Cats: „Ik woon in een pand met een verhaal" 34 BEVELANDEN en THOLEN OORLOGSDAGBOEK De achttienjarige Thelma Vera Knoop hield tijdens de bevrijding van Vlissingen een dagboek bij. Weldoener 240 uur taakstraf voor kinderporno Vakantiehut vlissingen - De stad was vlak voor de bevrijding bijna verlaten, iedereen was geëvacueerd, maar Thelma Knoop was er nog. Thel ma begon op 31 augustus 1944 een dagboek. Ze heeft de bevrij ding van Vlissingen nauwkeurig gedocumenteerd. Thelma was één van de weinige mensen die tijdens de bevrijding in Vlissingen was. Haar vader was bij het Rode Kruis en moest dus in de stad zijn. Haar zus Anneke vond het kleine boekje, beschre ven in een mooi klassiek hand- Op het Beursplein lag het vliegtuig te branden. Vreselijk! Papa gewaaarschuwd schrift, op zolder toen Thelma in 2006 overleed. Anneke heeft alles overgetikt, om het voor iedereen leesbaar te maken. Thelma blijkt een echte verslagge ver. Van dag tot dag noteert ze wat ze ziet en wat ze weet. Waar op Walcheren beschietingen zijn, hoeveel doden er vallen, wie er opgepakt is; ze beperkt zich niet tot Vlissingen. Het dagboek bevat een schat van informatie voor ie dereen die geïnteresseerd is in de Slag om de Schelde en de bevrij ding van Vlisssingen en Zeeland. „Daarnet bereikte ons bericht dat radio Oranje een ernstige waar schuwing heeft gericht tot alle Zeeuwse eilanden aan de mon den van de Schelde. Men moet op passen voor zware bombardemen ten en overstromingen", schrijft ze op 2 oktober. En twee dagen la ter,, Het water komt al bij Aagte- kerke. Er zijn veel doden, men zegt 200. Zoutelande is op vijf mensen na leeg. Papa is van middag met een autootje van het Rode Kruis op stap geweest. Hij vertelde, dat er 250 tot 300 men sen onder het puin liggen." „Zaterdag 7 October: Het huis RENESSE - Renessenaar Nico Job Beije van camping Bona-Fide in Renesse is posthuum weldoener geworden: een stichting met zijn naam vergeeft elk jaar 16.000 euro aan wetenschappelijk onderzoek naar Parkinson, de ziekte waaraan hij vorig jaar overleed. Boomkwekerij en Groenbedrijf De Fruittuin v.o.f. Vanaf zijn dakterras kijkt Jacques Cats in de tuin van Dam 10. Zelf bewoont de oud-PZC-verslagge- ver sinds 2009 een etage op Dam 8. Een berucht adres tijdens de oorlog. De Duitsers hadden in dat pand, en het naastgelegen pand, hun hoofdkwartier. Een plaquette aan de gevel herinnert aan de Duitse overgave op 3 november 1944. Vandaag, zaterdag, presen teert hij zijn boek De dag dat de generaal huilde op die historische plek. Het is de plaats waar de Duitse generaal Wilhelm Daser bittere tranen huilde toen hij aan de geallieerden zijn wapens had overhandigd. „Als er in de oorlog van iemand werd gezegd dat hij naar Dam 8 was gebracht, dan wist iedereen dat het niet best was. Ik woon in een pand met een verhaal. En daar moest ik iets mee doen. Toen ik hier pas woonde was mijn eer ste vraag aan de benedenburen (een artsenpraktijk) of ik eens in de kelder mocht kijken. Mis schien lagen er nog helmen of was een hakenkruis op de wand te ontdekken. Maar helaas, er was niets schokkends te vinden." Cats sprak mensen die de oorlog en bevrijding hebben meege maakt. Ook dagboeken waren een dankbare bron. „Mensen wilden hun verhaal graag vertellen. Eén keer heb ik iemand echt moeten overreden om mee te werken. De ze man had voor de Arbeitsein- satz in Duitsland moeten werken. Hij was op Bevrijdingsdag terug gekeerd." De nasleep van de oor log komt in meer hoofdstukken aan de orde. „Het is geen doorlo pend verhaal geworden", zegt Cats. „Elk hoofdstuk is afzonder- lijk te lezen." Een hoofdstuk gaat over het neef je van Lou de Jong, de directeur van het toenmalige Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en schrijver van het standaardwerk Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. De Jong was naar Engeland gevlucht. Zijn tweelingbroer Sally was min der gelukkig. Nadat