Ze kwaeme eêl tevree sachsmiddegs trug 1 STREEKTAAL CULTUUR 41 Half the Horizon van Menno en Paul de Nooijer Komedie voor Ghijsen in Beeld in Ellesdiek Wat hen bindt is de zin om iets te onderzoeken en om van de uitkomst iets moois te maken, dat verrast of ontroert. MIDDELBURG - Tamara Dees, Kees Wijker en Nicole Bianchet heb ben in de drie helwitte ruimtes van de Kabinetten van de Vlees hal hun werk geëxposeerd met in gedachten de titel van de exposi tie Echoes of Artificial Landscapes. De echo hoor je als je naar de der de ruimte loopt van Nicole Bi anchet. „Tenminste het lijkt een echo, maar het is mijn stem, die ik vervormd heb. Niets van mijn werk is wat het lijkt. Op het eer ste gezicht lijkt het schilderij mis schien romantisch, maar als je goed kijkt, zit er meer in, agressie bijvoorbeeld. Noem het mijn won derlandschap", zegt de kunstena res én muzikante die in Los Ange les is geboren, opgroeide in Ber lijn en sinds vier jaar woont en werkt in Berlijn en Vlissingen. Nicole Bianchet heeft een wand- vullend schilderij gemaakt, waar op vormen in voorkomen als bo men, riet, planten, de zon, de maan en een wolk van bladeren. Met een stanleymes heeft ze won den gemaakt in de houten onder grond. Ze is geslaagd in haar op zet om iets moois te maken. De al om aanwezig kleur paars had bij een vorige bezoek een rode in druk achtergelaten. „Ik heb het niet overgeschilderd, lacht ze. Kleur kan je moeilijk onthou den", zegt ze. Kleur is volgens de kunstenaars voor een groot deel gebaseerd op beleving. En als Ni cole Bianchet haar gitaar pakt en speelt en zingt voor klein publiek, krijgt dat moment en daarmee het schilderij iets mythisch. Tamara Dees uit Terneuzen heeft een fascinatie voor het weten van de werkelijke maat van de dingen. Bij het zien van de houtsnede- prent De Grote Golf van Kanaga- wa van de Japanse kunstenaar Ho- kusai vroeg ze zich af wat de af meting van die prent is en kwam er achter dat Japanners daarvoor de eenheidsmaat Oban gebrui ken. Maar eenheid in Oban ont breekt. Tamara heeft 59 houtsne- des van de Grote Golf gevonden die een afwijkende maat hebben; van 220 bij 330 mm tot 272 bij 406 mm. Deze 59 platen heeft ze uit scheepsstaal laten snijden, die nu tegen elkaar in de expositieruim te liggen als dikke kaften van boe ken. De kunstenares laat dat wat haar beweegt terugkomen in haar werk en dat zijn vaak schepen, de zee of het water in het algemeen. Op een kartonnen kaartje zag ze eens een print van eindeloos blauw water. Ze 'blies het kaartje op ter grootte van twee Abri-pos ters (118,5 en 175 centimeter) en maakte er haar print op eigen wa re grootte van. Is Tamara Dees nieuwsgierig naar de maat van de dingen, Kees Wij ker wil de schoonheid en de wer king van apparaten begrijpen. „En dan ga ik daarmee aan de slag. Het is boeiend om 'vleugels' uit te laten slaan door gebruik te maken van de zwaartekracht en door aan een hendeltje te draaien." Hij maakte met ijzerdraad tekenin gen, die een vleug hebben van grottekeningen. „Deze reeks is in tuïtief ontstaan en komt mis schien wel door mijn liefde voor alles wat met techniek te maken heeft. Niet wat machines kunnen, maar dat ze het kunnen." Het is een uiterst persoonlijke voorstelling over hun eigen leven: Paul de Nooijer heeft prostaatkan ker en de ziekte werpt een scha duw over het (gezins)leven. Half the Horizon is allesbehalve een treurige voorstelling. Volgens de kunstenaars komen er pijnlijke onderwerpen aan bod, zoals onbe grip en aftakeling, maar die lei den vaak tot absurde of hilarische situaties. De poëtische klankreis voert langs geboorte en dood. Er is live muziek van Erik Bos- graaf (blokfluit), Izhar Elias (gi taar), en Jorrit Tamminga (compo sitie, regie en elektronica). Paul en Menno de Nooijer verzorgen beeld en regie, de tekst is van Matt Dings. Met verder medewer king van Elles Dobbelaar, Hannah Kreeft, Fran^oise de Nooijer, Iris de Nooijer, Rosa de Nooijer, Eline van Remortel, Mete Westerweel, Karin Wiertz. ELLEWOUTSDIJK - Voor 'Ghijsen in Beeld' wordt zondag 2 november in 't Kerkje van Ellesdiek door de 's-Heerenhoekse Komedie een luchtige voorstelling opgevoerd. Het gaat over het wel en wee in een