder een was in jubelstemming, in het Zeeuwse kamp in het Franse Bourg d'Oisans. Logisch, zo'n honderd spor- tievelingen hadden die dag ervaren dat een jaar intensief trainen in het gezondheidspro ject Koesterchallenge er toe kan leiden dat je uiteindelijk de angstaanjagende reus Alpe d'Huez te voet of op de fiets kan bedwingen. Maar voor Willy Deelen (50) uit Axel voelde het die avond toch allemaal iets anders. Zij was ook de berg opgegaan. Maar dan met de auto. En hoe gek het ook klinkt, dat was misschien nog wel een veel grotere prestatie dan al die andere mensen hadden neergezet. Willy was er voor de mentale ondersteuning van anderen, terwijl ze die eigenlijk zelf veel beter kon gebruiken. Ze had zó graag geklommen, op de fiets. Maar het ging gewoon niet, het kon écht niet. Borst kanker had haar leven in de maanden voor het sportieve uitje naar de Franse Alpen op zijn kop gezet. „Ik moest heel snel besluiten of ik voor een borstreconstructie ging of niet. Mijn borst moest er af, dat was duidelijk. Maar er was toch nog een keuze: een prothese of een zogenoemde diep flap-operatie. Dat is een heel zware, zeven uur durende ingreep waar bij een flap, bestaande uit huid en vet van de buik naar de borstkas wordt getransfereerd. Ik heb voor die operatie gekozen. En daar zat ik in Frankrijk dus nog van bij te komen. Aan vankelijk zou ik in november worden geope reerd, maar door uitstel naar februari was het echt nog niet mogelijk om te sporten. Ik heb er wel wat gewandeld, maar bergop fietsen was nog iets te veel van het goede." Het feit dat je er was om anderen te steunen is lo venswaardig1, maar je kunt ook als een vorm van zelfkwelling zien. „Nee dat was het niet. In een ziekteproces leer je de dingen te nemen zoals ze zijn. Ik heb ook nooit gedacht 'waarom heb ik nou juist ik'. Natuurlijk zat ik in Frankrijk met een heel dubbel gevoel, maar ik kon er wel genieten. Ik kende dat gevoel van euforie van de anderen ook wel. In 2010 ben ik van Axel naar Santiago de Compostela gefietst. Nou ja, tot zeventien kilometer voor het einde dan. Toen viel ik en belandde in het ziekenhuis. Ik redde het toen dus nét niet. Vorig jaar vatte ik het plan op om naar Rome te fietsen, maar toen kwam de diagnose kanker. Vervolgens heb ik het pro ject Koesterchallenge aangegrepen om de moed er in te houden en gemotiveerd te blij ven, maar door uitstel van mijn operatie lukte het dus ook nét niet om de berg te beklim men. Maar het sporten heeft mij wél behoed voor een terugval. En zeker de aanmoedigin gen van mijn teamgenoten." In Frankrijk was je met een groep, naar Santiago de Compostela ging je helemaal alleen. „Dat deed ik heel bewust. Sommige mensen in mijn omgeving veroordeelden dat. Welke moeder laat nou zo haar twee dochters alleen? En haar man? Maar ik had het heel hard no dig. Ik wilde antwoord op de vraag wie ik nu echt ben en was ook op zoek naar de vonk van de liefde tussen mijn man en mij. Ik was nog nooit alleen weggeweest. Alles samen doen, dat leek mij het ultieme geluk. Nou, echt. Ik wist niet dat ik het zo leuk kon hebben met mijzelf. In het begin vond ik het heel eng, ook omdat ik totaal geen richtingsgevoel heb. Maar het moest, het was tijd voor vernieu wing. Vanwege de symboliek ben ik ook ex pres met Pasen vertrokken." Waarom was het tijd voor vernieuwing? „Ik was in de periode voor Santiago heel de pressief. In vier jaar tijd was ik zo afgegleden, dat ik mijn huis niet meer uit durfde. In de achtertuin rondlopen vond ik al een heel gro te opgave. De zin van het bestaan was niet meer h.elder voor mij, ik belandde haast letter lijk op de bodem van mijn ziel. Hoe ik van lie verlee in die situatie terechtkwam, was voor mij toen nog een raadsel. Therapie hielp om weer stapjes vooruit te zetten, maar eigenlijk kwam mijn trauma pas echt aan het licht tij dens dé fietstocht naar Spanje. Ik heb letter lijk moed bij elkaar getrapt om het bespreek baar te maken." Wat was dat trauma dan? „Poeh, dat is een directe vraag. Ik vind het nog steeds moeilijk om te vertellen, maar laat ik het er maar in een keer uitgooien: ik ben op vijftienjarige leeftijd slachtoffer geworden van een