ze hun kinde ren op een onderduikadres had den achtergelaten, werden hij en zijn vrouw opgepakt op de vlucht naar Zwitserland. Een van de kin deren, Daan, werd als baby opge nomen in een Middelburgs gezin. Het rijk geïllustreerde boek is vormgegeven door Jacques' zoon Hans-Peter. Het is een drukke week geweest voor Cats. Donderdag verscheen nog een boek: De dokter en de oorlog, het dagboek van Ad van Dijk als inspiratiebron. Een selec tie uit verhalen die de Vlissingse huisarts over zijn oorlogstijd had geschreven. Van Dijk, die twee jaar geleden overleed, schreef als amateur-historicus veel over de geschiedenis van Vlissingen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg gaf gisteren de 29-jari- ge Stefan R. uit Vlissingen een taakstraf van 240 uur, een proef tijd van drie jaar en een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes maanden. De eis was een taakstraf van 200 uur. R. ontkende alles maar de rechtbank acht bewezen dat hij van juni 2008 tot half juni 2012 kinder- en dierenporno op zijn computer heeft gedownload. In to taal 158 foto's en 154 films, op mo menten dat alleen hij achter de computer had gezeten. R.'s bewe ring dat zijn moeder, zijn zusje of zijn grootvader de kinder- en die renporno hadden binnengehaald, leek de rechtbank niet erg waar schijnlijk. De zaak kwam aan het rollen toen de PC moest worden nagekeken en een reparatiebedrijf de porno ontdekte. Die schakelde de politie in en de PC werd in be slag genomen. HOEDEKENSKERKE - De herfstva kantie zit er weer op voor de scho lieren. Als feestelijke afsluiting hield speeltuinvereniging 'Hoedje Wip' voor de tweede maal 'Hut jes op Hoedjes' in Hoedekensker- ke. Op het grasveld aan de Vinnin- gestraat leefde de jeugd van 4-14 jaar zich uit met het bouwen van de mooist mogelijke hut. In totaal 92 kinderen bouwden 13 hutten en een pannakooi. foto Marcelle Davidse staat vreselijk te dreunen. Af en toe zijn we bang dat de ruiten zul len springen 200 bommenwer pers hebben de Nolledijk en de dijk bij Ritthem gebombardeerd. Het water stroomt binnen." Ze be schrijft de indundatie van Wal cheren, ze ziet ontheemde men sen, ze hoort verhalen over vee dat vlucht voor het water. En tussen al dat geweld gaat het leven gewoon door. „Vanavond gaan we met z'n vieren naar de Van Vughts. Het was daar erg leuk. Wij hebben monopoly, ste- denkwartet en een soort ganzen bord gespeeld, de groten ge bridged. 11 uur bommen in Mid delburg, VI. straat, Molstraat, 3 do den. Heel de avond door springen er bommen." Thelma was samen met haar zus 'Hele dag lag er een dode mof door Nadia Berkelder dagboek van Thelma Knoop door Theo Giele Vlnr: Demi (7), Lisa (8) en Sanne (8) genieten van hun veranda. Het is NU planttijd. Wij zijn het adres voor al uw tuinplanten, sierheesters en (fruit)bomen. Oude fruitbomen in soorten en maten. Tevens bezorging en plaatsing mogelijk. Ook voor tuinaanleg en renovatie Geopend op donderdag vrijdag en taterdag van 8.30 tot 16.30 Wemeldingse zandweg 10, Kapelle, Tel. 0113-342944, Mob. 0611395456, www.defruittuin.com MIDDELBURG - En of hij nog wat nieuws had gehoord bij het zoeken naar informatie over Middelburg in de laatste maanden van de oorlog en nasleep ervan. „Dat het pand Dam 10 is gebruikt als doorgangs huis voor Joodse onderduikertjes was voor mij een verrassing. Kinde ren werden hier opgevangen in af wachting van een onderduikadres, ergens op het platteland." Jacques Cats voor het pand Dam 8 met rechts de plaquette die herin nert aan de overgave van de Duit sers. foto Ruben Oreel Jacques Cats: De dag dat de generaal huilde -112 pagina's, 14,95 euro; De dokter en de oorlog, het dagboek van Ad van Dijk als inspiratiebron, 108 pa gina's, 16,95 euro. Direct naar een nieuwe woning? Grijp deze unieke kans! www.inruileigenwoningzeefand.nl Informeer nu naar de mogelijkheden!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 114