kapperszaak op het dorp. De opbrengst komt ten goede aan het Project 'Ghijsen in Beeld'. Me vrouw Ghijsen is de samenstel ster van het Zeeuws Woorden boek, dat dit jaar 50 jaar bestaat. Een werkgroep wil een stand beeld voor haar oprichten in Dom burg. Aanvangstijd 14.30 uur, toe gangsprijs 8 euro. www. zeeuws-woordenboek.nl D'r is bie mien op 't durp 'n krootje vin- ters die aalke don- derdagochen op de fiets klimme in eêl ard 'n rondje maeke over de sturmvloedkeerieng in dan trug- komme over de Zeêlandbruhhe. Ik g'loave dat ze d'r minder as twï uren over doe, dust't gae donders ard. Ze bin nie de eênigste kaerels die zö-ies doe, want je zie overa van die groepjes d'r eihe in 't zweet trappe. 't Za wè gezond weze, ma ik waehe m'n eihe d'r nie an. Zö noe in dan stap ik ok op de fiets om 'n rondje naer Aemstie te fiet sen. Da's zö'n kilometer of twaol- ve in dat vind'ik meer as genocht. Wulder doe d'r dan meer as 'n ure over. Je mot ok nie overdrieve, weet je. Fietse was netuurlijk vroeher gin hobby, 't was noödzaek. Mien ei he schoonmoeder gieng eêl vee op zondag trouw op de fiets van Renisse nae de kaarke in Zurrikzeê. Je kon ok mit d'n tram, ma dan gieng je over bienae aole durpen in dan duurde 't eêl lank vö dat je in stad was. In dan zou je nog 'n aande motte loape nae de kaarke. 't Was eêl gewoon om nae stad te fietsen. Dat deeje bevobbeld ok Jaone van Sluus van de slachter in Merie Bie- nefelt van d'n bakker aalk jaer mit de paeremart. Die mart was in is nog aoltied d'n eêsten woensdag in juni. Die twï vrouwen mieke d'r 'n dagje van. Ze naeme 'n fles- se eihehemaekte awekaot mee in as ze net buten 't durp waere gien- Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaal ge ze eêst ma 's zitte op d'n wit ten bank van de VW om 't eêste glaesje te nemen. Op d'n bank zat 'n plaetje mit de naem van de VW: Renesse voor uit. Jao, op deze meniere kwaeme ze netuurlijk nie zö eêl ard voor- uut. Ma z'aode 'n leutig dagje in ze kwaeme eêl tevree sachsmidde gs wï trug. M'n aode op 't durp in dien tied ok de kupers. 't Was eihenlijk bak- kerie v.d.Velde, ma gin maans zei 't zö, z'aode 't aoltied over de ku pers. 't Waere twï broers in twï zusters in ulder vaoder was kuper geweest, dust zodoende. Noe ao de de twï broers Tonis in Iman eêl mooie sportfïetsen, waer of vee maansen stikjeloers op waere. 't Was oorlog in op 'n dag wiere de fietsen gevorderd dü de Duitse soldaoten. Vee fietsen ze nie kunne pakke, want de maansen waere op tied gewaerschoewd. En- kelt de kupers nie, dust die waere ulder prachtihe fietsen kwiet. Wat waere ze kwaed! Ze konde nie enkelt goed bakke in fietse, ma ok vloeke. In dat ze toe zö ard edae, dat 'r nog lank op 't durp over gepraet wier. Jao, 't wae re mannen, De voedselbonnen wiere in dien tied uuthedeêld dü 'n meêster van de schole. Iman vond dat 'n te weinig blombon nen ekrehen ao in ie sloeg de meêster eêmae wit mit 'n zak blom. Toe ei 't durp d'r toch schande van esproke, want meêster Leêuwe was zö gezie, dat iedrendeên 't wehhetje waer of'n woonde Meêster Leêuwesweegje noemde. Ma toch wier d'r niks van tehen Iman ezeid, want 't was 'n stoepihe vint. Dust dae mos je gin ruzie mee kriehe. Wulder nog gewoon ouwerjaer- se fietsen, zonder ondersteuni ng. E julder wè van die elektrieke diengen? Wees ma verzichtig, a je t'ard dü de bocht gaet ka je lillijk vaole. In dan bin je slecht of. ZATERDAG 25 OKTOBER 2014 Expositie over techniek, de echo en ware grootte door Edith Ramakers In de Kabinetten van de Vleeshal, Zus terstraat 7 M'Burg. Tot 2 november. Open: Di. tm zo 13.00-17.00 uur. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - In thea ter de Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland wordt vrijdag een try-out gehouden van Half the Horizon van beeldend kunstenaars Paul en Men no de Nooijer (vader en zoon). Vrijdag 31 oktober, Theater de Weg wijzer (try out), 20.00 uur. 5 novem ber, Verkadefabriek, Den Bosch, 7 de cember, NatLab, Eindhoven. De exposanten in de Kabinetten van de Vleeshal in Middelburg, vlnr: Tamara Dees, Kees Wijker en Nicole Bianchet. foto Ruben Oreel door Henk Blom I ijp s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 107