De grootste banken in de eurozone horen morgen of ze sterk genoeg zijn. Bankenexpert Harald Benink is bezorgd. 10 VERDIEPING BANKENONDERZOEK HARALD BENINK Hoeveel zwakke ban ken telt de eurozo ne? Zij Ti het er 25, zoals persbureau Bloomberg giste ren meldde, of 18 volgens beleggings gigant Pimco, of maar 11 zoals een Spaans persbureau beweert? Gaat het alleen om Zuid-Europese banken, of ook Duitse en Oostenrijkse, of zelfs Nederlandse? „Er valt geen zinnig woord over te zeggen", zegt bankenex pert Harald Benink. Pas morgen om 12.00 uur publiceert de Europese Centrale Bank (ECB) de resultaten van het omvangrijkste en meest diepgaande bankenonderzoek ooit. Het lijkt erop dat financiële in stellingen die een slecht rapport heb ben ontvangen, op de valreep nog pro beren tot een betere score te komen. Benink zegt dat politieke druk een flinke rol speelt bij het bepalen van de resultaten van het onderzoek. De hoogleraar is sceptisch over het 'al lesomvattende' onderzoek en vreest dat er meer banken zijn die te weinig buffers hebben dan dat de ECB be kend zal maken. „Ik ben bang dat de ECB gevoelig is voor de politieke druk die vanuit Zuid-Europa, vooral uit Ita lië, is uitgeoefend. Daar zitten veel mkb-bedrijven in financiële proble men en ontvangen banken geen rente en aflossingen meer. Toezichthouders in die landen vinden het niet fijn als hun banken flink door de mangel wor den gehaald en de conclusie zou lui den: zij hebben het niet goed gedaan." Benink is er niet gerust op. „Als de ECB bijvoorbeeld zou zeggen dat er Ik ben bang dat de ECB gevoelig is voor de politieke druk die vanuit Zuid-Europa, vooral uit Italië, is uitgeoefend maar 50 miljard moet worden gesto ken in versterking van de buffers van de Europese banken, naast de onge veer 50 miljard van het afgelopen jaar, dan moet je dat toch eens leggen naast de 250 miljard die het Internatio naal Monetair Fonds eerder heeft ge noemd of de nog hogere bedragen van financiële analisten." De bezorgdheid van Benink is opmer kelijk. Ie zou verwachten dat de ECB, na twee eerdere stresstesten in 2010 en 2011, geleerd heeft. „Na de eerste stresstest gingen de Ierse banken on deruit, na de tweede het Spaanse Ban- kia en het Belgische Dexia." Hoeveel banken morgen door de ECB als 'zwak' worden aangemerkt, Be nink weet het niet. „Maar ik zou het héél raar vinden als daar geen grote en kleinere systeembank bij zitten. Dat zou voor mij het signaal zijn dat er politieke druk is uitgeoefend." Benink onderstreept dat het diepgaan de balansonderzoek geen wetenschap is. „Want wie kan precies zeggen wat de waarde is van kantoren en winkels die hard door de crisis zijn geraakt? Zijn de voorzieningen die Rabo, ING en ABN daarvoor genomen hebben Zijn de voorzieningen die Rabo, INC en ABN hebben genomen voldoende, zoals De Nederlandsche Bank zegt? voldoende, zoals De Nederlandsche Bank (DNB) zegt? Wie heeft de wijs heid in pacht?" De 600 miljard aan hypotheekschul den bij Nederlandse banken zullen bij de ECB niet onopgemerkt blijven. „Het kan natuurlijk zijn dat men zegt: niets aan de hand, de verliezen daarop zijn beperkt. Maar ik sluit ook niet uit dat de hypotheekschuld met die in an dere eurolanden wordt vergeleken en dat de ECB de hoge leningen ten op zichte van de waarde van de wonin gen riskanter vindt dan DNB." In dat geval moeten de banken meer reserves opzij zetten. De Nederland sche Bank lijkt redelijk gerust op de uitkomst van het onderzoek, maar Be nink is daar minder zeker van. Hij is ook niet optimistisch omdat het bankenonderzoek de huidige situatie in de eurozone onvoldoende mee neemt: het uitblijven van hervormin gen in Frankrijk en de stagnerende Duitse economie voeden zijn pessi misme. „Duitsland exporteert minder naar Rusland, China en Zuid-Europa. Wanneer de groeimotor van de euro zone gaat haperen en krimp in Duits land doorzet, is de kans op een derde recessie reëel. Zeker als overheden vasthouden aan bezuinigingen en niet met fiscale of monetaire stimule ring van de economie komen." De rekening van de bankencrisis gaat ver uit boven de 592 miljard euro die overheden en steunfondsen al in ban ken in de EU hebben gestoken. „Denk aan de gemiste economische groei. Voor Nederland praat je over 2 procent per jaar. Opgeteld over de af gelopen jaren kom je al gauw op 10 procent gemiste groei. Op een bruto nationaal product van 600 miljard is dat veel. Dat haal je nooit meer in. We zijn nog lang niet uit de crisis. De schulden van veel overheden zijn al leen maar maar gestegen. Italië had in 2007 een schuldquote van 107 procent van het bruto nationaal product. In middels is dat 137 procent. Binnen een paar jaar zit het op 150 procent. Dan zit je onderhand op Griekse waarden. Hoe krijgen we de groei aan de praat? Hervorming van de economieën in Frankrijk en Italië ligt buitengewoon moeilijk. Duitsland verzet zich nog te gen elke monetaire verruiming waar mee de ECB de inflatie kan aanjagen." Benink voorziet 'Japanse toestanden' met banken - net als in de jaren '90 - die hun balansen onvoldoende heb ben geschoond van slechte kredieten en daardoor niet in staat zijn bedrij ven van nieuwe leningen te voorzien. Zijn suggestie: een infra-injectie van 1.000 miljard door de Europese Inves- terings Bank, gefinancierd door de ECB, voor verbetering van wegen, bruggen, digitale snelwegen en ver groening van de energie. „Daarmee creëer je meer vraag, meer werkgele genheid, een hoger groeipotentieel van de Europese economie en laat je de inflatie stijgen." Druk op zwakke broeders door Chris van Alem illustratie Mark Reijntjens Harald Benink is hoogleraar Banking en Finance aan de Tilburgse universi teit Hij geldt inter nationaal als een ex pert op het gebied van financiële cri ses, stabiliteit en toezicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10