groepsverkrachting. Ik heb die gebeurte nis meer dan dertig jaar verdrongen. Meteen na die vreselijke gebeurtenis ben ik bij de huis arts langsgegaan om maatregelen te treffen, maar daarna heb ik het er nooit meer over ge had. Sterker nog, ik heb het pas onlangs aan mijn ouders verteld, omdat de uitgave van mijn boek Drie keer links is ook rechts er aan zat te komen. Daarin beschrijf ik het hele proces. Het gebeur de tijdens carnaval. Ik was samen met mijn zus op stap. Ik ontmoette een leuke man van 26 jaar oud. Ik vond het fantastisch om in zijn aandacht te staan, ik voelde me enorm gezien. Ik ging met hem mee naar huis. Op dat mo ment begon ik het eng te vinden, maar op een of andere manier overtrof hij mij. De omme keer van 'ik vind je leuk' naar 'en nu wegwe- Alles samen doen, dat leek mij het ultieme geluk. Nou, echt. Ik wist niet dat ik het zo leuk kon hebben met mijzelf zen' vond ik werkelijk verschrikkelijk. Ik pak te mijn kleren bij elkaar en ben in shock naar buiten gegaan. Vervolgens liep ik in de armen van jongens, die zagen clat ik totaal ontred derd was. En daar hebben ze verschrikkelijk misbruik van gemaakt." Hoe kun je daar zo lang mee blijven lopen? „Ik had het volledig verdrongen, maar jaren lang heeft het onbewust mijn leven bepaald. Het zat in mijn systeem. Ik was vaak ziek, ang stig voor nieuwe dingen en waakte enorm over mijn dochters. En het misvormde mijn re latie met mijn man. Weet je, ik had alles wat ik wilde. Een mooi gezin, een huis, een leuke baan. En toch had ik een dieptreurig gevoel. Het voelde alsof ik niet alleen mijn eigen le ven, maar ook dat van anderen verpestte. Ik had namelijk een heel andere Willy kunnen zijn. Toen ik terugkwam uit Spanje, was ik op eens een andere Willy. Dat zorgde logischerwijs opnieuw voor relatio nele spanningen. Logisch, je moet je eens voor stellen dat je opeens een nieuwe vrouw krijgt. Al die jaren zag mijn man meestal maar een schaduw, die belemmerde dat mijn werkelijke 'ik' kon schijnen. Tijdens het fietsen won ik aan eigenwaarde, het liet mij inzien dat ik op eigen benen kan staan. Goed natuurlijk, maar het leidde ook tot een nieuwe persoonlijke cri sis. Ik was veranderd, maar hoe ging ik dit uit dragen? En wat voor effect zou het hebben op mijn relatie? Gelukkig overwon uiteindelijk dertig jaar liefde tussen ons ook deze moeilijk heden. Met behulp van therapie kwam ik uit eindelijk tot de kern: die nare dag met carna val. Dat openbaarde zich overigens pas twee jaar na de fietstocht, in gesprekken met een psycholoog. Maar ik had die tocht nodig om dit oude verdriet überhaupt op te künnen rui men." je beschrijft jouw proces in Drie keer links is ook rechts in de derde persoon. De hoofdpersoon heet niet Willy, maar Janneke. Waarom doe je dat? „Omdat de ik-vorm voor mijn directe omge ving te confronterend is. Bovendien vond ik het zelf ook fijner. Het gaf mij de mogelijk heid om mijzelf vanuit een denkbeeldige to ren te bekijken. Dan zie je ook pas echt goed wat voor invloed zo'n traumatische stoornis op jouw leven heeft. Tientallen keren per dag handelde ik er naar. Zomaar een voorbeeld: ik zorgde er altijd voor dat ik iedereen in mijn ge zichtsveld had. ]e kon mij heel klein krijgen door uit mijn zicht te staan en dan op mijn rug te tikken. Met dat soort dingen was ik dus continu bezig. Ik ben er overigens nog steeds niet klaar mee. Ik heb nog medicatie om mijn angststoornis te onderdrukken en ik krijg nog trainingen. Ik zit in de eindfase van het ver werkingsproces. Het schrijven van dit boek Het gaat altijd eerst mis, voordat het goed gaat door Raymond de Frel Willy Deelen werd 50 jaar ge leden geboren in Dordrecht. In 2003 verruilde ze met haar man en twee dochters de stadse drukte voor Axel. Daar runt ze een pe dicuresalon. Willy bracht on langs haar boek Drie keer rechts is ook links (ISBN 978-94-022-11 78-8, Boek- scout) uit, waar in ze aan de hand van haar pelgrimstocht naar Santiago de Compostela een kijk op haar complexe leven geeft. Het bleek de aanzet van de verwer king van een trauma, dat een groep jongens haar op jonge leeftijd bezorg de.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 116